Poslední pečení do letního blogového speciálu aneb dva z jednoho těsta.
Když se mezi tipy na nejoblíbenější moučník objevily (podle očekávání) buchty a chodský koláč, váhala jsem, jestli do nominací zařadit opravdu obojí - vždyť to je v zásadě jedno a to samé. Kynuté těsto, nádivka z tvarohu, máku a povidel. Jenže co si budeme povídat, chodský koláč je vizuálně velice vděčný a navíc jsem zjistila, že může vypadat i docela jinak, než je notoricky známé.
Poznámka na okraj: nerozvážně jsem s posledním pečením čekala až na začátek prázdnin. To jsem ale netušila, že přijdou tropická vedra. Děs a hrůza. Nakonec ani fotky nedopadly tak, jak jsem si představovala, protože než jsem se dostala k focení, měla jsem dočista rozvařený mozek.
1 kg polohrubé mouky
10 dkg cukru
15 dkg tuku
4 žloutky
5 dkg droždí
přibližně 500 ml mléka
citrónová kůra
sůl
10 dkg tuku na promaštění buchet na pekáči
Z mléka, kvasnic a cukru zadělejte kvásek.
Do mísy nasypte mouku, přidejte žloutky, pomalu vlijte kvásek - ihned ho míchejte se žloutky. Přidejte rozpuštěný tuk, citrónovou kůru a sůl a vypracujte těsto - nesmí se lepit na vařečku. Nechte vykynout na teplém místě, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem.
(Dělala jsem z polovičního množství, přičemž z poloviny těsta jsem udělala dva chodské koláče o půměru 18 cm a z druhé poloviny 12 buchet.)
Tvarohová nádivka:
1 tvaroh (pokud možno ne vaničkový - ten bývá příliš řídký)
1 vejce
cukr
muškátový květ
trocha mléka na zředění
Maková nádivka:
200 g mletého máku
300 ml mléka
cukr
skořice
Ohřejte mléko a vsypte do něj mák. Za stálého míchání povařte. Dochuťte cukrem a skořicí.
Povidlová nádivka:
Povidla rozřeďte trochou rumu, můžete je dochutit skořicí či mletým badyánem.
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
Buchty:
Z těsta odkrajujte lžící kousky, které na pomoučeném vále rukou rozprostřete a naplňte nádivkou (do tvarohových buchet nezapomeňte přidat pár rozinek). Okraje k sobě pevně přitiskněte - já si vždycky dám těsto s nádivkou do jedné dlaně, druhou rukou vytáhnu okraje nahoru, přitisknu a ještě mírně zatočím. Buchty dávejte spojem dolů na pekáč, který jste předtím vytřeli rozpuštěným tukem. Mezi jednotlivými buchtami nechte trochu prostoru, ať se mají při následném kynutí a pečení kam zvětšovat a také abyste je mohli nakonec důkladně tukem potřít ze všech stran. Tukem opravdu nešetřete - kdo říkal, že jsou buchty dietní...?
Pečte na 180° C přibližně půl hodiny.
Po upečení a mírném zchladnutí buchty vyklopte a pocukrujte.
Chodské koláče:
Těsto si rozdělte na potřebný počet dílů podle počtu koláčů. Na pečicím papíře vyválejte nebo vytvarujte rukama do tvaru koláče (já těsto vyválela a tvar vykrojila pokličkou) - celkem tence, těsto při pečení hodně vyskočí.
Zdobení:
1. varianta (domažlická): Nádivkami naplňte cukrářské sáčky a koláč ozdobte kruhy či pruhy z jednotlivých náplní. Tvarohová by měla být vždy mezi makovou a povidlovou. Dozdobte rozinkami a mandlemi.
2. varianta (dolská): Celý koláč potřete tvarohovou náplní. Cukrářský sáček s úzkou zdobičkou naplňte povidlovou nádivkou a na koláč namalujte nejrůznější ornamenty. Dozdobte makovou nádivkou, rozinkami a mandlemi.
Okraje koláče potřete vajíčkem a pečte na 180° C přibližně 15 minut (záleží na velikosti a výšce koláče).
(Jak si nemůžete nevšimnout, jako zdobička dolských koláčů bych si nevydělala ani na slanou vodu. Možná by bylo fajn, kdybych příště - bude-li nějaké - nevedla nevědomky zdobicí sáček pravou rukou, když jsem proboha levák!!!)
Aničko, je to zvláštní, ale také jsem levák a až po přečtení Vaší poslední věty jsem si uvědomila, že jsem všech 46 koláčů na svatbu své sestry zdobila také s "vedoucí" pravou rukou :-) Nechápu.
OdpovědětVymazat