• Home
  • O mně
    • Rozhovor Generace 21
    • Rozhovor Fler Mag
    • Ona Dnes
    • Rozhovor na blogu Lenky Veverkové
  • Recepty
    • Sladká jídla
    • Slaná jídla
  • Kurzy

inspiromat banalit

Můj Kocourk je úžasný. Když jsem mu před časem ve vší nevinnosti přeposlala odkaz od Sfingy na stránku věnovanou šperkům vytvořeným technikou origami, nejenže si onen odkaz uložil, ale SÁM a VČAS a POTAJÍ mi jeden kousek objednal. K narozeninám.

Jenže jak to tak u Kocourka chodí, byl velmi nedočkavý a natěšený a neustále opakoval, jak se těší, až mi ten tajemný dárek bude moct dát, že mi ho nakonec dal minulý pátek, tedy o dva týdny dříve...

Musím se tedy přiznat, že podle náhodně utrousených indicií jsem tušila, odkud vítr fouká. Já jsem totiž v hádání dobrá. Stačily mi informace, že je to něco hmotného, nedá se to tady koupit a nosí se to. Na otázku, jestli jsme se o oné věci bavili přes ICQ, mi byla odpověď odmítnuta, takže mi došlo, že ano. ;-)

Jen jsem nevěděla, který ze šperků to bude - a on se z toho vyklubal náhradelník s lotosovým květem. Čistá krása!

(foto www.origamibijou.com)

O vlivu těhotenských hormonů na český jazyk.

Přiznám se veřejně: nemám ráda zdrobněliny. Tedy proti zdrobnělinám jako takovým nic nemám, vadí mi ale jejich nadměrné a zbytečné užívání: takové ty lidičky, kolegyňky, karmičky, držení palečků a další výrazy, které používají především dívky a ženy (nejspíše ve snaze být za všech okolností za hodnou holku). Ovšem nikdy by mě nenapadlo, že existuje něco, co by v mých očích předčilo svou odporností vyjadřování Lucie Bílé. Teď, po letmé konzultaci několika specializovaných internetových stránek, se ukázalo, že jsem zcela zapomněla na jazyk budoucích a novopečených matek.

Vím, jaký škleb ve mně před několika lety vyvolal nevinný dotaz jedné mé spolužačky z gymplu, jestli se chystám na mimčo. Mimčo? Kde na to slovo přišla? To jsem ale nevěděla, jaké zrůdnosti jsou ženské schopné vytvořit, pokud jde o označení jejich potomstva. Mimčo (zvláštní, ale objevuje se u lidí, kteří jezdí zásadně na "dovču“), mimísek (oblíbený název fotky z ultrazvuku "Mimísek v bříšku"), mimi (jak z červené knihovny ze třicátých let, taková Irča v hnízdečku by zrovna mohla mimi mít). Ale abych ženským nekřivdila, i chlapi dovedou dítě označit kódem. Můj bývalý přítel kupříkladu dětem říkal malí démoni, asi mu to přišlo dostatečně chlapácké.

Jak jsem zaregistrovala, používání podobných kódů, novotvarů a patvarů k mateřství nejspíš patří. Jak červená nit se táhnou už těhotenstvím. Často dochází ke zkracování, jako by těhotné měly málo času, a proto o těhotenství hovoří jako o těhu. To samé se použije i místo přídavného jména. Kupříkladu jedno z diskusních vláken na www.dama.cz se jmenuje
Snažilky – chceme být brzy těhu!!!

Těhotná žena je těhulka nebo těhule. Asi jsem divná, ale mně se asociuje něco mezi Sněhurkou a sněhulí. Od tohoto slova se také odvozuje výraz těhulkování neboli těhotenství. Ovšem pozor: romantické povahy se zálibou ve zdrobnělinách zažívají místo těhotenství bříškování.

