• Home
  • O mně
    • Rozhovor Generace 21
    • Rozhovor Fler Mag
    • Ona Dnes
    • Rozhovor na blogu Lenky Veverkové
  • Recepty
    • Sladká jídla
    • Slaná jídla
  • Kurzy

inspiromat banalit

... neboli závěrečné titulky.

Jelikož končí rok a pomalu začínají běžet jeho závěrečné titulky, napadlo mě dát sem video s pravděpodobně nejlepšími filmovými titulky, co jsem kdy viděla. V té souvislosti mám jedno přání: kéž bych i já dovedla zestárnout s grácií jako Meryl a uměla si udělat srandu sama ze sebe tak, že se bude bavit okolí, ale náramně si to užiju i já... A nebude to žádný Waterloo!!! :-D

Patti Smith jsem poprvé slyšela někdy v prváku druháku na gymplu. To byly ty doby, kdy jsem poslouchala Evropu 2, dneska mi to asi nikdo neuvěří, ale tenkrát tam hráli Nirvanu, Faith No More, Soundgarden, Pearl Jam, prostě to byla ta doba, kdy (z dnešního pohledu) alternativa byla mainstreamem. Do toho se mísily vykopávky, který nikdo z rádia v době jejich největší slávy nemohl slyšet, protože na stanici Praha dávali tak maximálně Jak se máte, Vondrovi?

Takže na Evropě 2 hráli i Patti Smith, sice jen jednu písničku, ale ta se mi moc líbila. Jen bylo blbý, že ji nikdy nehráli celou, byla moc dlouhá, buďto ji moderátor usekl na konci nebo naopak hovořil ještě ve chvíli, kdy písnička už začínala. Já jsem ale vymyslela skvělej trik. Nahrála jsem si obě verze, useklou na konci i na začátku, a pak jsem si z těch dvou verzí udělala jednu celou. Na kazetě. Přechod byl sice slyšet, ale já jsem byla spokojená, protože jsem měla Because the Night od začátku do konce.

Střih do roku 1996. Na jaře mi umřela máma a jsem se z toho nedokázala vyhrabat. Poznala jsem na vlastní kůži, co to je cítit se „numb“. Vůbec jsem si neuměla představit, jak budu moct pokračovat ve studiu na anglistice, když všechno, co čtu, jsou pro mě jen slova na papíře. Nic neznamenají. Neumím je interpretovat, protože mi neříkají ani ň.

Jednoho dne v červenci onoho roku jsme se s kamarádku chystaly na výlet do Prahy. Ráno jsem si pustila Dobré ráno s Českou televizí, zrovna tam běžel klip, černobílej, ta zpěvačka má skvělej hlas... No počkat, to je Patti Smith! Jak se to jmenuje? Summer Cannibals. Aha, asi má novou desku, se po ní můžu v Praze podívat.

Z Prahy jsem se ten den vrátila s kazetou Gone Again. Pustila jsem si ji. Poprvý, podruhý, podesátý, postý. Patti Smith mi mluvila z duše. Přišla taky o blízkou osobu a musela se z toho vyzpívat. Já to neuměla, ale Patti to udělala za mě.

Patti toho udělala mnohem víc. Byla to jediná osoba, která mi dokázala sdělit, že i když přijdete o někoho, koho máte moc a moc rádi, život běží dál. Vy žijete dál, tak koukejte žít co nejlíp.

Je to jednoduchý, co?

Ale proč mi to ksakru neřekl nikdo předtím? Proč jsem musela snášet ty soucitný pohledy a slova, který mě opravdu neuklidnily? Já sama jsem nevěděla, co budu dělat, jak budu studovat ještě další tři roky dvě stě kiláků od domova, bez peněz, se stárnoucím otcem, tak proč se mě na to lidi ptali? Proč nepřišli jako Patti a neřekli: Holka, koukej žít. Koukej studovat. To jsi vždycky chtěla, tak se vybodni na ty kecy a skuhrání svýho okolí.

Patti, ty ani nevíš, co jsi pro mě udělala. Tolikrát jsem ti chtěla za tohle poděkovat. Chodím alespoň na tvý koncerty a děkuju ti v duchu. I v Paříži na autogramiádě jsem ti poděkovala a fakt to nebylo jen za tvůj podpis...

Jo, a Patti, všechno nejlepší k Tvým dnešním narozeninám!


Colourful sky
Přiznám se, že tato fotka vznikla dříve, než jsem dostala pozvánku do Fun Scavenger Hunt, takže pssst!
Téma "Barevné nebe" svádí k tomu, aby se člověk snažil zachytit nějaký pěkný východ nebo západ slunce. Jenže já podobné fotky moc v oblibě nemám, a tak jsem byla ráda, když jsem při čištění složek s obrázky narazila na fotky z ohňostrojové show v Ostravě z konce prázdnin. Jak jsem uvedla už minule, nemám stativ, tudíž se i ohňostroj fotil z ruky. Holé bláznovství, dalo by se říct. Ale zase na druhou stranu, pokud budete zoomovat jako já, a pak to ohnisko jako žena opravdu v ruce neudržíte, mohou se vám povést poměrně originální fotky na hony vzdálené běžným fotkám ohňostrojů. Na této fotce se mi líbí onen minimalismus, který je dost v rozporu s obvyklou monumentálností ohňostrojů... Kdyby byly rakety převážně červené, vypadalo by to jako korálové nebe...
Tak co, těšíte se už? Já jo!
Barborky na Štědrý den dopoledne - vypadá to slibně! ;-)
Jelikož na Štědrý den budeme já i Kocourek doma u svých rodin, rozhodli jsme se udělat si společný Štědrý den v sobotu před Vánoci. A já znovu po letech, snad poprvé od dětství, zažila ten pocit, že se na Vánoce opravdu těším.

Vlastně to bylo poprvé, co jsem slavila Štědrý den s chlapem. Poprvé jsme spolu vybírali stromeček a ozdoby, první střet názorů: žárovičky jednobarevný, nebo barevný a blikací? (blikací prosím neeeeee!), zdobení stromku (Proč dáváš ty světýlka takhle? Dej je sem! Ne sem! Sem!), balení dárků, rozbalování dárků, večeře (ano, v tomto pořadí, říkala jsem, že jsme se na Vánoce těšili, tak nač se před nadílkou zdržovat s jídlem...) a první runda Scrabble, který Kocourek koupil jako společný dárek pro nás oba. Hezké Vánoce to byly, Kocourku!

A to bych nebyla já, abych si náš první společný stromeček nevyfotila, pochopitelně způsobem sobě vlastním... ;-)

Jsem hvězda. Včera jsem koupila poslední dárek do své vánočně-narozeninové série, ba dokonce se mi cestou z oběda podařilo zakoupit jmelí, ať mě má Kocourek pod čím líbat.

Jsem hvězda. S překvapením jsem zjistila, že jsem upekla a uplácala sedm druhů cukroví. Až se k tomu přidá dalších dvacet druhů, který vyhandluju se sousedkou, budu mít pocit, že jsem přímo superžena (...slyším svůj vnitřní hlas: A kvůli tomu jsi studovala vysokou...? :-D).

Jsem hvězda. Včera jsem po příchodu z práce zadělala na vánočky, udělala salát a připravila vývar na rybí polévku. Spát jsem šla přesně za pět minut dvanáct. Dnes jsem poněkud zpomalená a začínám uvažovat o tom, že by možná Vánoce měly být pravidelně v pondělí, aby měl člověk předtím dva dny na přípravu. Dost velkou útěchou mi může být alespoň to, že se vánočky povedly. Pokud se z nich dá usuzovat, jaký bude ten příští rok, tak to nebude tak špatný a je se na co těšit!

A na důkaz toho jsem od Kocourka dostala k Ježíšku hvězdu. Ne tu vánoční v květináči, ale opravdickou nebeskou. Astronomové ji znají pod kódem 10890192, ale vy ostatní teď budete vědět, že se jmenuje dulique. Spatřit ji můžete na souřadnicích 4 h 43 m 20,6 s a +1º41' 26,7", ale jenom s pomocí optiky, protože pouhým okem není viditelná. Jsem hvězda, jsem hvězda, jsem hvězda...!!!

Knitting
Předpokládala jsem, že k tomuto tématu bude ve skupině řada vskutku akčních fotek: rychlá auta, motocykly, možná sport. Já jsem se rozhodla jít na to od lesa a prezentovat ve vší akčnosti činnost, která se obvykle spojuje spíše s ukrácením dlouhé chvíle - pletení.
Stačí k tomu tak málo: dotatečně dlouhý čas a spousta trpělivosti. Jelikož jsem fotila samu sebe a stále nevlastním stativ, musela jsem fotit metodou pokus omyl. Dávala jsem Viktorku do různých vzdáleností od pletoucích rukou, do různých úhlů, zas a znova. Pár záběrů se povedlo, ale tenhle mám moc ráda. Tak trochu to vypadá, jako bych pletla laserovými jehlicemi... :-)
O cizích jazycích a nevyzpytatelnosti lidské paměti.

