INFO NA ÚVOD:
Ve čtvrtek jsem se na svém blogu na iDnes pokusila rozjet nominace do ankety o nejoblíbenější moučník čtenářů blogu. Moc se nezadařilo, ale teoreticky mohu do hlasování zapojit i čtenáře Inspiromatu. Pokud tedy chcete, nechte tady v diskusi tipy na moučníky, které by se souboje měly rozhodně zúčastnit.
Více informací tady.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- - Proč se medovník nefotí vcelku?
- Protože vypadá jako neosmažený karabanátek!
K tomuto poznatku jsem bohužel musela dojít po nafocení asi tak třiceti fotek nenakrájených minimedovníků z nejrůznějších úhlů. Svým způsobem to je výhodné, protože ta samá fotka by se dala použít s titulkem Medovník a po nějakém čase by ji šlo vydávat za Karbanátek...
1 Salko250 g másla
50 g tuku
50 g cukru
1 vejce
4 lžíce medu
1 lžička sody
500 g hladké mouky
ořechy (přibližně 50 g)
skořice
Den předem: Salko dejte do hlubšího hrnce, zcela zalejte vodou (lépe více nežli méně...) a vařte přikryté pokličkou přibližně 2 hodiny. Během této doby kontrolujte, zda je konzerva stále zcela ponořená! Pokud by nebyla, asi byste museli druhý den místo pečení likvidovat škody a nově malovat.
Salko nechte po uvaření zcela vychladnout.
Korpus:
V kastrolu vařte za stálého míchání vejce, cukr, tuk a med. Hmota získá karamelový nádech - pozor, nepřipálit. Stáhněte z ohně a vmíchejte opatrně sodu: bude to zuřivě pěnit a možná i podivně vonět. (Záleží, jak moc máte citlivý čich...) Přidejte mouku a vypracujte těsto. Práce to je příjemná, protože je těsto prohřáté a hebké, i když lehce lepivé. Ihned vyválejte, vykrájejte kola, přendejte je na plech a pečte přibližně 6 minut na 180° C (záleží na velikosti placek). Upečte i veškeré odkrojky, které již nepotřebujete - použijí se na posyp.
Krém:
Vyšlehejte máslo a po částech přidávejte zkaramelizované Salko. Množství Salka je na vás - já dávám zhruba dvě třetiny, při větším množství se mi zdá krém už příšerně přeslazený.
Zhruba dvěma třetinami krému pomažte jednotlivé pláty, zbylou třetinu naneste po obvodu medovníku (včetně horní placky).
Upečené odkrojky umelte spolu s ořechy a smíchejte s troškou skořice. Medovník v této směsi obalte a dejte alespoň na dvě hodiny odležet do chladna.
Z uvedeného množství jsem udělala 13 plátů poloměru 12 cm (na tři medovníky po čtyřech plátech) plus odkrojky. Ty jsem spolu s jednou plackou použila na posyp - bylo ho víc než dost, zbytky jsem dokonce použila do štrůdlu, který zde byl minulý týden.
