• Home
  • O mně
    • Rozhovor Generace 21
    • Rozhovor Fler Mag
    • Ona Dnes
    • Rozhovor na blogu Lenky Veverkové
  • Recepty
    • Sladká jídla
    • Slaná jídla
  • Kurzy

inspiromat banalit

Byla jsem na školení ve Frankfurtu. Tentokrát jsem však místo výhledu na nejvyšší mrakodrap ve městě, Commerzbank, sledovala při svém dennodenním putování z ubytovny nejvyšší stavbu ve městě: televizní věž.
Follow the pink tower, mohli jsme si notovat po vzoru Čaroděje ze země Oz.
Školení bylo krušné. Vydržet sedět devadesát minut v kuse několikrát denně, udržet pozornost a víčka. Někdy to bylo zkrátka už dlouhé.
 Ale pořád tu byly přestávky na kávu a oběd.
 A pak... Pak... Pak přišlo osvícení. Fiskální analýza byla náhle jasná jako nikdy předtím! (A taky jsem se naučila něco o degustaci šumivého vína.) Školení jsou prima.

Omlouvám se všem, kdo tady v sobotu marně hledali příspěvek. Nic nebylo uvařeno ani napečeno, nic není nafoceno. A asi hned tak nebude. Tu trochu světla, co o víkendu mám, teď budu věnovat Ingmarům a Mačkám, stejně jako takřka veškerý volný čas.
Vždycky jsem chtěla upéct tarte Tatin. Klasický, nasladko, s jablky.
Pak jsem jednou narazila v Albertu na čekanku. Koupila jsem tři kousky, a když jsem doma hledala, co s nimi, narazila jsem na slaný tarte Tatin. A bylo vymalováno.
Ten koláč mnohem lépe chutná, než vypadá na fotkách. Karamel a upečená čekanka nejsou právě vizuálně nejatraktivnější, ale v kombinaci se sýrem feta, piniovými oříšky a rukolou vznikne něco, co chutná moc dobře. Tedy alespoň mně.
Příště bych udělala asi jen jednu úpravu: místo listového těsta bych použila těsto máslové, které dodá koláči bytelnější základ. Ale možná to je zase věc osobní chuti...


■50 g másla
■1 cibule
■25 g cukru
■svazek čerstvého tymiánu (nebo 2 lžičky sušeného)
■3 čekanky
■100 g fety
■hrstka opražených piniových oříšků
■1 listové těsto

Předehřejte troubu na 200° C.

Nakrájejte cibuli na jemno. Na pánvi rozehřejte polovinu másla a nehcte na něm cibuli zesklovatět.

V pánvi na tarte Tatin rozpusťte zbytek másla a rovnoměrně ho posypte cukrem. Směs nechte několik minut karamelizovat na mírném plameni.

Omyjte čekanku a rozkrojte ji napůl.

Jakmile cukr zkaramelizuje, posypte ho tymiánem a položte na něj čekanku řezem dolů. Nechte opět několik minut karamelizovat.

Sundejte pánev z plotny. Na čekanku nadrobte fetu a posypte opraženými piniovými oříšky a cibulí. Na to přiklopte rozválené listové těsto, po stranách ho zastrčte a několikrát propíchejte vidličkou.

Pečte přibližně 30 minut.

Po upečení obsah pánve překlopte na tác a ozdobte fetou a tymiánem. Podávejte s rukolovým salátem.

 RECEPT K VYTIŠTĚNÍ

To jsem měla panečku týden před vinobraním v Roudnici řečí, jak tyhle akce pro mě nejsou, když chodím na osm hodin do práce a pak po večerech háčkuju Ingmary a Mačky, abych měla dostatečnou nabídku pro případné kupující.
Neuběhl ani měsíc, otrnulo mi a poslala jsem sama dobrovolně přihlášku na další akci. Mnohem větší a mnohem dál od Prahy. A vzali mě tam.
Takže teď zase po večerech, nocích a víkendech vysedávám na gauči s háčkem v ruce a jsem obklopena záplavou ingmarovských hlaviček a náplní do Maček. Naše kuchyň a obývák se proměnily ve sklad látek a materiálu. A já jen doufám, že stihnu vše, co chci vyrobit, a také doufám, že se na mě přijde na Fashion Crossroad v Ostravě podívat i někdo z vás, čtenářů mého blogu. Zapište si do diářů datum a místo konání: 25.-27. listopadu 2011 v Bonver Aréně! 