Na mou osobu a cizí jazyky by šlo aplikovat ono známé přísloví „Devatero řemesel, desátá bída". S výjimkou angličtiny a němčiny, vztah s nimiž jsem stvrdila vysokoškolským studiem a diplomem na ručním papíře, jsem s ostatními jazyky ve fázi jakéhosi flirtu, v některých případech pravda trvajícího už pěkných pár let. Neustále si opakuji, že když bude potřeba, k tomu kterému jazyku se mohu kdykoli vrátit. Ono to v té hlavě někde je, jen otevřít ten správný šuplík. Postupem času ale zjišťuji, že nejenže jsou příslušné šuplíky nějak... prázdnější, ale hlavně že to, co v nich zůstalo, má poněkud obskurní rozměry.

Prostě paměť je mrcha. Alespoň v mém případě to tak je. Ne abych si zapamatovala základní fráze, pomocí kterých bych v případě nouze mohla v cizině přežít: takové to „dobrý den“, „na shledanou“, „jak se máte?“, „mám hlad“, „mám žízeň“, „kolik to stojí?“, „promiňte“, atd. Ne. Já si zapamatuji výrazy, které bývají velice nepraktické, v praxi téměř nevyužitelné, ba dokonce mám pocit, že kdybych tato ojedinělá slova vybafla na rodilého mluvčího dotyčného jazyka, asi by si poklepal na hlavu. Přesto si má paměť tyto výrazy oblíbila, nehodlá se jich zbavit, a kdyby mě někdo vzbudil o půlnoci a zeptal se mě na ně, bezpečně odpovím.

Zde je tedy má soukromá hitparáda nejméně užitečných výrazů, které ne a ne dostat z hlavy.

EWE – anglicky bahnice. Pracně naučená v prvním ročníku anglistiky a nikdy nevyužitá. Jak já se těším na onen okamžik, až budu moci zaperlit a uplatnit svou znalost bahnice v nějakém překladu! Bohužel makroekonomové ani právníci zatím nic v bahnicích nevyjadřují.

MURMELTIER – německy svišť. Zde se naprosto projevila zákeřnost paměti. V době, kdy jsem měla pocit, že němčinu opravdu, ale opravdu zapomínám, a horko těžko jsem vysvětlovala cestu na Václavák jakýmsi německy hovořícím turistům, se mě má tehdejší vedoucí zeptala, jak se řekne německy svišť, a já odpověděla zcela bez zaváhání. Chápete to?

GEHAKT – nizozemsky mleté maso. Pozůstatek nekonečných hraných scének během studia nizozemštiny – téma vaření a nakupování. Nevím proč, ale k večeři jsme neustále „vařili“ cosi, kvůli čemu jsme na trhu museli koupit mleté maso a cibuli...

С Новым годом! - rusky Šťastný nový rok! Když jsem svého času nastoupila na letní brigádu do recepce lázeňského hotelu, kde byla vyžadovaná znalost cizích jazyků, myslela jsem, že omdlím, protože hotel byl plný Rusů a to jediné, na co jsem si z pradávných hodin ruštiny vzpomněla, byla právě tato nepoužitelná fráze.

CACHE-CACHE - francouzsky schovávaná. Vzhledem k tomu, že má schopnost mluvit aktivně francouzsky se již několik let pohybuje na úrovni vět "Pracuji dobře" a "Netančím", připadá mi jako zbytečný luxus, že má paměť umíněně trvá na znalosti právě tohoto výrazu.

LEABHAR – irsky kniha. V tomto případě se nejedná o to nejpodivnější zapamatované slovo, nýbrž o jediné slovo, které jsem si z irštiny zapamatovala. Po pár lekcích z knihy pro samouky vydané v šedesátých letech jsem pochopila, že tudy cesta nepovede. No řekněte, co je to za jazyk, když už někdy ve čtvrté lekci máte překládat věty jako „Kněz má chromého koně“?

KAHEKSA – zní vám to jako zaříkávadlo z Harryho Pottera? Omyl, takto Estonci říkají osmičce. Bůhví, proč jsem si z těch pár předem naučených základních frází zapamatovala právě toto slovo, a čert ví, kdy ho zapomenu.

A co vy? Také máte v hlavě nějaké cizojazyčné fosílie?

Původně publikováno na blogu iDnes.



České dráhy slovy svého mluvčího prohlásily, že důvodem zrušení zákaznické slevy na páteční odpolední Pendolina do Ostravy a pondělní ranní do Prahy je to, že Pendoliny cestuje příliš mnoho lidí. Trochu mi to připomnělo onoho hostinského z Hospody Na Mýtince, který by rád hospodu, ale chodili mu tam lidi... Pro mě z toho vyplývá jediné: Pendolinem v pátek už do Ostravy jezdit nebudu. I když mám humanitní vzdělání, spočítala jsem si, že kdybych jezdila týden co týden, přišly by mě jen místenky ročně na deset tisíc. Jsem humanitní, ale ne blbá.
Od tohoto týdne budu tedy jezdit v pátek rychlíkem nebo EC, které jsou vypravovány v podstatě stejnou dobu kolem čtvrté odpoledne. Sice mě trochu zarazilo, že rychlík je o pár minut rychlejší než EC, selský rozum by předpokládal, že tomu bude naopak, ale u Českých drah není opravdu nic nemožné.
Minulý pátek jsem tedy absolvovala poslední páteční cestu Pendolinem a při té příležitosti jsem udělala pár fotek na památku.

Praha-Holešovice. Poslední páteční Pendolino vypravované z Holešovic. Od neděle jezdí z hlaváku.

První třída. Mé místo je zcela vpravo.

Tak s tímto tvrzením bych si dovolila nesouhlasit! ČD se sice vytahují, že trasu z Prahy do Ostravy je poprvé v historii možné překonat v době kratší než tři hodiny (2 h 59 min), ale jaksi zapomínají dodat, že to měří jen do Svinova. Na ostravské hlavní nádraží se člověk dostane asi za tři hodiny pět minut, tedy o tři minuty rychleji než za minulého grafikonu. Nehledě na to, že kvůli zrušení slev na místenky teď budu muset jezdit rychlíkem nebo EC, tedy o hodinu déle než Pendolinem.

V pátek pršelo, a tak jsem tenhle výhled měla celou cestu.

Z Pendolina se za tmy fotí velice špatně, protože se ve vagónu svítí, a tak vzniklé fotky jsou tisíc a jedna variace na odrazy a odlesky.

Co člověk panečku z okna nezahlédne!

Tak po tomhle se mi fakt stýskat nebude! Ze začátku jsem byla z občerstvení v Pendolinu nadšena, ale takový ten sendvič ze dvou druhů chleba se velice rychle přejí. Občas bývá variace: ciabatta (dost divný, když není zapečená...) nebo celozrnný triangl (nejpoživatelnější ze všech variant). Na své poslední cestě jsem zažila inovaci - maxi fornetti s čokoládovou a jablkovou náplní. Není to špatné, ale pak zase člověk nemá chuť na dezert: croissant, tiramisu nebo piškot s náplní. Na pití jsem si v poslední době dávala vodu a kakao - poprvé jsem ale nepochopila, že si ho člověk musí rozmíchat, tak jsem bez hnutí brvou pila jakousi obarvenou vodu a až na dně jsem narazila na hroudu nerozpuštěného instantního kakaa. :-)

Elektrárna Chvaletice. Celé dětství jsem viděla, jak lodě dovážejí po Labi uhlí do Chvaletic, ale elektrárnu samotnou jsem viděla poprvé až v dospělosti. A teď kolem ní jezdím dvakrát týdně.

Strop Pendolina. Když se člověk nudí, hledá holt náměty na focení všude.

Ostrava-Svinov. Jedno z nejhezčích opravených nádraží, co jsem kdy viděla.

A už se blížíme na hlavní nádraží! Sbohem, Pendolino!

Olomouc je vskutku magická. Nebo jste snad už viděli jiné město, v němž vánoční výzdoba levituje v ulicích?

Občas je fajn podívat se na televizi, to se člověk dozví věcí. Zejména reklamní předěly bývají v tomto směru přínosné. Doteď jsem nevěděla, jak moc se mohu vystresovat při pohledu na váčky pod očima, svou barvu vlasů, kuchyňský odpad a parkety ošoupané od toho věčného tančení s mladým gigolem.
Ovšem nekorunovaným vítězem reklam je v mých očích (a uších) ta, kterou jsem zcela náhodou zahlédla včera, když jsem seděla s Kocourkem u svařáku v jednom podniku nedaleko olomouckého nádraží. Jakési nebohé dívce se stále nedařilo zavést si na toaletě tampon, byla z toho celá vynervovaná, možná by se z toho i složila, nebýt spásného anděla v podobě kamarádky a nového hi-tech tamponu. Životní ponaučení a reklamní slogan jsou nasnadě: Více času s kamarády, méně s tampony!
Ach ano. Mně ale po shlédnutí tohoto reklamního dramatu znělo hlavou něco docela jiného. Věta, která se stala čímsi jako mým životním krédem a jejímž autorem je má nejlepší kamarádka Yrenaisna:
LEPŠÍ MÍT NĚCO VE VOKU, NEŽLI MÍT HOVNO V HLAVĚ...

