Každý, kdo se kdy učil anglicky podle učebnicí Headway, se v kapitole věnované záludnostem some, any, much, many a a lot setkal s anglickou specialitou jménem shepherd's pie. Hrdinové dialogu se dohadovali, které suroviny je třeba nakoupit, aby si mohli tento pie udělat. Bohužel pokrm samotný zůstal jen přeludem. Bez obrázku, ilustrace. A tak si studenti mysleli, že jsou Angličani pěkně pošahaní, kdy dělají koláč s masem.
Já sama jsem toto jídlo ochutnala teprve pár let poté, co jsem o shepherd's pie učila. Bylo mi bez jednoho dne třicet a já se vydala v Londýně do Victoria and Albert Museum. Připadala jsem si tak trochu jak Alenka v říši divů, která slintala při pohledu na modely od Vivienne Westwood a ještě víc v místní restauraci. Už jenom to, že v muzeu může být restuarace, navíc servírující teplá jídla za poměrně slušný peníz, mi připadalo jako zázrak.
Tou miskou s mletým masem a bramborovou kaší navrch pro mě padlo oblíbené klišé, že je britská strava nepoživatelná. (Vím, vím, britská strava není nejlepší termín, ale nechtějí se mi tady vypisovat všechy součásti Commonwealthu.) Ještě nikdy se mi nestalo, že bych jedla v Británii něco odporného. Na první pohled ta jídla nevypadají super přitažlivě (viz fotky níž... Dá se vůbec nějak atraktivně nafotit mleté maso???), ale chutnají moc dobře. I když je docela klidně možné, že mám jen tak britsky nastavené chuťové buňky, protože mně chutná - světe div se - i vánoční pudink. A haggis. A párky s kaší. A cornwallské pirohy. A lemon curd. Ale o tom až příště.
500 g mletého hovězího
1 cibule
olej
česnek
tymián
rajčatový protlak
1 lžíce worchesteru
1 litr hovězího vývaru
sůl, pepř
zelenina (hrášek, mrkev)
500 g brambor
kousek másla
trocha mléka
V oleji osmažte cibuli, přidejte maso a osmažte do hněda. Osolte, opepřete, ochuťte česnekem, tymiánem a protlakem. Vařte za stálého míchání několik minut. Přidejte hrášek s mrkví. Zalijte vývarem a worchesterem a nechte dusit přibližně půl hodiny (nebo dokud se neodpaří přebytečná tekutina).
Oloupejte brambory, nakrájejte a uvařte v osolené vodě. Následně udělejte bramborovou kaši.
Na dno ohnivzdorné mísy rozprostřete maso, navrch uhlaďte kaši. Pečte přibližně půl hodiny na 200° C, až povrch zezlátne.
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
(Recept mám z knihy Marka Hixe British Food - ovšem radikálně upravený. Vlastně to není ani tak shepherd's pie jako spíš cottage pie. V překladu shepherd's pie znamená totiž pastýřský koláč. A pastevci se starají o co? O ovce. Takže je jasné, že základem pro shepherd's pie je jehněčí, které se mi opravdu nechce shánět, nehledě na to, že ho nemám jak umlít.
Do bramborové kaše podle receptu patří i vařený pastiňák - s tím jsem se také neobtěžovala. Možná kdybych byla ve velice dobrém rozmaru, nakrájela bych nahrubo kořenovou zeleninu a cibuli, posypala kořením, dala upéct a podávala jako přílohu.
Naopak jsem k masu přidala hrášek a mrkev, které v tomto receptu chybí.)
Skvělé. Zvlášť pro ty, kteří ví, že vkus má "gustační základy".
OdpovědětVymazatUrčitě vyzkouším! Trošku to připomíná hachis parmentier (mňam).
OdpovědětVymazatEva
Nic proti, mam na to podle fotek chut - hovezoveprove chapu z nutnosti, ale hrasek a mrkev v tom vypadaji dost zvlastne :-)
OdpovědětVymazat