Jakmile se dítě narodí, objeví se nová kategorie: mamina. Ne, ženy o sobě v diskusních fórech nenapíší, že jsou mámy nebo maminky, ale maminy. Nechci být mamina! Tedy alespoň to, co se v mé představě pod maminou skrývá: obtloustlá, rozteklá ženská u plotny s drobotinou kolem sebe... Další oblíbený výraz je mamča (označující možná ty, co mají mimčo a jezdí na dovču).

Nejspíš jsem suchar, ale proč se nedá dítěti říkat prostě dítě? Proč se nedá oněm devíti měsícům říkat těhotenství? A proč se samy ženy označují slovy, která se ani při nejlepší vůli nedají označit za lichotivá? Dokáže mi to někdo vysvětlit? A dá se proti tomu třeba očkovat? ;-)

Na závěr ještě několik ukázek bezmeznosti těhotenské a mateřské jazykové ekvilibristiky:
stránka nazvaná
Těhule a maminy („Nestrpíme, aby si někteří z porodu a těhotenství dělali srandu“)
stránka nazvaná
Bříškulkový deníček - Peťule, poněkud starší těhule (autorka se v úvodním textu přiznává, že má vždy po ruce slovník spisovné češtiny, protože náš krásný jazyk miluje a nechce ho prznit – oj oj oj, pozdě...)
rubrika
Bříškování na stránce Mimiangel (za pozornost stojí fotosoutěž s výzvou "Pupíčky, řekněte sýýýýýýýýýýýr!"; sice se dá vyhrát "hrkací kousátko", ale myslím, že se nezapojím)

Za námět tímto děkuji jejkapovi, neúnavnému čtenáři a glosátorovi mých spisků.

Původně publikováno na blogu iDnes.



Jako by má současná finanční situace nebyla dostatečně tristní, rozhodne se do toho ještě můj notebook, že ho už nebaví fungovat. Vybere si k tomu velice vhodný okamžik. Po víkendovém přeinstalování Windows jsem zvládla vytisknout v neděli večer překlad, bohuže už ale ne ho uložit na extranet agentury, protože jsem se nemohla připojit k internetu. Mou síť mi to našlo, leč nepřipojilo. Nu což.

V pondělí ráno mě ještě napadlo, že bych mohla překlad donést do agentury na flashce, zapnu notebook a nic. Windows nenastartovaly. Dokolečka dokola se snažily nabootovat, neúspěšně.

V pondělí večer se mi podařilo asi po hodině marných pokusů a po usilovném tlačení klávesy F9 počítač oživit. Když už nic, alespoň si vypálím data, co mám (naštěstí) na disku D: - překlady pro soud, obrázky a spol.

Nicméně tato nanejvýš stresující zkušenost mě přesvědčila o tom, že nejlepší dny mého Asuse jsou již zřejmě sečteny. I kdyby od teď už nakrásně fungoval, budu ho pokaždé zapínat s obavami, jestli mě nenechá na holičkách.

Výsledkem je objednávka nového notebooku Dell, pochopitelně na splátky. :-( Na technické specifikace se mě neptejte, stejně na něm budu převážně jen psát, takže mi stačí prakticky cokoli, důležitý je pro mě servis do druhého dne... Jo, a ještě jedna věc. Je krásný. Červený... :-D
Minulé pondělí jsem v internetovém obchodě Sparkys objednala chodící prasátko, mělo dorazit do týdne, a nic. Už jsem firmu začala podezírat, že snad prasátko poslala jen tak, bez krabice, po svých, a nebohému prasátku došly třeba cestou baterky nebo tak něco. Ale ne. Před chvílí mi volala paní ze Sparkys s tím, že světlerůžová prasátka došla a že mají už jen tmavěrůžová. A že to tmavěrůžové také není špatné, protože se prasátko méně špiní. Zvláštní, že přesně tu samou úvahu jsem vedla při objednávání. Ženský. Jenže já nakonec objednala to světlerůžové, protože kdo kdy viděl tmavěrůžové prase? (Když o tom tak přemýšlím, kdy já naposledy vůbec viděla prase?)

Tak jsem vzala to tmavěrůžové. Snad půjde vyměnit, pokud to bude až moc velká psychedelie.