Poslední dobou mám také pocit, že sedím na příliš mnoha židlích. Práce překladatele, soudní překlady doma, háčkování Ingmara a Mačky, blogy, pečení, vaření a focení. Šla jsem do sebe, popřemýšlela o tom, co chci dělat i dál, a protože vím, že na blogu iDnes už nechci psát, nechala jsem ho zrušit. Mému přání bylo vyhověno bleskurychle (rozhodně rychleji, než trvalo založení blogu a schválení prvního článku), a tak jsem se nestihla ani rozloučit, případně si zkontrolovat, jestli mám všechny články  zkopírované i tady. No co už. Takřka čtyři roky mého exhibování na velkém serveru skončily v propadlišti dějin. Ale i tak se mi ulevilo. A jdu dál.
Rok se s rokem sešel a my s Kocourkem slavili první výročí svatby.
Protože nás příští rok čeká v největší pravděpodobností stěhování, naše decentní oslava proběhla v Poděbradech, ať si zvykáme. Výběr restaurace s názvem "Sotto Ponte" neměl naznačovat, že bychom se snad pod mostem v Poděbradech měli usadit (ba právě naopak, v  nadsázce se dá říct, že stěhováním do Poděbrad se vyhneme umístění pod most v Praze). Každopádně tato restaurace s domácími těstovinami se nám zalíbila, že si návštěvu někdy v budoucnu rádi zopakujeme.
Doma na nás čekal dort, který jsem na oslavu upekla. Vybrala jsem cheesecake, protože co si budeme povídat, příprava tohoto dortu je takřka blbuvzdorná, jen si je potřeba práci zorganizovat, aby bylo dost času na odležení.
Zvolila jsem variantu od Yotama Ottolenghiho s karamelem a makadamovými ořechy. Slanými makadamovými ořechy, musím podotknout. Sůl ve spojení s karamelem nemá chybu, to mám již vyzkoušeno. 
Co jsem ale neměla odzkoušeno a stalo se Achillovou patou celého tohoto projektu, to byla poleva z mléčného karamelu. I při tak banálních činnostech jako polévání dortu je třeba zapojit hlavu a nelít na dort bezmyšlenkovitě všechen karamel. Protože co se pak stane? Karamel vytvoří velkou krustu. A ta krusta nejde co? Nejde rozkrojit.
Nakonec jsem tedy ten karamelový krunýř z dortu sundala, rozblemcaný cheesecake nakrájela na porce, ty jsme snědli a k tomu přikusovali odkrojky karamelu. Zbytek jsem pak nakrájela na karamelky.
Takže další důkaz toho, jak fotografie mohou lhát. ;-)

Korpus:
■200 g polohrubé mouky
■125 g másla
■30 g hnědého cukru
■1 vejce

Krém:
■600 g krémového sýra
■100 g cukru
■4 vejce
■60 g kysané smetany
■vanilka

Karamel:
■65 g másla
■160 g cukru
■100 ml smetany

Pražené ořechy v karamelu:
■150 g solených makadamových ořechů
■90 g cukru

Z ingrediencí na korupus vypracujte rychle těsto a vyložte jím formu (i po stranách). Dejte alespoň na půl hodiny do lednice.

Připravte krém: vyšlehete vejce s cukrem, vmíchejte krémový sýr, kysanou smetanu a vanilku. Krém nalijte na korpus, několikrát formou poklepejte o pracovní desku, aby se z krému dostal vzduch, a dejte péct přibližně na hodinu na 170° C. (Pokud nechcete, aby byl povrch nahnědlý, pečte cheesecake ve vodní lázni.)

Dort nechte vychladnout a dejte na další 4 hodiny, nejlépe ale přes noc, do lednice. poté ho posypte ořechy v karamelu a zalijte vrstvičkou mléčného karamelu (vyšší vrstva karamelu by se špatně krájela.

Pražené ořechy v karamelu: solené makadamové ořechy rozložte na plech a pražte 10 minut na 190° C.
Cukr nasypte do kastrolu se silnějším dnem tak, aby vrstva cukru nebyla vyšší než 3 mm. Zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. V žádném případě nemíchejte. Jakmile je cukr rozpuštěný a karamelizuje, vsypte do něj opražené ořechy a důkladně promíchejte. Směs rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem a nechte vychladnout. Poté nakrájejte nahrubo.

Mléčný karamel: Ve vyšším hrnci se silnějším dnem rozpusťte za stálého míchání cukr a máslo. Jakmile cukr zkaramelizuje, opatrně přimíchejte smetanu. Pozor, směs bude hodně bublat!

