Za rok bude v Londýně Olympiáda a místní úředníci řeší velký problém: co se streetartem? Ty malůvky musí pryč! Hyzdí ulice a je úplně fuk, že po Banksyho filmu Exit Through the Gift Shop se na eBayi objevuje stále více aukcí s nabídkou Space Invaders, kostičku po kostičce pečlivě očíslovaných a odloupaných z fasád? Ono je to vlastně dobře, že to lidi kradou, aspoň mají úřady méně práce.
Po pravdě řečeno, úředníci se se streetartem moc nemažou. Po ulicích běhají týmy odstraňovačů s kyblíky barvy a přemalovávají nově se objevivší pieces. Streetart má v současnost vpravdě jepičí život. Zejména v Hackney, které vyčlenilo ročně 300 000 liber na boj se streetartem. A odstraňují i to, co bylo vytvořeno pro soukromé osoby na jejich majetku jako soukromá zakázka. Je to sranda.
A protože úřednící nejsou žádní estéti, tou barvou, kterou mají zrovna v kyblíku, přemalovávají vše bez ohledu na barvu původní fasády. Máme zrovna šedou barvu? Šup s ní na zeď. Překrýt streetart, srovnat to do obdélníku a hotovo. Jde se o dům dál.
Proto když půjdete východním Londýnem, dívejte se pozorně na fasády. Ty čtverce a obdélníky často kontrastujících barev na fasádě jsou místa, kde byl streetart.
A protože umělci jsou cháska potměšilá, začaly se objevovat pieces imitující řádění úřadů. Třeba The Toasters, jejichž poznávacím znamením jsou - ne zcela překvapivě - toastery, začali dělat přes zamalované obdélníky jednobarevné siluety toasterů.
Toaster přes úředně zamalovaný streetart |
Znovu The Toasters |
Iniciativa úřadů vede paradoxně k větší kreativitě a pohotovosti umělců |
Zajímavá informace, která mne nazdvihla ze židle. Leč, streetart má tuhý kořínek :-) a to je dobře.
OdpovědětVymazat