Když jsme u těch prasátek, minulý týden jsem jedno fotila. Jako prasátko kasičku. Furt jsem koumala, jak na něj, až jsem ho náhodou podržela ve světle, na stěně uviděla jeho odraz a bylo to jasné. Jenom teda to, co vypadá jako ouška, nejsou ouška, ale nožičky, ale snad to neva. Nicméně je tato fotka moc hezkou metaforou stavu mého účtu. Pusto, prázdno, vymeteno...

Jsem čárkař. Asi to bude pracovní deformace, ale když čtu nějaký text, jehož autor má v čárkách evidentně hokej, a buď je pro jistotu seká, kam to jen jde, nebo píše jen tak nahodile, mám chuť vzít tužku nebo si otevřít v Acrobatu takovou tu červenou tužtičku a začít dělat korektury. A při tom se vztekám a úpím. Cožpak je tak těžké zapamatovat si, že se před vztažnými zájmeny píše čárka? Nebo že naopak slova jako „konečně", „například", „včera večer" a spol. se na začátku věty čárkou zpravidla neoddělují? Já vím, já vím, není vždy lehké se oprostit od angličtiny...

Zlé jazyky si teď pomyslí: Holka, ty teda machruješ. Si myslíš, že když umíš psát čárky a víš, co jsou vztažná zájmena, můžeš se teď tvářit, že jsi jako něco víc. Elitářko! Krom toho je důležitý obsah sdělení, a ne podružnosti typu interpunkce.

A na to já odpovím: Kdepak! V čárkách plavu jako všichni ostatní; sice jsem se už naučila pár vychytávek, třeba jaký je rozdíl v psaní či nepsaní čárky před slovním spojením „a tak", ale ještě pořád mi zbývá asi tak tisíc a jeden případ, kdy si vůbec nejsem jistá. Přesto si ale nemyslím, že by byly čárky jen pouhopouhý teror ze strany lidí z Ústavu pro jazyk český, a proto by bylo lepší se na ně úplně vykašlat (na čárky, ne na lidi z ÚJČ). Čárky mohou mít přece zásadní vliv na význam vět. Viz známý příklad dopisu panovníka o osudu zajatců, který zněl POPRAVIT NELZE PROPUSTIT. Měl panovník na mysli Popravit, nelze propustit? Nebo snad Popravit nelze, propustit? Jedna malá čárka a už jde o život. :-D Nemluvě o tom, že text bez čárek nebo s čárkami na nesprávném místě se setsakramentsky špatně čte. Jestli čtete také rychle jako já, tak určitě víte, o čem mluvím. Člověk text jen tak skenuje, oči letí po řádku a najednou se zastaví, vrátí se o kus zpátky a pomalu se prokousávají jednotlivými slovy, u nichž uniká smysl, a ejhle, ona za to může chybějící čárka v souvětí.

Na druhou stranu je ale pravda, že pokud má chyby v čárkách kupříkladu blogger, není to žádná tragédie. Pomyslím si svoje a jdu dál. Když se podobná hrubka objeví v novinách, řeknu si, že to je tedy ostuda, ale denní tisk má naštěstí život jepičí a zítra o tom už nikdo nebude vědět. Jestliže se ale interpunkční zvěrstva objevují v knihách nebo někde, kde visí dny, týdny a měsíce, a čtenáři tak dostanou chyby do oka, je to průšvih. Jako třeba ten obrovitánský billboard, který visí v centru Ostravy a kolem kterého den co den projdou stovky či tisíce lidí.

Je samozřejmě možné, že chybějící čárka v reklamním sloganu je jistou formou ozvláštnění, které má přitáhnout pozornost. V mém případě to vychází na jedničku s hvězdičkou, i když asi jinak, než by si firma přála. Propagovaný výrobek ignoruji, zato vytahuji imaginární červenou tužtičku a píši vzkaz tiskárně: VLOŽTE PROSÍM ČÁRKU.