Mosaic
Zadání tohoto cvičení znělo celkem jednoduše: mozaika. Což o to, nebyl by problém najít si třeba nějaký zajímavý streetart, jenže já jsem už veškeré mně známé fotky streetartových mozaik na Flickru měla, tudíž bylo potřeba přijít s něčím novým.
Inspiraci jsem našla v Ostravě. Nedaleko od Nové radnice stojí dům v bruselském stylu, vchod podpírají typické zužující se "nožky" a na fasádě se vyskytuje... ano, mozaika. Po chvilce laborování, snaze vyfotit ony barevné kostičky z nejrůznějších úhlů mě napadlo použít svůj oblíbený dlouhý čas a točení s foťákem. Vyšlo z toho pár zajímavých fotek, některé vypadaly jako optická iluze, ale mně se nejvíc líbila tato. Možná proto, že v ní zůstala zachována pravoúhlá geometrie a jen slabý náznak točení motivu.
Jelikož a protože měl Kocourek minulý týden narozeniny, rozhodli jsme se zajít na místo, kam tak rádi chodí malí i velcí kocourci – do cukrárny. A jelikož nedávno znovu otevřeli cukrárnu u Myšáka, podlehli jsem reklamní masáži a zamířili tam.

K návštěvě Myšáka jsou ale potřeba dvě věci: trpělivost a peníze.

My měli štěstí až napodruhé, v pátek odpoledne (na Mikuláše) to tam bylo zcela bez šancí, zato v sobotu po poledni jsme byli hned první náhradníci. Ti, co přišli po nás, na tom byli hůř a museli čekat, až se uvolní nějaký stůl. V tomhle směru jsou značně v nevýhodě rodiny, protože větších stolů je podstatně méně než stolků pro dva. Naštěstí personál umí zabavit děti, nabídnout jim nějakou tu sladkost, aby ji m to čekání lépe uteklo.

Peníze jsou potřeba, protože kupříkladu poháry jsou nabízeny za jednotnou cenu... ehm ehm... 120 Kč. :-( My si dali onen v tisku tolik vychvalovaný pohár Karamel, velmi, velmi sladký a velmi, velmi dobrý.

Během konzumace jsme po očku (no dobrá, zcela nepokrytě s otevřenou pusou) sledovali výrobu čokoládových ozdob na poháry a zákusky a bylo to opravdu něco. Jestli se vám zadaří a budete si moci vybrat místo, rozhodně u přípravného pultu. A v tom případě vás ani nebude mrzet jednotná cena za poháry, protože tu show budete mít k tomu zcela zdarma!

Hra na to, co by (ne)bylo, kdyby... Plus video zvláště pro tento den.

Kdyby na nymburském gymnáziu nepůsobila svého času americká lektorka Cheryl, nevěděla bych, že někdy existovali nějací The Doors. Nešla bych pak ve dvaadevadesátém roce na stejnojmenný film Olivera Stonea. Nezamilovala bych se do hlasu Jima Morrisona. Nezatoužila bych si přečíst jeho básně v originále. Nesnažila bych se zapsat si podle nahrávek každičké slovo Jimových textů a parádně si na tom nevycvičila ucho. Nechtěla bych od té doby nic jiného než se dostat na anglistiku. Neobarvila bych si vlasy hennou na rezavo, abych byla jako Jimova "vesmírná družka" Pamela Courson. Nečetla bych Williama Blakea, prokleté básníky a beatniky. Nepojmenovala bych první koťata naší kočky Jim, Ray, Robby a John. Nevěděla bych, co je to Oidipův komplex. Nesnila bych o cestě do Paříže, abych viděla, kde Jim zemřel. Nerecitovala bych později u maturity Horse Latitudes a nenechala zkušební komisi v tichém úžasu. Nechtěla bych se podívat do Irska, abych si tam mohla koupit Claddagh Ring - prsten, který byl použit při Jimově sňatku s Patricií Kenealy.

Úsměvné, já vím. Takové už adorování idolů v šestnácti bývá. Ale bůhví, jaká bych dneska byla a co bych dělala, kdyby tam někde na začátku nebyla Cheryl a její oblíbená kapela The Doors.

A mimochodem: Jimovi by dneska bylo pětašedesát.








Původně publikováno na blogu iDnes.

Skateboard, originally uploaded by dulique.

Skateboardistu jsem vyfotila ve stejný den jako "Díru ve zdi". Původně jsem se chtěla na Národní třídě zabavit švenkováním, kolem každou chvíli projela tramvaj, tak proč si neprocvičit ruku... Jenže ve chvíli, kdy jsem si nastavila foťák, jako na potvoru žádná tramvaj nejela, jen kolem mě prosvištěl na skejtu jakýsi mladík. A já stihla zmáčknout spoušť. Celá fotka je sice rozmazaná, přeci jen jsem měla nastavený dlouhý čas a hnula foťákem, ale i tak ji mám ráda.
Jak jsem už uvedla minule, o pár fotek jsem definitivně přišla při instalaci Linuxu, bohužel mezi ně patří i Skateboardista. I když si zase na druhou stranu říkám, že to v tomto případě možná ani nevadí, protože ze zvětšeniny by asi stejně bolely oči... :-) (Kyselé hrozny)

Ano, ano, po téměř čtyřech měsících jsem opět navštívila svou kadeřnici Markétu v (tetovacím) salonu Tribo s požadavkem: zkrátit! A to jsem jí prosím ještě při poslední návštěvě tvrdila, jak si chci nechat vlasy narůst. Ještě alespoň deset centimetrů. :-D Ženský.

A takhle ty postřižiny dopadly:


Hole in the wall, originally uploaded by dulique.

Začneme pěkně od jedničky!

Rozhodla jsem se, že má první fotka do Fun Scavenger Hunt bude ta označená číslem jedna, tedy téma "Díra ve zdi". Koumala jsem, koumala, jak to pojmout, ale všechno mi připadalo tak zoufale fádní! Až jednou při nedělních toulkách po centru Prahy s Viktorkou v ruce jsem v Anenské ulici narazila na tyto tři díry s prasklinou, které vzdáleně mohou připomínat květinu. Hned jsem věděla, že to je ono!

Mám tuhle fotku moc ráda, a proto mě mrzí, že jsem o ni v plném rozlišení definitivně přišla při mých problémech se starým notebookem. Fotky jsem sice měla na disku D: a většinu jsem si stihla vypálit, ale některé složky s pár fotkami jsem nechala jen v počítači s tím, že si je přetáhnu do nového notebooku (a zároveň při tom zkontroluju, jestli mám vypáleno opravdu vše).

Bohužel se kocourek rozhodl mezitím na můj starý notebook nainstalovat Linux a při instalaci se smazalo úplně vše, co v počítači bylo. Definitivně jsem přišla nejen o tuto fotku, ale také třeba o Skateboardistu a fotky z koncertu Terne Čhave...

K Michaelovi Moorovi můžete mít nejrůznější výhrady: že je to levičák, demagog, populista, že manipuluje s fakty, ale jedno se mu upřít nedá – málokdo umí sociální témata podat s tak kousavým humorem.

Po úspěchu Moorova dokumentu Roger & Me, v němž naháněl šéfa General Motors, aby se ho zeptal, proč se uzavřela výroba automobilů v jeho rodném městě Flint, dostal režisér nabídku na televizní pořad TV Nation (Televizní národ), v němž upozorňoval na nešvary velkých společností i politiků, na předsudky ve společnosti a nejrůznější nepravosti. Kniha Adventures in a TV Nation (Dobrodružství v TV Nation) je shrnutím jednotlivých dílů, a přestože se jedná o přepis televizního pořadu, je to čtení, které obstojí samo o sobě.

Zde je pár epizod:

Love Night (Noc lásky)

V USA existuje řada sdružení, která jsou založena na nenávisti. Tým TV Nation se rozhodl, že mezi několika z nich bude šířit lásku. Vybral si Ku Klux Klan, Aryan Nations, Operations Rescue (hnutí proti potratům) a senátora Jesseho Helmse, který sice není sdružením, ale nenávisti k homosexuálům má v sobě dost za jednu celou organizaci.


Invading the Beach at Greenwich, Connecticut (Vylodění na pláži v Greenwichi ve státě Connecticut)

Město Greenwich má zvláštní pláž – může ji navštívit pouze obyvatel města nebo někdo v jeho doprovodu. Nejedná se přitom o soukromou pláž. Je veřejná, ale jen pro veřejnost Greenwiche. TV Nation chce pláž osvobodit a naplánuje vylodění.


Payback Time (Čas odplaty)

Každý den jsme vystaveni teroru nejrůznějších předmětů patřících k modernímu životu. Co takhle vzít spravedlnost jednou do vlastních rukou a pěkně to osladit šéfovi firmy, která vyrábí autoalarmy, vnucovat po telefonu televizní pořad šéfovi největší telemarketingové společnosti, vytáhnout zrána rachotem popelářských aut šéfa firmy, která tato auta vyrábí, nebo nechat pokojskou vlézt po ránu do ložnice Hiltonových či nechat šéfa společnosti, která produkuje hudbu do výtahů a veřejných prostor, poslechnout si Black Sabbath v provedení londýnských symfoniků?