Pokud vám zbyde mléčný karamel, nalijte ho do menší obdélníkové formy vyložené pečicím papírem. Po vychladnutí ho nakrájejte na čtverečky nebo obdélníky - a karamely jsou na světě!

RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
Před pár týdny proletěla novinami i hlavním televizním zpravodajstvím informace, že uplynulo dvacet let od vydání alba Nevermind. Ne že bych byla tenkrát nějaká fanynka Nirvany, moc mě nebavily ty kapely, o kterých se psalo v Bravíčku :-), ale jejich album MTV Unplugged mě svého času hodně vzalo a dodnes patří mé nejoblíbenější, a dokonce si doma schovávám jako relikvii na své dospívání pohlednici s anoncovaným pražským koncertem Nirvany, ke kterému nikdy nedošlo, protože se stalo, co se stalo.
Nicméně když jsem na webu našla recept na sušenky Kurta Cobaina, řekla jsem si, že by to bylo takové hezké připomenutí Nirvany prostřednictvím chuťových buněk.
Recept byl prý nalezen v Cobainově zápisníku a zlé jazyky tvrdí, že to není žádný special recept, ale prachobyčejný recept na nepečené čokoládové sušenky, kterému navíc chybí arašídové máslo, v důsledku čehož sušenky lepí a nikdy pořádně neztuhnou. Ne že by tento nedostatek u nás doma nějak vadil: když jsem ráno otevřela lednici, byla téměř jedna řada sušenek z pečícího papíru odloupaná.
Ba co víc: byla jsem dotázána na recept s tím, že by si Kocourek tuto dobrotu rád připravil sám, když nebudu doma. Tak uvidíme. ;-)
  • 360 g mletých ovesných vloček
  • 225 g másla
  • 240 g cukru
  • 60 ml mléka
  • 3 lžíce kakaa
  • 2 lžičky vanilkového extraktu
  • špetka soli
Vločky nasypte do mísy.
Ostatní suroviny dejte do kastrolu a zahřívejte na středním plameni, až se vše spojí. Nechte vařit 2 minuty.
Směs přilijte do vloček a důkladně promíchejte.
Po mírném vychladnutí naneste lžičkou na plech pokrytý papírem na pečení hrudky. Pokud se samy neroztečou do stran, lehce je obrácenou lžičkou rozmáčkněte do stran.
Dejte do lednice zcela ztuhnout.

RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
Když jsem se včera na Facebooku dočetla, že 2. října je Den architektury a při té příležitosti bude možné se vydat na komentované procházky zajímavými architektonickými lokalitami, bylo mi jasné, že procházka industriálními Vysočanami bude náš cíl. 
Sraz byl u stanice metra Kolbenova. Cestou se mi Kocourek svěřil s obavou, jestli tam nebudeme sami.  Tyto obavy byly ale plané, jak se záhy ukázalo. Ten dav před metrem byli účastníci procházky.
Mám tak trochu pocit, že i organizátoři zájem lehce podcenili. Náš průvodce Lukáš Beran kupříkladu neměl megafon, ale jak jsem tak mezi projíždějícími auty a tramvajemi zaslechla, informace je si možné dohledat "u nich na webu". Tak nejdřív budu muset vygooglit, co to je to "u nich". (Předběhl mě sám Lukáš Beran, který mi poslal odkaz, za což mu velice děkuji!)
Nicméně na zastávce u bývalého poštovního skladu byl poslech celkem bez problémů, protože průvodce se mohl postavit na vyvýšené místo a hovořit k davu.
Nejen k davu. V budově bývalého poštovního skladu je dneska velkoprodejna koberců, a tak je pochopitelné, že dav na parkovišti přilákal pozornost prodavaček, které si přednášku také se zájmem vyslechly. Nejdřív teda remcaly, že zákazníci nemůžou do krámu, i když si nejsem jistá, jestli opravdu mezi lidmi v našem davu byl někdo, kdo si chtěl koupit koberec.



Toto je poslední komín tohoto druhu v Praze. Kdyby vás zajímalo, co je to rozšířené místo v polovině komína, tak vězte, že to je vodojem.
Účastníci procházky ve vysočanských ulicích.
V našem případě byl chodníky plnější než vozovka.
Spontánní přecházení frekventované ulice. My jsme dav, my máme moc a sílu. I dopravu jsme zastavili a kupodivu nám nikdo nenadával.
Pekárny Odkolek.