Zároveň se ale nemohu zbavit přesvědčení, že chybějící čárka vůbec není sofistikovaným způsobem upoutání pozornosti potenciálního zákazníka, ale pouhou známkou toho, že si reklamní agentura, které byla zakázka zadána, prostě neumí najít dobrého jazykového korektora...


Původně publikováno na blogu iDnes.

Není nad to mít konexe! Třeba když vaše kamarádka pracuje v ČTK a ČTK slaví devadesát let existence a uspořádá si k tomu obrovitánské mecheche a ta vaše kamarádka má pozvánku pro dva a napíše vám, jestli nechcete jít s ní. A vy chcete.

Vezmete si s sebou fotoaparát, protože si říkáte, že to je ČTK, tak tam by se to mohlo ztratit, a taky že jo. Fotíte si ty sladký dobroty a všimnete si kuliček srovnaných do pyramidy, zastaví se vám dech a musíte se prostě zeptat číšníka, jestli to jsou fakt croquembouche, úplně se při tom vrátíte na tu nóbl francouzskou svatbu, kde vám tolik chutnaly, a číšník vám s úsměvem řekne, ano, jsou to kuličky plněné krémem.

Pak si fotíte Ondřeje Havelku a Melody Makers a proklínáte toho vola, co rozhodl, že bude pódium osvětlené červenými reflektory, protože jak jste už před časem vyčetli na internetu, nemá smyl nastavovat si vyvážení bílé, když svítí červené světlo, no co, fotíte dál, i když všichni vypadají jak z pekla.

Pak se tančí tango, teda tančí profi tanečníci, a je to nádhera, nakonec nevadí ani to pekelné osvětlení, fotíte si nohy tanečníků, protože víc se vám do vašeho 85 mm objektivu stejně nevejde, fotíte jak zběsilí a doufáte, že vyjde aspoň jedna fotka.

A vyšla.

Poznámka: Fotky Melody Makers jsem upravila, aby nebyly tak červené, a originály přepsala těmi upravenými fotkami. Ale světe div se, tady se zobrazují bez jediné změny. A pak že neexistují záhady... :-( (A to nemluvím o tom, že v malém zobrazení jsou ty fotky pěkně zubatý - po rozkliknutí jsou ale v pořádku. Tož klikejte!)




Sbírky vznikají různě. Někomu se sbírané předměty prostě líbí, někdo má rád rarity a někdo třeba zase rád vkládá peníze do hodnotných věcí. Má sbírka cukrů vznikla z čirého hamounství.

Je to už asi tak patnáct let, kdy jsme se svou nejlepší kamarádkou začaly chodit na kafe. Připadaly jsme si děsně dospěle a důležitě, když jsme si tak objednaly „Dvakrát kávu, prosím“ a ona káva se dvěma přiloženými pytlíčky cukru nám byla následně přinesena. Ale my si ten cukr do kafe nenasypaly, no za co nás máte, to je tak pro děcka, my pijeme kafe pěkně hořký. A tak po každé vypité kávě zůstaly ony dva cukry. Jednoho dne nás napadlo, jestli to není náhodou mrhání, člověk si ten cukr zaplatí a ještě jim ho tam nechá. Ne, ne, my si ty cukry vezmeme pěkně domů.

Cukry jsem začala dávat do kartonové krabice, která se stala čímsi jako svědkem námi vypitých kafí (a čajů). Nestalo se, abychom se s kamarádkou nesešly a ona se nevytasila s igelitovým pytlíkem cukrů sesbíraných během té doby, co jsme se neviděly. Já zase přidávala cukry ze svých návštěv restaurací a kaváren a také z cest. A jak se zmínka o naší sbírce cukrů rozkřikla mezi známými, začali mi nosit své úlovky se slovy „Tak jsem si na tebe vzpomněl/a...“. Až na ty výjimky, kdy jsem několik sérií dostala jako dárek k narozeninám, se za většinou cukrů v mé (tedy vlastně naší) sbírce skrývá teplý nápoj zkonzumovaný mnou nebo mou kamarádkou nebo okruhem našich přátel a známých.