The Corp-Aid Concert (Koncert na pomoc společnostem)

Není fér, že společnosti nemají mechanismy pro přijímání darů od svých příznivců. Přitom existují firmy, na které si zasedla vláda nebo čelí nejrůznějším žalobám – Michael Moore jim chce pomoci. Má deset tisíc dolarů v hotovosti a ve zlatě, které se snaží udat u společnosti Pfizer (pokuta od vlády za použití vadných umělých srdečních chlopní), pojišťovny Prudential Securities (pokuta za podvod na investorech), UPS (pokuta za nedodržování bezpečnosti práce při manipulaci s balíky obsahujícími nebezpečné chemikálie) a Kodak (pokuta za znečišťování podzemních vod). Nakonec se rozhodne uspořádat charitativní koncert, jehož výtěžek půjde na těžce zkoušené společnosti.


The CEO Challenge (Výzva pro generální ředitele)

Jestlipak zvládne generální ředitel IBM zformátovat disk, generální ředitel společnosti Philip Morris ubalit cigaretu, generální ředitel Colgate-Palmolive umýt nádobí jen s troškou detergentu a generální ředitel Ford Motors Company vyměnit olej v autě? Kdo z nich přijme výzvu?


Taxi

Koho vezmou taxikáři spíš: renomovaného divadelního herce černé pleti, nebo bělocha, jehož záznamy v rejstříku trestů jsou více než početné? A jak své rozhodnutí zdůvodní?


Slaves (Otroci)

Michigan byl posledním státem USA, který zrušil otroctví. A věřte nebo ne, trvalo mu to 130 let, neboť se tak stalo v roce 1995. TV Nation se rozhodne využít poslední příležitosti a na inzerát v novinách si najde dva bílé otroky.


I Want to Be an Argentinean (Chci být Argentinec)

V roce 1995 vyzvala Argentina obyvatele Falkland, aby se stali Argentinci, a nabídla jim k tomu sto tisíc dolarů na osobu nebo osm set tisíc dolarů na rodinu. Bez odezvy. Jak by na tuto výzvu reagovali obyvatelé malého chudého městečka ve Walesu?


Mike's Missile (Mikeova střela)

Celou studenou válku slyšeli obyvatelé města Flint, že na ně míří ruská raketa. Michael Moore se rozhodne tuto raketu v Rusku najít.


Neighbors Like Us (Sousedé jako my)

Pokaždé, když dojde k nesmírně brutálnímu trestnému činu, diví se sousedé, jak je možné, že byla vrahem právě tato osoba, u které si nikdy nevšimli ničeho podivného. Jak se budou tvářit sousedé, když se k nim do čtvrti přistěhuje muž, který má sekery, pily, manuály na sestrojení bomby, na zahradě zakopává sudy s podivným obsahem, na šňůře mu visí dámské šaty, přestože bydlí sám, ve čtyři ráno se od něj z domu ozve výstřel a uvnitř domu i venku jsou stopy od krve?


Původě publikováno na blogu iDnes.
Jak jste si mohli povšimnout podle galerie, kterou mám tady na blogu vlevo dole, dávám výběr svých fotek na Flickr. On je vám ten Flickr taková ošemetná věc (asi jako všechno na internetu). Aby se o vašich fotkách vůbec někdo dozvěděl, musíte dát o sobě vědět. Děje se tak prostřednictvím skupin, do kterých se přihlásíte a vkládáte do nich své fotky. Když se někomu nějaká líbí, nechá vám nejspíš u ní komentář nebo vám napíše, případně si vás přidá mezi své kontakty. A vy to oplácíte. Prostě sociální síť.

Z toho samozřejmě vyplývá, že skupin je na Flickru jako hub po dešti. Mnoho jich je naprosto obskurních, s velkým množstvím členů, tudíž stálým přívalem fotek, které administrátoři nestíhají (nebo nechtějí) jakkoli regulovat, tudíž se z těchto skupin stává stoka pro veškerý odpad.

Jsou tam ale také skupiny, které si jejich administrátoři a moderátoři hýčkají, starají se o ně, fotky do skupiny pečlivě vybírají a zvou mezi sebe lidi s podobnou krevní skupinou. Pár takových by se našlo i v mém profilu a já jsem ráda, že v těchto skupinách jsem, protože jsem v nich našla fotky a fotografy, od kterých se můžu něco naučit. Prostě si rozšiřuji obzory.

Nedávno jsem dostala pozvání do skupiny, která mě opravdu chytla. Vlastně mě chytl její koncept. Fun Scavenger Hunt je projekt, který na Flickru rozjela osoba vystupující pod nickem Firefighter’s Wife. Podstata skupiny je jednoduchá: je stanoveno osmdesát témat a úkolem člena je udělat fotky na jednotlivá témata, přičemž jednu fotku je možné použít jen jednou a nesmí se sahat do archivu (minimálně do archivu starého několik let...).

Musím říct, že mě to ohromně baví! Vymýšlet, jak by se to které téma dalo ztvárnit nebo jakým způsobem zachytit ty neobyčejnější věci. Samozřejmě mě u některých témat napadne, že takovou fotku už mám, a jsem v pokušení ji použít, ale zároveň si řeknu, jestli to není skvělá záminka pokusit se jít na věc jinak.

Fun Scavenger Hunt pro mě není jen osmdesát fotek na osmdesát témat, ale také osmdesát fotografických cvičení, ke kterým bych se za normálních okolností nepřinutila.

Napadlo mě udělat tady ze svých fotek takový seriál, kde kromě fotky a tématu budu moci zmínit i okolnosti vzniku fotky nebo další "zákulisní" informace, které by mohly být zajímavé. Materiál do začátku mám, ale nevylučuji, že bude docházet k výpadkům, proto případné pauzy omluvte. První díl bude v pondělí!

Připadá mi, že mi minulý týden jen tak protekl mezi prsty.

V práci byla spousta práce, denně jsem jela tak kolem osmi devíti stran. Večer jsem si připadala jako vygumovaná. Měla jsem pocit, že kdyby se mě někdo večer zeptal, jestli chci jablko, nebo hrušku, asi bych se rozplakala z toho, že nejsem schopná zapojit mozek a tuto poměrně jednoduchou volbu udělat.

Moje kamarádka po mně v této situaci chtěla seznam věcí, které bych chtěla pod stromeček. Byla jsem tak vyflusaná, že jsem se zmohla pouze na požadavek hrnce z IKEA. Ale ta úleva, že nemusím na stránku IKEA a tam něco hledat a vstřebávat informace...

Poprvé se mi stalo, že mi agentura neproplatila fakturu. A jak jsem pochopila, i ta další bude mít zpoždění.

Proti tomu se zase pochlapil soud a poslal mi peníze s pouhým jedenapůlměsíčním zpožděním.

Začala jsem kupovat dárky na vánoce. V mém případě to je poněkud složitější, protože kromě vánoc musím vyřešit i dárky k trojím narozeninám. Po skončení sedmiletého vztahu se Střelcem jsem si říkala, fajn, aspoň se už nebudu muset nervovat a vymýšlet další dárek, jenže bingo! Kocourek je Střelec taky. Holt mi jsou asi souzený. Což ale znamená, že opět nakoupím hromadu dárků a teprve při balení se budu rozhodovat, jestli ten který je k Ježíšku, nebo k narozeninám. Takže je jasný, že se jen musím usmívat, když si někdo stěžuje, jak je těžký vymyslet dárky k vánocům. Měl by si to vyměnit se mnou, já v období kolem vánoc musím nápadama přímo hýřit! A když je člověk na účtu v mínusu, tak to teprve jede fantazie na plné obrátky.

A jelikož je tento článek o ničem, nebudu se zmiňovat o svém kocourkovi nádherném, protože tím by byl rázem o NĚČEM, a já bych pak musela vymýšlet nový nadpis. A to teda ne!

První dokument v historii, který pomohl osvobodit nevinného muže odsouzeného na smrt.

„The Thin Blue Line“ neboli „Tenká modrá linie“ je výraz, který se používá pro označení policie – tedy těch, kteří chrání tu tenkou hranici mezi civilizovanou společností a anarchií.

V roce 1988 natočil americký dokumentarista Errol Morris film o vraždě dallaského policisty Roberta Wooda z roku 1976. Obžalován z ní byl osmadvacetiletý Randall Adams. Stalo se tak na základě svědectví šestnáctiletého Davida Harrise, který vypověděl, že Adams Wooda zastřelil poté, co Adamsovi došel v autě benzín, zastavil Harrise, jehož auto (kradené) poté zastavila policejní hlídka. Harris také policii dovedl k autu, které se na místě činu vyskytlo, a k vražedné zbrani. Oproti tomu Adams tvrdil, že o vraždě nic neví, protože ho Harris vysadil doma dvě hodiny před tím, než k vraždě došlo. Soud se později přiklonil k Harrisově verzi a poslal Adamse na smrt (v roce 1980 byl trest změněn na doživotí). Spokojeni mohli být všichni – veřejnost, policie i soudy.

Errol Morris natočil film, který je fascinující, nikoli však senzacechtivý. Na kameru nechává vypovídat hlavní aktéry příběhu, Adamse, Harrise (tou dobou též ve vězení za jinou vraždu), policisty, soudce. Každý líčí případ ze svého pohledu a čím déle je posloucháme, tím méně pravděpodobné se zdá, že by Adams mohl být opravdu vrahem. Spíše je člověkem, který byl ve špatnou dobu na špatném místě a stal se obětním beránkem těch, kteří volali po spravedlnosti. Randall Adams jedenáct let prohlašuje, že je nevinný, a jedenáct let myslí na ten jeden večer, který mu změnil život.