Pekárny Odkolek zblízka.
Účastníci procházky na zemi a účastníci zájezdu ve vzduchu.
Někdo pózuje a někdo nestydatě zívá.
Občerstvení.

Konec procházky. Organizátoři se šťastně smáli a prohlašovali cosi o tom, že je vidět, že si ty nástěnky ve škole lidi čtou, a proto přišlo tolik lidí. (A někdo čte ZEĎ na Facebooku!)
Cestou zpátky jsem neodolala a fotila grafitti kolem pekárny.











Ano ano, u nás žena kráčí za mužem, protože nestíhá držet krok a při tom fotit!
I nadešla doba rozmrazit onen pytlík malin s hmyzem. Hmyz byl vyjmut,  maliny opláchnuty, otázka zněla: co s nimi?
Protože ze sladkého mám obecně nejraději cokoli, co se dá jíst lžičkou, volba padla na malinovou pěnu. Bohužel jsem s přípravou začala pozdě a už nebyl čas nechat ji před focením důkladně ztuhnout v lednici. Podzim je holt tady, dny se krátí a já budu muset zapomenout na focení jídla pozdě odpoledne. A taky si budu muset zvykout, že občas bude tak zataženo, že budu fotit takřka ve tmě.
Pěnu jsem dělala jako tradičně od oka, v receptu dole jsem se snažila zrekonstruovat množství jednotlivých surovin, což není vždy jednoduché. Množství malin berte orientačně, odhaduji, že v tom jednom pytlíku mohlo být tak dvě stě gramů, ale když budete mít víc, či míň, nic se neděje...
Jako bonus jsem upekla čokoládové sušenky, protože se mi zdálo, že cokoli čokoládového půjde dobře k barvě a chuti malin. Inspirovala jsem se receptem na americké sušenky Oreo, i když jsem - jak je mým zvykem - poměry jednotlivých ingrediencí upravila tak, aby vzniklo těsto, které se dá vyválet, protože mi ten americký způsob nabírání těsta na plech lžičkou u tohoto typu sušenek dvakrát nesedí. Jako náplň jsem udělala krém z másla a krémového sýra s trochou malin. Pokud nemáte čerstvé, klidně použijte malinovou marmeládu. 
Množství cukru v krému si také můžete upravit podle sebe. Někomu můžou připadat sušenky málo sladké a chuť dožene cukrem v krému. Já osobně mám ráda sladkosti méně sladké, jakkoli zvláštně to může znít. Proto mi většinou moc nechutnají dorty z cukrárny ani sušenky z obchodu - jsou na mě zkrátka přeslazené...
 

Čokoládové sušenky s malinovým krémem
  • 200 g polohrubé mouky
  • 5 lžic kakaa
  • půl sáčku prášku do pečiva
  • špetka soli
  • 100 g cukru
  • 1 vejce
  • 125 g másla
Ze všech ingrediencí vypracujte rychle těsto a dejte alespoň na půl hodiny do lednice.
Poté těsto vyválejte a vykrájete z něj kolečka.
Pečte na 150° C přibližně 20 minut.

Sušenky můžete naplnit například krémem ze 125 g másla, 100 g krémového sýra, 100 g cukru a malin.

RECEPT K VYTIŠTĚNÍ  


Malinová pěna
  • 3 plátky želatiny
  • 60 g cukru
  • 5 lžic škrobu
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 200 g malin
Želatinu vložte do plošší nádoby, zalijte vodou a nechte bobtnat.

Čerstvé maliny rozmixujte a přeceďte přes sítko. Nalite je do kastrolku, přidejte cukr a škrob a povařte do zhoustnutí.
Do malin přilijte želatinu, důkladně rozmíchejte a nechte zchladnout.

Ušlehejte šlehačku a opatrně ji spojte s malinovou směsí. Pěnu rozdělte do misek a nechte v lednici ztuhnout.

RECEPT K VYTIŠTĚNÍ

  • Starší příspěvky →
  • ← Novější příspěvky

O mně

Anna Bednaříková
Pletu, šiju, vařím, peču, fotím.