Časem musela být krabice vyměněna za větší a posléze ještě větší, a když už hrozilo, že větší krabici pod postel nenarvu, rozhodla jsem se cukry roztřídit, nechat od každého druhu jeden a zbytek vysypat. Po této víkendové akci mi zůstala krabice od Martensek s unikátními cukry, excelová tabulka s jmenným seznamem jednotlivých druhů a pět kilo cukru krupice.

Od té doby do krabice házím jen cukry, které ještě nemám. Jistě pochopíte, proč se tvářím otráveně, když si objednám něco teplého na pití a servírka mi donese cukr v cukřence... Také nejsem nadšená z podniku, kde nabízejí zcela fádní cukry. Zato podnik, který si nechá vyrobit cukry se svou reklamou, stoupne v mých očích až do oblak!

Vím, je to už úchylka. Snad ale tento článek nezasvěceným alespoň trochu objasní, proč někteří lidé po objednání kávy, čaje či svařáku nejprve prozkoumávají přiložené cukry, načež jeden pytlíček více či méně nenápadně strčí do tašky. Nejspíš to budou sběratelé. Nebo hamouni. Tedy budoucí sběratelé. ;-)

Tady někde to začalo. Cukry s číšníkem... Na pár let zcela zmizely, ale nedávno se znovu objevily. Plus další "historické" cukry z Dobrovic, Modřan, Cerhenic, Hrochova Týnce, Vrbátek a spol.

Exkurze do minulosti: rockový klub Bunkr, 33. ročník karlovarského festivalu, mé vysokoškolské studium v Brně a připomínka dob, kdy jeden mobilní operátor slavil svátek 1. srpna, proti pražské Bílé labuti se dalo najíst, existencialisté vysedávali v Café de Flore a Marcello Mastroianni zkoušel sladký život v Café de Paris... Plus mé asi nejstarší kousky připomínající středomořské hry ve Splitu - velké díky kamarádce Radce a její babičce!


Cestování s cukry.

Speciální limitované sady (včetně dvou cukrových puzzle), které vydává Klub sběratelů balených cukrů. Nedělám si legraci, tento klub skutečně existuje. Pár podobných sdružení existuje i v cizině. Já osobně zůstávám cukromilem solitérem.

Další série, tentokrát s tématikou památek, českých hradů a zámků...

... zviřátek, ovoce, horoskopů, vánoc...

... a mašinek.

Rarita: cukr balený rovnou i se lžičkou.

Má nejoblíbenější série. Považský cukor. No nie je to humorné? No áno!

A pro pořádek: k dnešnímu dni čítá má sbírka 811 kusů. Jsem sběratelské nedochůdče... ;-)

Původně publikováno na blogu iDnes.

V co se může zvrhnout takové obyčejné zalívání pytlíkového ovocného čaje vodou.

Tak jsem tuhle v sobotu chtěla udělat čaj. Vobyč, pytlíkový, ovocný. I dala jsem dva pytlíky do konvice a jala se je zalívat právě uvařenou vodou. Ale co to nevidím? Barvivo se pomaloučku uvolňovalo z pytlíčků a začalo se promíchávat s vodou. No není to nádhera? Je! To musím zaznamenat! Rozběhla jsem se do pracovny a jenom vykříkla: Foťák! Chňapla ho, leč ouha. Viktorka byla kabelem svázána s počítačem. Kocourek na mě vrhl vyděšený pohled, co to jako dělám, když si právě stahuje fotky. Grrr. Tak to dopadá, když je na dva lidi jeden foťák.

Schlíple jsem se vrátila do kuchyně. Za chvíli mi kocourek přinesl Viktorku, že už je jako volná. Pozdě, procedila jsem skrz zuby. Čaj je už vobarvenej.

Jenže já se nevzdávám tak snadno.