I když soud rozhodl, že vrahem byl Adams, mnozí jsou předsvědčení, že vraždil Harris. Z úst Adamsových obhájců dokonce zazní, že navzdory přesvědčivějším důkazům proti Harrisovi byl odsouzen Adams, protože Harris jako nezletilý nemohl být odsouzen k smrti. A byla to také Harrisova slova v závěru filmu (viz video), která přiměla texaský odvolací soud, aby případ vrátil k dallaskému okresnímu soudu, který nakonec v roce 1989 rozhodl o Adamsově propuštění.

Randall Adams byl tedy po jedenácti letech na svobodě – bez omluvy nebo odškodnění. Po propuštění zažaloval režiséra Morrise, že ve filmu využil jeho životní příběh.

David Harris nebyl nikdy v souvislosti s případem vraždy Roberta Wooda obžalován. V roce 2004 byl popraven za vraždu spáchanou v roce 1985.

Morrisův dokument se v době svého vzniku považoval za novátorský, protože se snažil nabídnout několik pohledů na jednu událost. K tomu přispěla i hraná část – rekonstrukce výpovědí a událostí inkriminovaného večera. Za tento postup byl režisér také kritizován a zazněly hlasy, že jeho film vlastně není vůbec dokument, což byl i důvod, proč nebyl (k velkému překvapení kritiků) nominován na Oskara za nejlepší dokumentární film.

The Thin Blue Line (1988). Režie: Errol Morris. Hudba: Philip Glass.

Původně publikováno na blogu iDnes.
Pro módní řetězec H&M mám slabost, a to rovnou z několika důvodů.

Zaprvé dělá oblečení, ve kterém se může dobře cítit i třiatřicetiletá. Oblečení na volný čas není infantilní, oblečení do práce není jak pro paní s odrostlými dětmi. Sleduje módní trendy a není předražené. Ano, vím, že vyrábějí v Číně a dalších asijských zemích, ale pokud nakupujete v řetězcích, Číně se nevyhnete tak jako tak. (Z tohoto důvodu si to u mě rozházela Zara, která svůj úspěch odstartovala tím, že vyráběla v Evropě, čímž se jí dařilo dopravovat zboží do obchodů podstatně dříve než konkurenci. V době, kdy začaly prosakovat informace o nehumánních podmínkách výroby oblečení v Asii pro evropské značky, oháněla se Zara tím, jak oni dávají Evropě práci. Celkem jsem jim věřila, než jsem si u nich koupila kalhoty, které měly visačku Made in Bangladesh...)

Zadruhé má H&M skvělý systém velikostí. Běžně u nich nakupuji velikost S nebo 38, někdy, když se střihu zadaří, i 36. Co si budeme povídat, každá ženská ví, že visačku s velikostí na ní nikdo zkoumat nebude, ale ten pocit, že mám velikost S, je velmi... příjemný. Fakt nechápu, že na to další firmy nepřišly už dřív. Proto ne úplně ráda nakupuji u Italů, protože jejich systém číslování je posunutý, běžně mám velikost 42, čímž překračuji psychologickou hranici velikostí začínajících čtyřkou, a to v mém podvědomí znamená velký průšvih! A nenechám si vysvětlit, že to je úplně to samé jako 38, je tam čtyřka a basta.

Zatřetí H&M zavedlo před pěti lety tradici najímání proslulých návrhářů na vytvoření limitované kolekce. Obchod prospěšný pro obě strany. Řetězec si zahraje na někoho, kdo módě fakt rozumí, a přitáhne do obchodů lidi, kteří jím možná opovrhují, ale na originály od těchto es módy nemají. Návrháři do novin prohlásí, jak se jim s řetězcem krásně spolupracovalo, jak je překvapila profesionalita, ble ble ble. A plebs jako já je nadšen, že návrhář sestoupil z módního Olympu, aby kus svého génia předal lidu.

Začtvrté se tato akce s návrháři odehrává kolem mých narozenin. Rok co rok tedy sleduji, jaké známé jméno letos H&M najalo, jestli se tak náhodou nebude rýsovat nějaký ten dárek pro mě. Vyšlo to na mé třicátiny, kdy jim kolekci dělala Stella McCartney, a vyšlo to i letos, kdy se v obchodech H&M objevilo oblečení nesoucí značku Comme des Garçons.

Ach ti avantgardní Japonci... Pro ně mám slabost... (Teda hned po Vivienne Westwood!) A zcela neavantgardní košile je doma...v bílé... :-)

Tak už je to zase tady. Od 14. prosince bude v platnosti nový jízdní řád a s ním řada novinek.

Cena každé jízdenky za obyčejné jízdné (a tím i cena zákaznických jízdenek odvozených z obyčejného jízdného) vzroste o 2 Kč, půjde tedy o průměrné zvýšení o zhruba 7,5 % odpovídající očekávané inflaci. To bude ale částečně kompenzováno řadou nových bonusů. To jsou tedy změny pro ty, kdo jezdí vlakem nepravidelně (přibližně čtyři procenta cestujících).
Jaké změny ale nastanou po nás, kdo jezdíme vlakem mnohem, mnohem častěji? Schválně jsem si srovnala ceny čtvrtletních jízdenek na trati dlouhé 56 km. Ve 2. třídě se dosud platilo 5550 Kč (není započítána žádná sleva – většina cestujících má ale In-kartu a slevu 25 %), od nového jízdního řádu to bude 5698 Kč. No, jisté zvýšení to je, ale pořád únosné. Mnohem větší překvapení ale čeká v 1. třídě – dosavadních 6660 Kč se v polovině prosince rázem změní na 8547 Kč, což je nárůst o 28 %.

Tak nevím. Chtějí České dráhy vypudit pravidelné cestující z 1. třídy? Spíš se mi zdá, že je chtějí přinutit zakoupit si za pěkných 21 000 Kč síťovou aplikaci In-gold, díky které se dá v síti Českých drah jezdit 1. i 2. třídou neomezeně. V důsledku se ušetří, ale když máte dát za lístek na vlak jednorázově pěticifernou sumu začínající dvojkou, to se vám ruka s platební kartou lehce cuká. Tím spíš na konci roku před vánocemi. Je fakt, že si mnozí nejspíš koupí 13. prosince čtvrtletní jízdenku ještě za starý tarif, aby něco málo ušetřili. Tím ale otázku nákupu In-gold odsunou jen o tři měsíce. Kolem poloviny března se tedy dá očekávat zvýšený zájem o aplikaci In-gold (podle nového tarifu se vyplatí již pravidelně dojíždějícím ze vzdálenosti 45 kilometrů pro 1. třídu a 71 km pro 2. třídu), a tudíž i zvýšený příliv prostředků do kasy Českých drah. Tomu říkám panečku marketing.

Také byl dokončen koridor mezi Prahou a Ostravou, díky čemuž bude možné urazit tuto trasu za dobu kratší než tři hodiny (2 hodiny 59 minut). Skvělé! Navíc Pendolina budou vyjíždět z pražského hlavního nádraží. Ještě lepší! Tyto zprávy mě natolik ohromují, že si ani nevšimnu toho, že držitelé zákaznických karet budou platit rovných sto korun za místenku místo dosavadní osmdesáti šesti.

Jak jsem se ale dozvěděla na stránce
www.zelpage.cz, České dráhy by měly zavést ještě další inovaci: na nejvytíženější páteční spoje SC Pendolino nebude na místenku platit žádná sleva, tudíž se budou platit dvě stovky zákazník nezákazník. Podotýkám, že tato zpráva je neověřená, České dráhy ji odmítly komentovat s odkazem na tiskovou konferenci naplánovanou na 24.11., ale na stránce svého e-shopu zrušení výhod na vybrané spoje pro držitele In-karty anoncují.

Přijde mi to poněkud nehorázné: když jsem si kupovala aplikaci In-gold, byla sleva na místenky na SC jednou z výhod – teď, v průběhu platnosti aplikace, se podmínky náhle mění.

Zároveň si nemohu pomoci, ale tento přístup Českých drah nelze nazvat jinak než vydíráním. Koneckonců pokud chcete už v současné době cestovat odpoledne do Ostravy (pokud možno na hlavní nádraží), nemáte prakticky jinou šanci než Pendolinem. Z vlastní zkušenosti vím, že páteční spoje mohou být vyprodány již několik dnů předem, ve čtvrtek obvykle seženete několik posledních míst. A teď se bude v pátek tedy cestovat ještě s příplatkem 200 Kč? Tak jen doufám, že za ty dvě stovky budou v jedničce alespoň funkční toalety a já nebudu muset dávat pětikačku za toalety na ostravském hlavním nádraží jako v poslední době...

Původně publikováno na blogu iDnes.


Také jste si doteď jako já mysleli, že se smalt používá tak maximálně na nádobí?

Smalt. Kdo by ho neznal. Smaltované hrnce, smaltované hrnečky od babičky, se kterými jsme chodili na borůvky, smaltované korále. Tím končí moje fantazie, co se využití smaltu týče.

