Už pátým rokem se koná ve Velké Británii pod patronací prince Charlese týden vlny (Wool Week). V jeho rámci probíhá řada aktivit, které mají zvýšit informovanost veřejnosti a ukázat vlnu jako skvělý materiál pro módní tvorbu a interiérový design. Shetlandský týden vlny se zaměřuje na oslavu ovcí žijících v této nejsevernější části Velké Británie a jejich vlny, která se používá na pletení pestrobarevných vzorovaných svetrů a komplikovaných krajek. Letos připadal na termín 4.-12. října a já jsem byla údajně první účastnicí z České republiky.
Důležitou součástí týdne vlny jsou praktické hodiny, chcete-li workshopy nebo kurzy. Nabízí se toho hodně, z nejrůznějších oblastí práce s vlnou a pro širokou škálu úrovní znalostí. Já jsem věděla, že mě naprosto nezajímá předení, plstění ani pletení krajky a chci se naopak zaměřit na barevné vzory a barvy obecně.
Jako první jsem si vybrala kurz Quotidian Colourwork s Felicity Ford, které se neřekne jinak než Felix. Ta přišla s velice zajímavým postupem pro navrhování vlastních barevných vzorů, při němž se inspirace hledá v oblíbených předmětech a obrázcích, případně zcela jednoduchých, každodenních věcech (quotidian=každodenní).
Každý účastník kurzu měl za úkol přinést si s sebou něco po inspiraci. Dlouho jsem koketovala s ideou, že vyberu několik svých fotek dortů a výhledově upletu svetr "Sladký život". Jak se ale blížil čas odjezdu na Shetlandy, přišel mi ten nápad stále pitomější - fakt bych chtěla svetr do žluto-bílo-růžova?, a tak jsem narychlo zvolila to, na co koukám dennodenně v kuchyni: grafiku od Ivany Lomové "Život je dobrý". Mám ji moc ráda, líbí se mi její barvy i samotné téma banální scény u bazénu. Lákala mě i ta představa, že grafika byla původně inspirovaná fotografií, tj. realitou, a já se tu zprostředkovanou realitu budu snažit převést do abstraktního geometrického vzoru. Navíc mě napadlo, že by šlo na motivy této grafiky vytvořit několik vzorů a použít je na pletené polštáře na gauč, nad nímž obraz visí.
Jak ale uvidíte níže, cesta k finálnímu výrobku bude ještě hodně dlouhá.
Workshop trval jedno dopoledne, což není až tak moc, pokud si máte zvolit do začátku nějaký hodně jednoduchý motiv z předlohy, najít si k němu barvy, nakreslit na čtverečkový papír schéma a začít zkušební vzorek. Tak se stalo, že jsem dlouho přemítala a vybírala, a když došlo na výběr konkrétních klubíček, zjistila jsem, že barvy vody (které se podle tématu obrazu doslova nabízely) si už někdo vzal, a tak nastala improvizace. Chňapla jsem šedou evokující beton kolem bazénu a k tomu dostatečně kontrastní rajčatovou. Mou inspirací budou plavky jedné ze zobrazených dam.
Jak uvidíte níže, můj vzorek je v porovnání ze zkušebními vzorky Felix naprosto jalový. Abych docílila alespoň nějaké sofistikovanosti, musela bych plést mnoho a mnoho hodin, více kombinovat a hrát si. Nicméně musím říct, že je to velice zábavná forma pletení pestrobarevných vzorů typu Fair Isle.
Inspirací pro vlastní vzory může být skutečně cokoli! Stačí jednoduchá fotka trávy se žlutými a modrými květy, kterou jde přetvořit v nespočet pestrobarevných motivů.
Vidíte, jak se jde inspirovat i obyčejnou krabičkou od sušenek nebo starou knihou o zázracích elektřiny?
První magický moment: protože shetlandská vlna se nedá v Čechách koupit a veškeré nákupy jsem zatím dělala jen přes internet, v zásadně na blind jen podle barev na monitoru, byla jsem jako v Jiříkově vidění, když jsem si mohla vybrat z klubíček nejrůznějších odstínů rozložených na stolech.
Toto jsem vyrobila za tři hodiny. Přiznám se, že večer mě můj výtvor nesmírně iritoval. Je to blbé, naprosto debilní, takhle by to nešlo! Vše jsem rozpárala a začala nanovo. Koneckonců od toho zkušební vzorky jsou.
Nicméně mě potěšilo, když jsem se druhý den potkala na dalším workshopu s jednou kolegyní, která si na mě hned vzpomněla: "Že vy jste pletla ty plavky...? Ty byly super!" Neměla jsem odvahu jí sdělit, že ty pamětihodné "plavky" už neexistují a zůstaly pouze jako pixely na paměťové kartě ve foťáku...
Kdyby někoho zaujala metoda hledání inspirace v každodenních věcech, Felix právě vydala na toto téma knihu. Financovala ji prostřednictvím crowdfundingu a já jsem moc ráda, že jsem mohla být jedním z (mnoha) přispěvatelů!
Víte, že je Inspiromat banalit na Facebooku?
0 komentářů