Facebook

Archiv

  • ►  2018 (1)
    • ►  srpna (1)
  • ►  2015 (14)
    • ►  září (2)
    • ►  července (2)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (3)
    • ►  března (1)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2014 (41)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (11)
    • ►  září (4)
    • ►  srpna (3)
    • ►  července (3)
    • ►  června (3)
    • ►  května (3)
    • ►  dubna (5)
    • ►  března (2)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (3)
  • ►  2013 (34)
    • ►  prosince (2)
    • ►  listopadu (3)
    • ►  října (3)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (1)
    • ►  července (1)
    • ►  června (4)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (4)
    • ►  března (3)
    • ►  února (3)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2012 (43)
    • ►  prosince (5)
    • ►  listopadu (4)
    • ►  října (4)
    • ►  září (2)
    • ►  srpna (10)
    • ►  července (2)
    • ►  června (3)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (2)
    • ►  března (6)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (2)
  • ▼  2011 (132)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (5)
    • ▼  října (7)
      • Frňákfurt
      • Saltytoothday - tarte Tatin s čekankou a fetou
      • Křižovatky
      • Sweettoothday - cheesecake s karamelem a makadamov...
      • Sweettoothday - sušenky Kurta Cobaina
      • Den architektury 2. 10. 2011
      • Sweettoothday - maliny
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (16)
    • ►  července (17)
    • ►  června (10)
    • ►  května (30)
    • ►  dubna (13)
    • ►  března (9)
    • ►  února (7)
    • ►  ledna (11)
  • ►  2010 (157)
    • ►  prosince (18)
    • ►  listopadu (12)
    • ►  října (10)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (9)
    • ►  července (20)
    • ►  června (11)
    • ►  května (15)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (15)
    • ►  února (13)
    • ►  ledna (14)
  • ►  2009 (179)
    • ►  prosince (12)
    • ►  listopadu (15)
    • ►  října (11)
    • ►  září (11)
    • ►  srpna (14)
    • ►  července (23)
    • ►  června (21)
    • ►  května (20)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (12)
    • ►  února (11)
    • ►  ledna (15)
  • ►  2008 (109)
    • ►  prosince (18)
    • ►  listopadu (11)
    • ►  října (10)
    • ►  září (7)
    • ►  srpna (6)
    • ►  července (14)
    • ►  června (8)
    • ►  května (8)
    • ►  dubna (5)
    • ►  března (8)
    • ►  února (6)
    • ►  ledna (8)
  • ►  2007 (20)
    • ►  prosince (8)
    • ►  listopadu (5)
    • ►  října (7)

Rádi jste si přečetli

  • Sweettoothday - pišingr
    Sweettoothday speciálně pro Yrenaisnu. Vždycky jsem si myslela, že pišingr je cosi jako piškot.  Z omylu mě vyvedla kamarádka, která Pischi...
  • Cena montáže kuchyně IKEA (Černý Most)
    Nechci z Inspiromatu dělat nějakou poradnu pro spotřebitele, ale jelikož posledních pár týdnů jsem měla co do činění s návrhem, dopravou a m...
  • Sweettoothday - melasový koláč
    Na Vánoce jsem pekla pepparkakor, zůstala mi po něm v lednici takřka plná láhev zlatého sirupu. Na štědrovečerního kapra mi zůstala památ...
  • Platýs
    V souvislosti s avizovanou stavbou domu podle návrhu Jana Kaplického se objevil zajímavý jazykový úkaz. Připomíná vila svým tvarem platýze ,...
  • Sweettoothday - pasteis de nata
    Pasteis de nata (jednotné číslo je pastel de nata) jsou košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem ne nepodobným pudinku. Pocházejí ...
  • Seznam receptů - sladká jídla
    Bábovka Banánové brownies Banketletter Berliner Luft (dort) Berliner Luft (pěna) Bezinkové želé Biskupský chlebíček Bolas de Berlim...
  • Seznam receptů - slaná jídla
    Bramboračka  Bramborový salát s křenem Cizrna na paprice Cuketový salát s lískovými ořechy  Červená čočka s tamarindem Dýňová polévka ...
  • This is the end
    Autoři textů často používají takovou fintu na čtenáře: použijí nějaký přitažlivý nadpis, který ale - jak se později ukáže - je vlastně zcela...
  • 47 - Schody
    Fotka schodů ve Vítkovicích byla původně pořízená z tramvaje cestou do IKEA. Nebyla nijak pozoruhodná, ale nesmazala jsem ji, co kdyby se ...
  • Vlakem do Londýna
    Během Open House Praha se mi má souputnice Magda zmínila, že se v létě chystá do Londýna na výstavu Alexandra McQueena. Netušila, jakého bro...
  • Domovská stránka
Created by ThemeXpose. All Rights Reserved.