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
Když jsem na druhém stupni základní školy chodila do kurzu němčiny pro děti při Kulturním domě Janoušek v Nymburce, byla jsem v naší skupině jediná, kdo neměl příbuzné na Západě. Žádní příbuzní na Západě, žádné oblečení ze Západu, žádné kazety a časopisy ze Západu. Mimoň. Když tady v roce 1988 hráli Depešáci, byla to událost. Vystřihla jsem si jejich fotku z Mladého světa a pověsila na zeď (opravdickou zeď – Facebook tehdy, milé děti, ještě nebyl). Jejich podoba byla to jediné, co jsem znala. Netušila jsem, co hrají, ani jedinou písničku. Taky kde bych ji mohla slyšet. Pak přišel Oceán. Nosili na hlavě číro a my z maloměsta si mysleli, jestli to není náhodou nějaká punková skupina. Ráchel hráli v Trianglu a hoši z Oceánu byli hvězdy. Poprvé v životě jsem otevřela Biblí Svatou a pídila se po příběhu Ester. Ve skříni jsem vyhrabala košili s fižím a krajkou kolem manžet, kterou bych si do té doby na sebe nenatáhla ani náhodou. Země živitelka mi rázem připadala zajímavá, protože se konala v Budějovicích, odkud byl i Oceán. Chtěla jsem nosit černou. Aspoň černý tričko. Kdo si dneska ještě pamatuje, jak těžký bylo sehnat cokoli černého? Kupovala se Duha a oblečení se barvilo. Teda kupovala... Sehnat černou Duhu bylo v době slávy Oceánu zatraceně těžký. Jednou jsem balíček vydyndala na kamarádce, prachsprostě jsem ji podvedla a slíbila jí, že za ten balíček černý Duhy pojedu na školní výlet, aby tam nebyla sama. Nikam jsem nejela. Obarvila jsem si kalhoty na černo a byla šťastná. Moje matka z toho byla nadšená podstatně méně, protože jsem jí na to barvení sebrala velký hrnec, který tím pádem byl už k nepoužití. Taky jsem chtěla jít na koncert Oceánu, ale zrušili ho. Pak se Oceán rozpadl a Shalom mě už nebral. Nastoupili jiní idolové, jiná hudba. Dokonce i to oblečení se časem přestalo barvit podomácku.
Je to spousta let, a přesto mě ta dnešní zpráva vzala.
R.I.P.
Modelová situace:
"Kolik si dáš knedlíků?"
"Dva."
"Dva??? Není to málo?"
"Ne."
A pak sedím a koukám na talíř s dvěma knedlíky z kynutého těsta, kterých bych snědla klidně pět, a pořád neměla pocit, že mám dost. Chyba, velká chyba. Nezeptala jsem se, jaké knedlíky to jsou.
U nás doma se přílohové knedlíky nikdy nedělaly kynuté. Kynuté knedlíky = knedlíky s ovocem. Máma odjakživa dělala knedlíky s práškem do pečiva a někdy je dokonce zadělávala poděbradkou. Nesporná výhoda takovéto přípravy knedlíků je rychlost. Žádné hnětení, žádné kynutí. Vše se zamíchá, mokrýma rukama se vytvaruje knedlík, frkne se do hrnce na pařák a za půl hodiny je hotovo. Navíc jsou tyto knedlíky mnohem hutnější a člověk jich nesní tolik.
Jednou jsem dělala knedlíky a zjistila, že nemáme dost hrubé mouky. Co teď? V šuplíku byl ještě jeden pytlík s hrubou moukou. Špaldovou. No co, smíchám to a bude. Touto náhodou se mi podařilo stvořit asi ty nejlepší knedlíky, co znám. Dokonce i můj otec, který je konzervativní až na půdu, utrousil, že ty knedlíky jsou nějaký dobrý. Moje dnešní banální rada tedy zní: na knedlíky namíchejte pšeničnou mouku se špaldovou!
Knedlíky dělám naprosto od oka. Množství mouky i mléka berte jako orientační. Když se mi zdá těsto příliš tuhé, namočím si při tvarování knedlíku víc ruce, když se mi naopak podaří utopit mlynáře, přidám mouku nebo rohlík. Každopádně u tohoto receptu maličko řidší těsto není na závadu věci.
Knedlíky dělám naprosto od oka. Množství mouky i mléka berte jako orientační. Když se mi zdá těsto příliš tuhé, namočím si při tvarování knedlíku víc ruce, když se mi naopak podaří utopit mlynáře, přidám mouku nebo rohlík. Každopádně u tohoto receptu maličko řidší těsto není na závadu věci.
cca 500 g hrubá mouka
cca 2 dl mléka
cca 2 dl mléka
1 vejce
1/2 prášku do pečiva
1 rohlík nakrájený na kostičky
sůl
Smíchejte mouku, vejce, sůl, prášek do pečiva a mléko a přidejte nakrájený rohlík. Mokrýma rukama vytvarujte dva knedlíky a vařte je v páře přibližně 30 minut (vyzkoušejte špejlí - po vytažení špejle z knedlíku na ní nesmí zůstat těsto).