Jak ale ukazuje výstava před ostravskou Novou radnicí, dá se smaltování využít i ve velkoformátovém umění. V rámci druhého ročníku akce Smalt Art Vítkovice dostalo patnáct výtvarníků možnost vypořádat se s výzvami techniky, která je v tomto rozsahu typická spíše pro průmyslový provoz.

Poslední dubnový týden tedy začala výše uvedená patnáctka – David Vávra, Aleš Lamr, Aleš Ogoun, Rudolf Brančovský, František Hodonský, Ivan Komárek, Miroslav Malina, Aleš Knotek, Daniel Balabán, Lenka Vilhelmová, Zdeněk Tománek, Jan Tichý, Berenika Ovčáčková, Daniel Krejbich a Marek Sibinský – pracovat ve vítkovické smaltovně na svých dílech a od začátku října se může veřejnost podívat, jak tento úkol zvládli.

Připadá mi jako hodně velká škoda, že akce zůstala veřejnosti mimo Ostravu prakticky utajena. Já osobně jsem na ni narazila zcela náhodou minulý víkend, když jsem se vydala k radnici udělat pár nočních fotek. To, že byli pro akci získáni lidé jako David Vávra nebo Aleš Lamr, tedy ti, kteří jsou mediálně více či méně známí, by jistě bylo zárukou toho, že by byl Smalt Art atraktivní nejen pro skalní příznivce umění. Nehledě na jedinečnost celé aktivity, protože Ostrava je jedním z pouhých tří míst na světě, kde se něco takového dá vzhledem k potřebnému technickému zázemí vůbec provést. Ostravo, prosím, prosím, udělej příštímu ročníku lepší propagaci!!!

Budete-li se tedy vyskytovat do konce listopadu v Ostravě, zajděte se na vystavené smalty na Prokešovo náměstí podívat. Můžete to klidně zvládnout předtím, než vyrazíte na Stodolní (nebo klidně i potom, ale to budete fakt frajeři!) – výhodou výstavy pod širým nebem je neomezená otvírací doba... Menší díla jsou vystavena ve výstavní síni ve 4. patře radnice, bohužel se mi ale nepodařilo dohledat, jak mají otevřeno.

Pro ty, co to do té doby Ostravy nestihnou, tady mám slideshow z vystavených smaltů.








Původně publikováno na blogu iDnes.

Já říkám ano!

Zejména pokud ráda fotí, neboť v kuchyni se nachází spousta zajímavých věcí, které může objektivem zaznamenat.

Čekali jste ode mě snad něco jiného? ;-)

P.S. Kliknutím na fotky se dostanete do mého alba na Flickru.


In the kitchen Tea time In the kitchen In the kitchen In the kitchen In the kitchen In the kitchen In the kitchen Cutlery Cutlery Cutlery

Já musím mít holt pořád něco extra. Jiní slaví své narozeniny proudy šampaňského, já jsem je oslavila zhruba tak dvěma sty kubíky vody, které vytekly z prasklé přípojky do kanalizace (v lepším případě) či pod dům (v případě horším).

Neděle a pondělí byly skutečně veselé dny.

Nejdřív mě potěšil vodař, který zjistil obrovskou spotřebu vody, cifru si zapsal a šel dál. Ještě že máme zvídavého souseda, který pořád pobíhá kolem svého právě stavěného domu, jinak bych nic nevěděla a dostala bych pak nad fakturou z VaK asi infarkt.


Pak mě potěšil instalatér, který by onu havárii opravil, ale nemá nikoho, kdo by rozkopal naši koupelnu, aby se on mohl dostat k prasklé trubce.

Následně mě velmi pobavili v České pojišťovně, kde jsem pro jistotu havárii nahlásila, kdyby se náhodou narušila statika domu. Dozvěděla jsem se, že jejich pracovník přijde situaci nafotit do pěti dnů - na můj dotaz, jestli mám být jako těch pět dnů bez vody, se pracovnice linky pro hlášení škod dlouze odmlčela a pouze mechanicky zopakovala, že by bylo lepší, aby se na to nejdřív podíval jejich pracovník.

Takže jsem vše nafotila, kopáči se sehnali, instalatéři trubku vyměnili a vodu pustili. Nikdy bych nevěřila, jak skvostný pocit je moci spláchnout záchod!

Jen mi tu euforii kazí to, že na jaře bude potřeba vodovodní trubky vyměnit kompletně, tudíž rozkopat celou koupelnu... Nechci... Nee...
A že prej rozhořčený články nebudou... Budou! Jestliže vidíte tento článek, je to neklamným znamením jedné jediné věci: internet mi doma přes veškerou snahu a množství rad ze všech stran stále nejede. Ale já se nedám. Mám kocourka, který teď zcela jistě sedí u mého roztomilého Dellu a snaží se Vistám domluvit, že by mě mohly pustit na net, abych mohla pracovat a likvidovat své dluhy nebo aspoň dát na Flickr nějakou tu fotku. Prosííím!
Dnešní díl se zkomoleninami v hlavní roli.

Pamatuji se, jak jsem byla svého času nadšena z rádia Limonádový Joe a z přístupu moderátorů k češtině. Přišlo mi nesmírně vtipné, jak internetu říkali interfernet a tak vůbec komolili, co se dalo. Ovšem jen do doby, kdy interfernet říkal každý druhý, ba co víc, někteří už snad zapomněli slovo internet a říkali interfernet v jednom kuse.

To je myslím hlavní úskalí zkomolenin. Hranice mezi tím, co je vtipné, nápadité a novátorské, a tím, co je trapné a ohrané, je v jejich případě velice tenká.

Je pak ale neštěstí, když se ve vašem okolí nachází osoba, která není schopná posoudit, že tuto hranici již překročila. Pro mě tak byla noční můrou moje bývalá šéfová, která nedomlouvala termíny, ale termity, a k obědu měla zásadně poblivku. Což o to, poblivce by se možná dalo i vyhnout, ale pokud člověk pracoval jako překladatel a tlumočník, byl termitům šéfové vystaven při každém kroku.

Z podobného soudku je i přidávání přípony -oš ke zcela nevinně znějícím slovům. Nejznámější je asi ve variantě dobroš místo dobrá, ale mnozí kreativci ji jsou schopni fláknout k jakémukoli slovu. Párkrát mě napadlo, jestli za tím není jakási podvědomá touha oněch osob mluvit portugalsky, ale to by se museli nejdřív naučit, že výslovnost by v tomto případě byla -uš! :-)
Asi začnu věřit horoskopům. Takovým těm v novinách a časopisech, jak se jim všichni smějí, ale přitom si je každý čte. Co kdyby. Mně jeden takový předpověděl, že v roce 2008 zažiji doslova zemětřesení v soukromém životě. Pobavilo mě to a v duchu jsem si řekla: No jasně.

Stejně tak bych si ťukala na čelo, kdyby mi někdo před sedmi osmi měsíci řekl, že potkám své mužské alter ego, úžasného chlapa, se kterým se budu vznášet na růžovém obláčku. A že prožiji hrozný strach a budu plakat. Kvůli němu. A že budu kvůli němu jezdit přes půl republiky a nakonec spolu budeme bydlet. A abych nezapomněla, že toho chlapa potkám tady na blogu.

Dnes to je přesně půl roku, kdy jsem poprvé vystoupila v Ostravě na nádraží, kde na mě čekal spolublogger Radek Bednařík s kyticí žlutých růží, čímž pro nás dva začala lovestory hodná telenovely. (Kdo ji ještě nezná, najde ji v odkazech pod článkem.)

Každá telenovela ale potřebuje svá dramata, i ta naše. Po třech měsících romantického ťuťu ňuňu oťukávání jsem se ocitla v situaci, kterou jsem do té doby nezažila: Radek skončil v nemocnici a já nevěděla, co dělat. Měla jsem o něj příšerný strach. Měla jsem strach o nás. Paradoxně přesně v té samé době mě Radek požádal, abych s ním žila, a já poprvé v životě na podobnou prosbu přikývla. Bez zaváhání.

Hledání bytu pro mě byla za daných okolností hotová terapie. Nebylo nic lepšího než po večerech procházet realitní servery a vybírat a vybírat a nemyslet na nic jiného než na metry čtvereční, balkóny, patra a zařízení. Hlavně nemyslet na to, jak je asi teď Radkovi. Mé hledání mělo úspěch. Dva dny po Radkově propuštění z nemocnice jsme se stěhovali do pronajatého bytu v centru Ostravy.

Teď mám tedy dva domovy. Jeden, z něhož dojíždím do práce, a jeden, v němž na mě čeká můj kocourek Radek. A já jen doufám, že časem budu mít domov jen jeden. Ten ostravský.


Tak a je to tady – půlrok našeho vztahu utekl jako voda a lhal bych, kdybych řekl, že to byl fádní půlrok. Naopak!

Můžu říci, že jsem dosud nepotkal ženskou, se kterou bych si tak po všech stránkách rozuměl. Jinak řečeno – je to super v posteli i mimo ni :-).

Musím přiznat, že dosud největší vzrůšo našeho vztahu jsem (bohužel) způsobil já, resp. můj pobyt v nemocnici. Byl to dost hrozný pocit – vědět, že se někdo kvůli mně může tak trápit, že ho to dovede až k pláči….