Když kocourek odpoledne usnul, vplížila jsem se do kuchyně, znova uvařila vodu a přelila jí nové dva pytlíky s ovocným čajem. Pak jsem začala v šílené pozici fotit čaj. V šílené z toho důvodu, že abych mohla fotit v protisvětle, musím si konvici položit na kuchyňskou linku (jiný nábytek v kuchyni zatím není), která je ale u zdi proti oknu, což obnáší to, že já sama sedím za futry kuchyňských dveří s jednou nohou v komoře (nikoli černé). Pak jsem byla ještě odvážnější a konvici vzala do jedné ruky, držela ji proti světlu a žaluziím a druhou rukou jen mačkala spoušť. Kupodivu v kuchyni z toho pak žádná spoušť nebyla.

A jinak to dopadlo takhle.



Žádnou paniku!
Skoročtvrtečník mění poněkud svou tvář, protože změna je život. A Skoročtvrtečník chce rozhodně žít!
Oproti předešlému rozjásanému, barvami hýřícímu layoutu bych chtěla trochu vzhled zklidnit, už jen proto, aby se barvy netřískaly s fotkami. Momentální stav není konečný,
úpravy budou probíhat podle toho, kolik budu mít času a jak rychle se naučím, jak a co v HTML... Prostě metoda pokus omyl. :-)

Kniha, u níž se budete smát už na první stránce, ale čím déle budete číst, tím víc vám bude úsměv tuhnout.

Fiktivní autobiografii Samka Táleho (fiktivní z toho důvodu, že skutečným autorem je Daniela Kapitáňová) jsem si koupila zcela náhodou v jednom knihkupectví v Levicích. Má kamarádka naléhala, že mi na památku něco koupí a ať si vyberu třeba nějakou knížku. No jo, jak mám ale vědět, která ze slovenských knih bude dobrá? Musím se zcela kajícně přiznat, že za výběrem Knihy o cintoríne byla lákavá obálka. Kniha o cintoríne, Kniha o cintoríne... to mi něco říká. Kniha o hřbitově, takovou nějakou recenzi jsem někdy četla.

Knihu jsem otevřela a už první strana byla fantastická! Vyprávění mentálně zaostalého Samka Táleho z Komárna mi svou naivitou připomnělo Forresta Gumpa. Jako Forrest ani Samko spoustu věcí kolem sebe zcela nechápe a líčí je způsobem, který nám, kteří „chápeme“, připadá roztomile humorný. Zejména pokud Samko popisuje realitu života v socialismu se všemi absurditami a tragikomickými situacemi.

Ja som napísal svoj Životospis, lebo mi to bolo povedané, aby som ho napísal, lebo to je povinné, aby každý spisovateľ mal svoj Životospis. Normálni ľudia ho nemusia mať, lebo to je povinné len pre spisovateľov a ja som teraz už veľmi spisovateľ, ohľadom toho, že som spisovateľ. Všetci ma obdivujú a vážia si ma.

Aj ja sa obdivujem a vážim si ma.
Lebo som spisovateľ.

Môj Životospis.

Narodil som sa v robotníckej rodine. Môj otec bol učiteľ. Moja mama nebola učiteľka, ale tiež učila. Nik iný v rodine už nebol učiteľ. Preto sme boli robotnícka rodina.
Mám dve sestry. Jedna sestra je taká, že je umelkyňa ohľadom klavíra. Druhá sestra nie je umelkyňa, ona je len normálna sestra.
Ja nie som sestra, lebo ja som brat. Mám veľa dobrých vlastností. Narodil som sa v Komárne. Komárno je jedno mesto. Tam som sa narodil. Narodil som sa 12. 11. To znamená, že 12. novembra. November bol vždy najkrajší mesiac v roku, lebo to bol vždy Mesiac ČSSP. To je taký mesiac, keď každý myslel na Sovietsky zväz.
Aj ja som myslel na Sovietsky zväz.
Teraz už nie je vôbec Sovietsky zväz a to je veľmi vážna vec, lebo potom už ani nie je Mesiac ČSSP, lebo to by bolo veľmi čudné, že už nie je Sovietsky zväz, ale je Mesiac ČSSP. Lebo keby bol ešte Mesiac ČSSP, tak by mohol byť popoťahovaný, že on je Mesiac ČSSP a pri tom už nie je ani Sovietsky zväz a aj Československo bolo zrušené, lebo ho už nik na svete nechcel, lebo nás veľmi utláčalo.
Aj mňa veľmi utláčalo.
Mne bolo povedané, že mám napísať Životospis na jednu stranu, a ona je už skončená, tak aj ja skončím ohľadom toho, že aj strana už je skončená.
Dovidenia.

