Jsem velice flexibilní. Přizpůsobuji se podmínkám a prostředí. Když objevím v sámošce tamarind, balíček koupím a vymyslím, jak ho zakomponovat do původně naplánovaného flameri.
Jsem zdatná googlistka. Během několika minut najdu další zajímavý recept s tamarindem, ke kterému mám valnou většinu ingrediencí.
Jsem zorganizovaná. Před odjezdem na víkend si zabalím notebook, fotoaparát a veškerý svůj nesesér.
Jen občas, ale skutečně jen občas se mi přihodí, že na poslední chvíli vyndám fotoaparát z přepravní crumplerovské brašničky a přihodím ho jen tak navolno s ostatním věcem. A pak nad nachystanou scénou na focení zjistím, že baterka ve fotoaparátu má jen jednu čárku a ta náhradní... ano, je v crumplerovské brašničce sedmapadesát kilometrů daleko. A pak při každé hlášce Change battery pack říkám fotoaparátu: To víš, že jo!, vypínám ho, vyndávám baterku, vracím ji zpět a udělám dvě rychlé fotky. Párkrát to zopakuji, až je baterka dočista neoblomná.
Takhle to dopadlo tentokrát.
Příprava tamarindu: Pokud nepoužijete tamarindovou pastu, musíte se nejprve dopracovat k dužině. Z lusku odstraňte obal; jde to snadno, ale připravte se na na lepkavý obsah - jenže právě o ten nám jde. Každý "bobeček" lusku obsahuje navíc semínko, které je třeba z dužiny vyloupnout. Pokud máte sklony k zahradničení, můžete si semínka zasadit a čekat, jestli se vám po pár týdnech objeví rostlinky tamarindu...
Čočka s tamarindem
200 g červené čočky
lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru
lžička nasekané zelené čili papričky
půl lžičky černé hořčiče
půl lžičky směsi skořice, badyánu, anýzu, bobkového listu a koriandru
několik tamarindových lusků
sůl
cukr
olej
čerstvý koriandr
Čočku vařte do změknutí. Přidejte do ní zázvor, čili papričku, sůl, cukr a dužinu tamarindu a vše chvilku povařte.
Na oleji osmažte hořčičná semínka a přidejte k čočce.
Okořeňte směsí koření.
Podávejte s rýží a před servírováním posypte čerstvým koriandrem.
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
Toto jídlo jsem vystavila nejtěžšímu testu, jaký vůbec existuje: předložila jsem ho svému otci. Konzervativnímu otci, který je přesvědčen, že jídlo bez masa a knedlíku není jídlo. A můj otec tuto čočku snědl, ani slovem neprotestoval a ani se po obědě nešel dorazit něčím normálním (třeba chlebem se salámem). Zkrátka úspěch.
Flameri s tamarindovým sirupem
Flameri je v zásadě krupicová kaše zastudena. Dá se připravit například i z kukuřičné mouky, která dá dezertu hezkou žlutou barvu. Toto jídlo mám neodmyslitelně spjaté se svým vysokoškolským studiem a obědy ve vegetariánské jídelně Oáza poblíž brněnské filozofické fakulty. Pokud vím, podnik funguje dodnes. Když jsem tam byla naposledy, měli pořád tu samou denní nabídku jako před lety. Včetně flameri. A protože jsem už velká holka s vlastním příjmem, dala jsem si ho i v exkluzivní verzi se šlehačkou. :-)
Tamarindový sirup:
5 tamarindů
5 lžic cukru
2 lžíce citrónové šťávy
hrnek vody
Vše povařte v kastrolu až do zhoustnutí.
Flameri:
500 ml mléka
60 g dětské krupičky/ kukuřičné mouky
sůl
slunečnicová semínka/ořechy/kandované ovoce...
Mléko se špetkou soli přiveďte k varu a za stálého míchání přisypávejte krupičku. Několik minut povařte.
Do kaše zamáchejte semínka/ořechy/ovoce, nalijte ji do formiček a nechte vychladit.
Podávejte například polité tamarindovým sirupem nebo se šlehačkou.
(Flameri se dá také nalít do dortové formy a po vychladnutí krájet na jednotlivé porce - fantazii se meze nekladou.)
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
Priznam se, ze jsem o tehle surovine slysela poprve. Mirne me "desi" jeji projimave ucinky (jak zminuji na netu) v kombinaci s cockou... :-) Ale recept me zlakal, urcite ho vyzkousim!
OdpovědětVymazatFotky hezke jako vzdy.
Eva
Tamarind mám moc ráda, jen tak na mlsání. Zakomponovat do receptu jsem jej ještě nezkoušela - děkuji za tip na netradiční dezert .)
OdpovědětVymazatZuzana
Cha chaa, veru do Oazy som na Flameri chodievala aj ja :D.. stare dobre casy.. zeby som ho skusila vyrobit doma? :) Vobec mi to vlastne nedoslo.. v kazdom pripade dik za inspiraciu :)
OdpovědětVymazat