Ale zároveň to mně, a myslím, že i Aničce, strašně moc dalo, a jestli tohle byla jedna z oněch krizí, kterou lidé při společném soužití prostě musí překonat, pokud spolu chtějí zůstat, tak myslím, že můžu s klidem říci, že to s našim vztahem neotřáslo – naopak.

I po půl roce se mi pořád stává, že se úplně zarazím – je vůbec možný, že mám takový štěstí? Že po všech těch letech hledání, nenacházení a lízání si ran potkám někoho takového. Někoho, kdo dá mému životu úplně jiný rozměr. Někoho, kdo mi ohromně pomůže (a možná ani neví, jak moc) procházet životem s mnohem větším klidem a mnohem menší bolestí.

Takže děkuju moc, Aničko!

P.S. Jo – a kdybys to náhodou nevěděla, tak tě miluju! :-)

Původně publikováno na blogu iDnes.
Můj Kocourk je úžasný. Když jsem mu před časem ve vší nevinnosti přeposlala odkaz od Sfingy na stránku věnovanou šperkům vytvořeným technikou origami, nejenže si onen odkaz uložil, ale SÁM a VČAS a POTAJÍ mi jeden kousek objednal. K narozeninám.

Jenže jak to tak u Kocourka chodí, byl velmi nedočkavý a natěšený a neustále opakoval, jak se těší, až mi ten tajemný dárek bude moct dát, že mi ho nakonec dal minulý pátek, tedy o dva týdny dříve...

Musím se tedy přiznat, že podle náhodně utrousených indicií jsem tušila, odkud vítr fouká. Já jsem totiž v hádání dobrá. Stačily mi informace, že je to něco hmotného, nedá se to tady koupit a nosí se to. Na otázku, jestli jsme se o oné věci bavili přes ICQ, mi byla odpověď odmítnuta, takže mi došlo, že ano. ;-)

Jen jsem nevěděla, který ze šperků to bude - a on se z toho vyklubal náhradelník s lotosovým květem. Čistá krása!

(foto www.origamibijou.com)

O vlivu těhotenských hormonů na český jazyk.

Přiznám se veřejně: nemám ráda zdrobněliny. Tedy proti zdrobnělinám jako takovým nic nemám, vadí mi ale jejich nadměrné a zbytečné užívání: takové ty lidičky, kolegyňky, karmičky, držení palečků a další výrazy, které používají především dívky a ženy (nejspíše ve snaze být za všech okolností za hodnou holku). Ovšem nikdy by mě nenapadlo, že existuje něco, co by v mých očích předčilo svou odporností vyjadřování Lucie Bílé. Teď, po letmé konzultaci několika specializovaných internetových stránek, se ukázalo, že jsem zcela zapomněla na jazyk budoucích a novopečených matek.

Vím, jaký škleb ve mně před několika lety vyvolal nevinný dotaz jedné mé spolužačky z gymplu, jestli se chystám na mimčo. Mimčo? Kde na to slovo přišla? To jsem ale nevěděla, jaké zrůdnosti jsou ženské schopné vytvořit, pokud jde o označení jejich potomstva. Mimčo (zvláštní, ale objevuje se u lidí, kteří jezdí zásadně na "dovču“), mimísek (oblíbený název fotky z ultrazvuku "Mimísek v bříšku"), mimi (jak z červené knihovny ze třicátých let, taková Irča v hnízdečku by zrovna mohla mimi mít). Ale abych ženským nekřivdila, i chlapi dovedou dítě označit kódem. Můj bývalý přítel kupříkladu dětem říkal malí démoni, asi mu to přišlo dostatečně chlapácké.

Jak jsem zaregistrovala, používání podobných kódů, novotvarů a patvarů k mateřství nejspíš patří. Jak červená nit se táhnou už těhotenstvím. Často dochází ke zkracování, jako by těhotné měly málo času, a proto o těhotenství hovoří jako o těhu. To samé se použije i místo přídavného jména. Kupříkladu jedno z diskusních vláken na www.dama.cz se jmenuje
Snažilky – chceme být brzy těhu!!!

Těhotná žena je těhulka nebo těhule. Asi jsem divná, ale mně se asociuje něco mezi Sněhurkou a sněhulí. Od tohoto slova se také odvozuje výraz těhulkování neboli těhotenství. Ovšem pozor: romantické povahy se zálibou ve zdrobnělinách zažívají místo těhotenství bříškování.

Jakmile se dítě narodí, objeví se nová kategorie: mamina. Ne, ženy o sobě v diskusních fórech nenapíší, že jsou mámy nebo maminky, ale maminy. Nechci být mamina! Tedy alespoň to, co se v mé představě pod maminou skrývá: obtloustlá, rozteklá ženská u plotny s drobotinou kolem sebe... Další oblíbený výraz je mamča (označující možná ty, co mají mimčo a jezdí na dovču).

Nejspíš jsem suchar, ale proč se nedá dítěti říkat prostě dítě? Proč se nedá oněm devíti měsícům říkat těhotenství? A proč se samy ženy označují slovy, která se ani při nejlepší vůli nedají označit za lichotivá? Dokáže mi to někdo vysvětlit? A dá se proti tomu třeba očkovat? ;-)

Na závěr ještě několik ukázek bezmeznosti těhotenské a mateřské jazykové ekvilibristiky:
stránka nazvaná
Těhule a maminy („Nestrpíme, aby si někteří z porodu a těhotenství dělali srandu“)
stránka nazvaná
Bříškulkový deníček - Peťule, poněkud starší těhule (autorka se v úvodním textu přiznává, že má vždy po ruce slovník spisovné češtiny, protože náš krásný jazyk miluje a nechce ho prznit – oj oj oj, pozdě...)
rubrika
Bříškování na stránce Mimiangel (za pozornost stojí fotosoutěž s výzvou "Pupíčky, řekněte sýýýýýýýýýýýr!"; sice se dá vyhrát "hrkací kousátko", ale myslím, že se nezapojím)

Za námět tímto děkuji jejkapovi, neúnavnému čtenáři a glosátorovi mých spisků.

Původně publikováno na blogu iDnes.



Jako by má současná finanční situace nebyla dostatečně tristní, rozhodne se do toho ještě můj notebook, že ho už nebaví fungovat. Vybere si k tomu velice vhodný okamžik. Po víkendovém přeinstalování Windows jsem zvládla vytisknout v neděli večer překlad, bohuže už ale ne ho uložit na extranet agentury, protože jsem se nemohla připojit k internetu. Mou síť mi to našlo, leč nepřipojilo. Nu což.

V pondělí ráno mě ještě napadlo, že bych mohla překlad donést do agentury na flashce, zapnu notebook a nic. Windows nenastartovaly. Dokolečka dokola se snažily nabootovat, neúspěšně.

V pondělí večer se mi podařilo asi po hodině marných pokusů a po usilovném tlačení klávesy F9 počítač oživit. Když už nic, alespoň si vypálím data, co mám (naštěstí) na disku D: - překlady pro soud, obrázky a spol.

Nicméně tato nanejvýš stresující zkušenost mě přesvědčila o tom, že nejlepší dny mého Asuse jsou již zřejmě sečteny. I kdyby od teď už nakrásně fungoval, budu ho pokaždé zapínat s obavami, jestli mě nenechá na holičkách.

Výsledkem je objednávka nového notebooku Dell, pochopitelně na splátky. :-( Na technické specifikace se mě neptejte, stejně na něm budu převážně jen psát, takže mi stačí prakticky cokoli, důležitý je pro mě servis do druhého dne... Jo, a ještě jedna věc. Je krásný. Červený... :-D
Minulé pondělí jsem v internetovém obchodě Sparkys objednala chodící prasátko, mělo dorazit do týdne, a nic. Už jsem firmu začala podezírat, že snad prasátko poslala jen tak, bez krabice, po svých, a nebohému prasátku došly třeba cestou baterky nebo tak něco. Ale ne. Před chvílí mi volala paní ze Sparkys s tím, že světlerůžová prasátka došla a že mají už jen tmavěrůžová. A že to tmavěrůžové také není špatné, protože se prasátko méně špiní. Zvláštní, že přesně tu samou úvahu jsem vedla při objednávání. Ženský. Jenže já nakonec objednala to světlerůžové, protože kdo kdy viděl tmavěrůžové prase? (Když o tom tak přemýšlím, kdy já naposledy vůbec viděla prase?)

Tak jsem vzala to tmavěrůžové. Snad půjde vyměnit, pokud to bude až moc velká psychedelie.

Když jsme u těch prasátek, minulý týden jsem jedno fotila. Jako prasátko kasičku. Furt jsem koumala, jak na něj, až jsem ho náhodou podržela ve světle, na stěně uviděla jeho odraz a bylo to jasné. Jenom teda to, co vypadá jako ouška, nejsou ouška, ale nožičky, ale snad to neva. Nicméně je tato fotka moc hezkou metaforou stavu mého účtu. Pusto, prázdno, vymeteno...