Samko Tále. Spisovateľ. Komárno.

Ovšem čím déle budete tuto knihu číst, tím méně sympatií budete k Samkovi cítit. Ten nenápadný chlapík s kárkou naloženou kartonem, který celý den sleduje cvrkot kolem sebe a ví, kdo co a kdo s kým, sám na sebe ve vší prostotě prozradí, že za socialismu nosil informace tajemníkovi Gunárovi (většinou o lidech, kteří se Samkovi posmívali, ale klidně i o vlastní rodině) a v donášení nehodlá přestat ani po převratu. Stýská se mu po dobách minulých, protože vše bylo dobré a přehledné - povinné nebo zakázané. Má jasné názory: nemá rád ty, kdo vyprávějí vtipy proti komunistické straně, nemá rád homosexuály, nemá rád Čechy, nemá rád Cikány, nemá rád Maďary. A je jedno, že sám má maďarské předky. Správné je být Slovák. A Samko chce dělat, co je správné.

Se svými soudy je Samko při pozorování světa kolem sebe hotov raz dva – a je velice snadné sklouznout k tomu samému při hodnocení Samka. Prosťáček, primitiv, xenofob, rasista, nacionalista, udavač, patolízal, který umí jen papouškovat názory jiných... Ale není postava Samka jen vykrystalizovanou podobou či šaškovským zrcadlem obyvatele nejen slovenského maloměsta posledních čtyřiceti let? ;-)

Doporučuji vyhradit si na Knihu o cintoríne jedno odpoledne či večer a knihu přečíst na jeden zátah. Lépe si tak vychutnáte jedinečný styl vyprávění, střípkovitý, roztříštěný, bez souvisle probíhajícího děje, s mnoha opakujícími se motivy, který je ale díky použitému jazyku vysoce zábavný. A to i navzdory mrazení, které kniha chvílemi vyvolává.

A jedno nanejvýš vřelé doporučení na závěr: pokud zvládáte slovenštinu, přečtěte si knihu v originále. Nejen proto:

Lebo Slováci sú najlepší na svete a aj slovenský jazyk je na svete najkrajší.
To sme sa učili aj v škole a aj v televízore to hovorili, že slovenský jazyk je najkrajší na svete.
To sa vie ohľadom toho, že sloveský jazyk má ľ. Ľ je najkrašie písmeno na svete, lebo je veľmi pekné. Napríklad český jazyk nemá ľ. Preto je najkrajší na svete slovenský jazyk, lebo má ľ.

ale třeba i kvůli řadě Samkových hlášek, které jsou velice nakažlivé a ve slovenštině jednoduše neodolatelné.

No nie? No áno!

A iné.

Původně publikováno na blogu iDnes.
  • Starší příspěvky →
  • ← Novější příspěvky

O mně

Anna Bednaříková
Pletu, šiju, vařím, peču, fotím.

