INFO NA ÚVOD:
Ve čtvrtek jsem se na svém blogu na iDnes pokusila rozjet nominace do ankety o nejoblíbenější moučník čtenářů blogu. Moc se nezadařilo, ale teoreticky mohu do hlasování zapojit i čtenáře Inspiromatu. Pokud tedy chcete, nechte tady v diskusi tipy na moučníky, které by se souboje měly rozhodně zúčastnit.
Více informací tady.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- - Proč se medovník nefotí vcelku?
- Protože vypadá jako neosmažený karabanátek!
K tomuto poznatku jsem bohužel musela dojít po nafocení asi tak třiceti fotek nenakrájených minimedovníků z nejrůznějších úhlů. Svým způsobem to je výhodné, protože ta samá fotka by se dala použít s titulkem Medovník a po nějakém čase by ji šlo vydávat za Karbanátek...
1 Salko250 g másla
50 g tuku
50 g cukru
1 vejce
4 lžíce medu
1 lžička sody
500 g hladké mouky
ořechy (přibližně 50 g)
skořice
Den předem: Salko dejte do hlubšího hrnce, zcela zalejte vodou (lépe více nežli méně...) a vařte přikryté pokličkou přibližně 2 hodiny. Během této doby kontrolujte, zda je konzerva stále zcela ponořená! Pokud by nebyla, asi byste museli druhý den místo pečení likvidovat škody a nově malovat.
Salko nechte po uvaření zcela vychladnout.
Korpus:
V kastrolu vařte za stálého míchání vejce, cukr, tuk a med. Hmota získá karamelový nádech - pozor, nepřipálit. Stáhněte z ohně a vmíchejte opatrně sodu: bude to zuřivě pěnit a možná i podivně vonět. (Záleží, jak moc máte citlivý čich...) Přidejte mouku a vypracujte těsto. Práce to je příjemná, protože je těsto prohřáté a hebké, i když lehce lepivé. Ihned vyválejte, vykrájejte kola, přendejte je na plech a pečte přibližně 6 minut na 180° C (záleží na velikosti placek). Upečte i veškeré odkrojky, které již nepotřebujete - použijí se na posyp.
Krém:
Vyšlehejte máslo a po částech přidávejte zkaramelizované Salko. Množství Salka je na vás - já dávám zhruba dvě třetiny, při větším množství se mi zdá krém už příšerně přeslazený.
Zhruba dvěma třetinami krému pomažte jednotlivé pláty, zbylou třetinu naneste po obvodu medovníku (včetně horní placky).
Upečené odkrojky umelte spolu s ořechy a smíchejte s troškou skořice. Medovník v této směsi obalte a dejte alespoň na dvě hodiny odležet do chladna.
Z uvedeného množství jsem udělala 13 plátů poloměru 12 cm (na tři medovníky po čtyřech plátech) plus odkrojky. Ty jsem spolu s jednou plackou použila na posyp - bylo ho víc než dost, zbytky jsem dokonce použila do štrůdlu, který zde byl minulý týden.
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
Za me urcite: karamelovy vetrnik, strudl, prazsky kolac, mramorova babovka, rakvicka, drobenkovy kolac s ovocem a nostalgicky - pernik z prasku od Vitany :-D Ale podle toho, co cesky narod prezentuje v poradu "Prostreno", to vypada spis na palacinky se zmrzlinou, ovocem a sprejovou slehackou, "tiramisu" z pomazankoveho masla, horke maliny se zmrzlinou nebo tak neco ...
OdpovědětVymazatJinak ten medovnik vypada moc pekne, myslim, ze krem by snesl i zakysanou smetanu...
Tipy si poznamenávám, zdá se, že se na těch požadovaných šestnáct nominací přece jen dostanu. A jelikož "hlas lidu" na mou výzvu kašlal, žádný vosprejovaný palačinky nebudou. ;-)
OdpovědětVymazatTyyjo, prazskej kolac... To jsem nevidel asi 15 let, ale porad se mi jeste sbihaji pri vzpomince sliny (prodavali ho v jedne rodinne pekarne u nas na sidlisti). Jinak ja jsem asi pro cokoladovy fondan, pokud je udelany poctive jen z prave cokolady a z masla, ne z nahrazek.
OdpovědětVymazatNominace si zapisuju a trnu hrůzou, že bych se měla znovu pokusit o čokoládový fondán... Nechceš nominovat přeci jen ty vosprejovaný palačinky...? ;-)
OdpovědětVymazatJeeee, ja prosvihla nominace. Jak to dopadlo?
OdpovědětVymazatE.
PS: medovnik miluju, ale pred jeho vyrobou mam porad respekt. Tak snad nekdy v budoucnu...
Vzhledem k vlažné odezvě na blogu iDnes jsou nominace stále otevřené - máte to tedy ve svých rukou třeba i Vy! :-) Ne, vážně, anketu se chystám udělat přes léto, teď potřebuju ještě alespoň čtyři moučníky na doplnění plného počtu nominací, pak budu muset péct a fotit (plus samozřejmě použiju fotky z archivu...). Takže: sem s oblíbenými moučníky!
OdpovědětVymazatKdyby melo jit o ceske moucniky, tak asi nesmi chybet: vdolky, buchty, (chodske!) kolace, svatebni kolacky, ruzne plnene tasticky a satecky, mrizkovy kolac, strudl, bublanina, babovka. Urcite neco s makem. Trhanec, tvarohovy kolac, dunajske vlny, ovocny kosicek, piskotova rolada... Livance. Hotovy brainstorming :-)
OdpovědětVymazatOtazkou je, kam patri dukatove buchticky, sisky s makem a skubanky.
Nekde jsem zahledla v komentarich vetrnik, ale to je zas asi zakusek a to by tam pak patrila i kremrole, takze zalezi, jak je soutez pojata.
Eva
PS: vyslidila jsem z tveho profilu, ze jsem o rok mladsi, tak drze prechazim na tykani :-) Snad to nevadi.
Ted me jeste napadl pudink. A uz toho musim nechat, jinak snim zbytky cokolady, co tu mam.
OdpovědětVymazatE.
Eva: tykání samozřejmě beru a beru i tipy!
OdpovědětVymazatJá dělám krém z nevařeného salka ušlěhaného s máslem, a střídám to se zakysanou smetanou...jedna vrstva krém, druhá smetana...a je to lepší, protože to není dohromady potom tak sladké, a zároveň se vlhkost ze smetany lehce vsákne do korpusu, a pak je takový vláčný. Zkuste to příště a uvidíte...:-)Lucie ufa
OdpovědětVymazat