Jsem čárkař. Asi to bude pracovní deformace, ale když čtu nějaký text, jehož autor má v čárkách evidentně hokej, a buď je pro jistotu seká, kam to jen jde, nebo píše jen tak nahodile, mám chuť vzít tužku nebo si otevřít v Acrobatu takovou tu červenou tužtičku a začít dělat korektury. A při tom se vztekám a úpím. Cožpak je tak těžké zapamatovat si, že se před vztažnými zájmeny píše čárka? Nebo že naopak slova jako „konečně", „například", „včera večer" a spol. se na začátku věty čárkou zpravidla neoddělují? Já vím, já vím, není vždy lehké se oprostit od angličtiny...

Zlé jazyky si teď pomyslí: Holka, ty teda machruješ. Si myslíš, že když umíš psát čárky a víš, co jsou vztažná zájmena, můžeš se teď tvářit, že jsi jako něco víc. Elitářko! Krom toho je důležitý obsah sdělení, a ne podružnosti typu interpunkce.

A na to já odpovím: Kdepak! V čárkách plavu jako všichni ostatní; sice jsem se už naučila pár vychytávek, třeba jaký je rozdíl v psaní či nepsaní čárky před slovním spojením „a tak", ale ještě pořád mi zbývá asi tak tisíc a jeden případ, kdy si vůbec nejsem jistá. Přesto si ale nemyslím, že by byly čárky jen pouhopouhý teror ze strany lidí z Ústavu pro jazyk český, a proto by bylo lepší se na ně úplně vykašlat (na čárky, ne na lidi z ÚJČ). Čárky mohou mít přece zásadní vliv na význam vět. Viz známý příklad dopisu panovníka o osudu zajatců, který zněl POPRAVIT NELZE PROPUSTIT. Měl panovník na mysli Popravit, nelze propustit? Nebo snad Popravit nelze, propustit? Jedna malá čárka a už jde o život. :-D Nemluvě o tom, že text bez čárek nebo s čárkami na nesprávném místě se setsakramentsky špatně čte. Jestli čtete také rychle jako já, tak určitě víte, o čem mluvím. Člověk text jen tak skenuje, oči letí po řádku a najednou se zastaví, vrátí se o kus zpátky a pomalu se prokousávají jednotlivými slovy, u nichž uniká smysl, a ejhle, ona za to může chybějící čárka v souvětí.

Na druhou stranu je ale pravda, že pokud má chyby v čárkách kupříkladu blogger, není to žádná tragédie. Pomyslím si svoje a jdu dál. Když se podobná hrubka objeví v novinách, řeknu si, že to je tedy ostuda, ale denní tisk má naštěstí život jepičí a zítra o tom už nikdo nebude vědět. Jestliže se ale interpunkční zvěrstva objevují v knihách nebo někde, kde visí dny, týdny a měsíce, a čtenáři tak dostanou chyby do oka, je to průšvih. Jako třeba ten obrovitánský billboard, který visí v centru Ostravy a kolem kterého den co den projdou stovky či tisíce lidí.

Je samozřejmě možné, že chybějící čárka v reklamním sloganu je jistou formou ozvláštnění, které má přitáhnout pozornost. V mém případě to vychází na jedničku s hvězdičkou, i když asi jinak, než by si firma přála. Propagovaný výrobek ignoruji, zato vytahuji imaginární červenou tužtičku a píši vzkaz tiskárně: VLOŽTE PROSÍM ČÁRKU.

Zároveň se ale nemohu zbavit přesvědčení, že chybějící čárka vůbec není sofistikovaným způsobem upoutání pozornosti potenciálního zákazníka, ale pouhou známkou toho, že si reklamní agentura, které byla zakázka zadána, prostě neumí najít dobrého jazykového korektora...


Původně publikováno na blogu iDnes.

  • Starší příspěvky →
  • ← Novější příspěvky

O mně

Anna Bednaříková
Pletu, šiju, vařím, peču, fotím.

Facebook

Archiv

  • ►  2018 (1)
    • ►  srpna (1)
  • ►  2015 (14)
    • ►  září (2)
    • ►  července (2)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (3)
    • ►  března (1)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2014 (41)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (11)
    • ►  září (4)
    • ►  srpna (3)
    • ►  července (3)
    • ►  června (3)
    • ►  května (3)
    • ►  dubna (5)
    • ►  března (2)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (3)
  • ►  2013 (34)
    • ►  prosince (2)
    • ►  listopadu (3)
    • ►  října (3)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (1)
    • ►  července (1)
    • ►  června (4)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (4)
    • ►  března (3)
    • ►  února (3)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2012 (43)
    • ►  prosince (5)
    • ►  listopadu (4)
    • ►  října (4)
    • ►  září (2)
    • ►  srpna (10)
    • ►  července (2)
    • ►  června (3)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (2)
    • ►  března (6)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2011 (132)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (5)
    • ►  října (7)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (16)
    • ►  července (17)
    • ►  června (10)
    • ►  května (30)
    • ►  dubna (13)
    • ►  března (9)
    • ►  února (7)
    • ►  ledna (11)
  • ►  2010 (157)
    • ►  prosince (18)
    • ►  listopadu (12)
    • ►  října (10)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (9)
    • ►  července (20)
    • ►  června (11)
    • ►  května (15)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (15)
    • ►  února (13)
    • ►  ledna (14)
  • ►  2009 (179)
    • ►  prosince (12)
    • ►  listopadu (15)
    • ►  října (11)
    • ►  září (11)
    • ►  srpna (14)
    • ►  července (23)
    • ►  června (21)
    • ►  května (20)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (12)
    • ►  února (11)
    • ►  ledna (15)
  • ▼  2008 (109)
    • ▼  prosince (18)
      • Credits
      • Má duchovní matka
      • 45 - Barevné nebe
      • Šťastné a veselé!
      • Stromeček
      • Jsem hvězda!
      • 36 - Akční záběr
      • Kaheksa, leabhar a ewe aneb mrcha paměť
      • Poslední cesta
      • Olomoucký div
      • Více času s kamarády, méně s tampony
      • 74 - Mozaika
      • Myšák
      • Cheryl, já a Jim M.
      • 2 - Forma dopravy
      • Postřižiny aneb Jako chlapci II.
      • 1 - Díra ve zdi
      • Michael Moore: Adventures in a TV Nation
    • ►  listopadu (11)
      • Fun Scavenger Hunt
      • O ničem
      • The Thin Blue Line
      • Jako chlapci
      • České dráhy nově, lépe. Fakt?
      • Smart Smalt Art
      • Ženská patří do kuchyně!
      • A bude hůř
      • Hasta la Vista, baby!
      • Slova, která nemám ráda III.
      • Blogoláska
    • ►  října (10)
      • O-ri-ga-mi-mi-dal
      • Bříškujete?
      • Král je mrtev, ať žije král!
      • Prasátko
      • Čárkaři
    • ►  září (7)
    • ►  srpna (6)
    • ►  července (14)
    • ►  června (8)
    • ►  května (8)
    • ►  dubna (5)
    • ►  března (8)
    • ►  února (6)
    • ►  ledna (8)
  • ►  2007 (20)
    • ►  prosince (8)
    • ►  listopadu (5)
    • ►  října (7)

Rádi jste si přečetli

  • Sweettoothday - pišingr
    Sweettoothday speciálně pro Yrenaisnu. Vždycky jsem si myslela, že pišingr je cosi jako piškot.  Z omylu mě vyvedla kamarádka, která Pischi...
  • Cena montáže kuchyně IKEA (Černý Most)
    Nechci z Inspiromatu dělat nějakou poradnu pro spotřebitele, ale jelikož posledních pár týdnů jsem měla co do činění s návrhem, dopravou a m...
  • Sweettoothday - melasový koláč
    Na Vánoce jsem pekla pepparkakor, zůstala mi po něm v lednici takřka plná láhev zlatého sirupu. Na štědrovečerního kapra mi zůstala památ...
  • Platýs
    V souvislosti s avizovanou stavbou domu podle návrhu Jana Kaplického se objevil zajímavý jazykový úkaz. Připomíná vila svým tvarem platýze ,...
  • Sweettoothday - pasteis de nata
    Pasteis de nata (jednotné číslo je pastel de nata) jsou košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem ne nepodobným pudinku. Pocházejí ...
  • Seznam receptů - sladká jídla
    Bábovka Banánové brownies Banketletter Berliner Luft (dort) Berliner Luft (pěna) Bezinkové želé Biskupský chlebíček Bolas de Berlim...
  • Seznam receptů - slaná jídla
    Bramboračka  Bramborový salát s křenem Cizrna na paprice Cuketový salát s lískovými ořechy  Červená čočka s tamarindem Dýňová polévka ...
  • This is the end
    Autoři textů často používají takovou fintu na čtenáře: použijí nějaký přitažlivý nadpis, který ale - jak se později ukáže - je vlastně zcela...
  • 47 - Schody
    Fotka schodů ve Vítkovicích byla původně pořízená z tramvaje cestou do IKEA. Nebyla nijak pozoruhodná, ale nesmazala jsem ji, co kdyby se ...
  • Vlakem do Londýna
    Během Open House Praha se mi má souputnice Magda zmínila, že se v létě chystá do Londýna na výstavu Alexandra McQueena. Netušila, jakého bro...
  • Domovská stránka
Created by ThemeXpose. All Rights Reserved.