Facebook

Archiv

  • ►  2018 (1)
    • ►  srpna (1)
  • ►  2015 (14)
    • ►  září (2)
    • ►  července (2)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (3)
    • ►  března (1)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2014 (41)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (11)
    • ►  září (4)
    • ►  srpna (3)
    • ►  července (3)
    • ►  června (3)
    • ►  května (3)
    • ►  dubna (5)
    • ►  března (2)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (3)
  • ►  2013 (34)
    • ►  prosince (2)
    • ►  listopadu (3)
    • ►  října (3)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (1)
    • ►  července (1)
    • ►  června (4)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (4)
    • ►  března (3)
    • ►  února (3)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2012 (43)
    • ►  prosince (5)
    • ►  listopadu (4)
    • ►  října (4)
    • ►  září (2)
    • ►  srpna (10)
    • ►  července (2)
    • ►  června (3)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (2)
    • ►  března (6)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2011 (132)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (5)
    • ►  října (7)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (16)
    • ►  července (17)
    • ►  června (10)
    • ►  května (30)
    • ►  dubna (13)
    • ►  března (9)
    • ►  února (7)
    • ►  ledna (11)
  • ►  2010 (157)
    • ►  prosince (18)
    • ►  listopadu (12)
    • ►  října (10)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (9)
    • ►  července (20)
    • ►  června (11)
    • ►  května (15)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (15)
    • ►  února (13)
    • ►  ledna (14)
  • ►  2009 (179)
    • ►  prosince (12)
    • ►  listopadu (15)
    • ►  října (11)
    • ►  září (11)
    • ►  srpna (14)
    • ►  července (23)
    • ►  června (21)
    • ►  května (20)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (12)
    • ►  února (11)
    • ►  ledna (15)
  • ▼  2008 (109)
    • ►  prosince (18)
    • ►  listopadu (11)
    • ▼  října (10)
      • O-ri-ga-mi-mi-dal
      • Bříškujete?
      • Král je mrtev, ať žije král!
      • Prasátko
      • Čárkaři
      • Swingo tango
      • Cukry
      • Thé
      • Do not panic!
      • Kniha o cintoríne
    • ►  září (7)
    • ►  srpna (6)
    • ►  července (14)
    • ►  června (8)
    • ►  května (8)
    • ►  dubna (5)
    • ►  března (8)
    • ►  února (6)
    • ►  ledna (8)
  • ►  2007 (20)
    • ►  prosince (8)
    • ►  listopadu (5)
    • ►  října (7)

Rádi jste si přečetli

  • Sweettoothday - pišingr
    Sweettoothday speciálně pro Yrenaisnu. Vždycky jsem si myslela, že pišingr je cosi jako piškot.  Z omylu mě vyvedla kamarádka, která Pischi...
  • Cena montáže kuchyně IKEA (Černý Most)
    Nechci z Inspiromatu dělat nějakou poradnu pro spotřebitele, ale jelikož posledních pár týdnů jsem měla co do činění s návrhem, dopravou a m...
  • Sweettoothday - melasový koláč
    Na Vánoce jsem pekla pepparkakor, zůstala mi po něm v lednici takřka plná láhev zlatého sirupu. Na štědrovečerního kapra mi zůstala památ...
  • Seznam receptů - sladká jídla
    Bábovka Banánové brownies Banketletter Berliner Luft (dort) Berliner Luft (pěna) Bezinkové želé Biskupský chlebíček Bolas de Berlim...
  • Seznam receptů - slaná jídla
    Bramboračka  Bramborový salát s křenem Cizrna na paprice Cuketový salát s lískovými ořechy  Červená čočka s tamarindem Dýňová polévka ...
  • Platýs
    V souvislosti s avizovanou stavbou domu podle návrhu Jana Kaplického se objevil zajímavý jazykový úkaz. Připomíná vila svým tvarem platýze ,...
  • Sweettoothday - pasteis de nata
    Pasteis de nata (jednotné číslo je pastel de nata) jsou košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem ne nepodobným pudinku. Pocházejí ...
  • Smalt Art 2011 - Jitka Svobodová
    Kouř IV (62 xx 62 cm)
  • Sweettoothday: pudinkový koláč s jahodami
    Custard je jedním z anglických slov, pro které se hodně obtížně hledá český ekvivalent. V zásadě to je pudink. Zapomeňte ovšem na tu pod...
  • 47 - Schody
    Fotka schodů ve Vítkovicích byla původně pořízená z tramvaje cestou do IKEA. Nebyla nijak pozoruhodná, ale nesmazala jsem ji, co kdyby se ...
  • Domovská stránka
Created by ThemeXpose. All Rights Reserved.