Snad poprvé v životě jsem absolvovala na cestách prohlídku s průvodcem. Ovšem tato prohlídka byla poněkud netradiční: vydala jsem se po stopách streetartu ve východním Londýně. Musím se přiznat, že jsem byla líná vyhledávat si podrobné informace o streetartu předem, dělat si mapky a toulat se ulicemi sama. Říkala jsem si, že bude bezpečnější, když budu ve skupině. Nakonec jsmem ale na domluvenou schůzku u metra v Old Street dorazila jen já a průvodce Mark, a tak jsem měla private tour.
Nechci fušovat Markovi do kšeftu a kopírovat tady jeho trasu. Chtěla bych v jednotlivých dílech zmínit tvůrce londýnského streetartu, ukázat, čím se zabývají a možná trochu inspirovat případné zájemce o méně tradiční pohled na Londýn. I když - vše je relativní. Časem třeba budou velkoformátová graffiti od Koa nebo rolety of Ben Eina patřit ke stejným pamětihodnostem jako Westminster či Buckinhamský palác.
První díl tohoto seriálu patří samozřejmě Banksymu. Toto jméno znají snad i ti, kdo se nemohou rozhodnout, jestli je streetart umění, nebo vandalismus. Ve východním Londýně se toho dá od něj najít spousta, stačí se jen porozhlédnout na internetu a seženete přesné adresy, takže pak stačí jen trochu hledat na místě. Mě vzal Mark do jedné venkovní restaurace, na jejíž stěnách se dají najít dvě (takřka památeční) věci: policista s psíkem s červeným čumákem a pes s gramofonem. Z fotek to není poznat, ale jsou zakryté plexisklem, aby se nedaly poškodit (předpokládám, že spára mezi stěnou a plexisklem je zakytovaná, aby se dovnitř nemohla nalít barva).
Rozhodovala jsem se, jestli dát Banksyho jako prvního, nebo naopak jím seriál uzavřít. Zvítězila první varianta, protože v kině Světozor se dá právě zajít na Banksyho film Exit Through the Gift Shop. Jestli vás streetart zajímá, nenechte si tento film ujít - mimo jiné se z něj dozvíte se, proč je streetart momentálně v Londýně tak v kurzu a z ulic mizí (= v překladu: krade se), aby se následně objevil na eBay s vidinou tučného zisku z aukce.
0 komentářů