Vaření v páře: do hrnce dejte pařák a na něj rozložte kousek mokrého plátna (já používám utěrku ustřiženou do požadovaného rozměru). Do hrnce nalejte tolik vody, aby dosahovala pod dno pařáku. Dejte na sporák. Jakmila se voda začne vařit, vložte do hrnce knedlíky, přikryjte pokličkou a nechte svému osudu na půl hodiny (bez jakéhokoli otáčení). Pozor, je-li vám váš hrnec drahý, nenechte vyvařit vodu.
Jsou recepty, u kterých si člověk řekne: proč tohle už dávno nedělám? Vždyť to je tak dobrý, jednoduchý a rychlý!
Štrúdl z pivního těsta je přesně ten případ.
Musím říct, že štrúdl peču moc ráda. Na přípravu je jednoduchý, dají se do něj použít i jablka, která po zimním skladování už nevypadají dvakrát lákavě, a ta vůně vanilky, rozinek a skořice! Navíc listové těsto se dá koupit do zásoby - další bod pro štrúdl.
Teď jsem si ale vzpomněla na recept na štrúdl z pivního těsta, který před lety objevila moje máma v Praktické ženě. Objevila, vyzkoušela a trpce toho litovala. Jiný štrúdl jsem už totiž nechtěla. Navíc jsem ho chtěla jíst moc a moc, takže dvojitá dávka to jistila. Pokud se tedy rozhodnete recept vyzkoušet, neříkejte, že jsem vás nevarovala. :-)
250 g hladké mouky125 g tuku (stoprocentního, ale jde i Hera ap.)
přibližně 1 dcl piva
6 jablek
mleté ořechy (kokos)
cukr
vanilkový cukr
rozinky
skořice
máslo
hladká mouka na podsypávání
1 vejce na potření
Do mouky nastrouhejte tuk a nalijte pivo. Vypracujte vláčné těsto.
(Tento typ těsta se nemusí dát vychladit, ale pokud chcete, můžete ho dát do lednice na dobu, co budete loupat jablka.)
Těsto rozdělte na dvě části. Jednu vyválejte na pomoučeném vále, podsypávat je třeba notně, jinak se bude těsto lepit na podklad.
Plát posypte mletými ořechy nebo kokosem, na to rovnoměrně nastrouhejte tři jablka, posypte přibližně dvěma lžícemi cukru, vanilkovým cukrem, skořicí a posypte rozinkami a asi tak půlcentimetovým plátkem másla nakrájeným na kousky. Opět posypte ořechy nebo kokosem. Zaviňte - teď se ukáže, jak dobře jste měli posypaný vál. :-) Konce štrúdlu složte ke středu (jako když se dělá vlaštovka...), otočte nahoru a přitiskněte. Uložte na plech.
To samé zopakujte s druhou polovinou těsta.
Oba štrúdly potřete vajíčkem a několikrát propíchněte na vrchu vidličkou, aby nepopraskaly.
Jelikož jsme měli s Kocourkem výročí, pekla jsem tentokrát dort. A Kocourek mi poprvé asistoval. Při potahování dortu marcipánem. Ale že se nám to povedlo! ;-)
Korpus:
4 vejce
sůl
80 g cukru
60 g polohrubé mouky
60 g škrobu
1/2 prášku do pečiva
Vyšlehejte sníh z bílků se špetkou soli. Postupně zašlehejte žloutky a cukr. Vmíchejte škrob a mouku s práškem do pečiva. Pečte v předehřáté troubě na 180°C asi 30 minut.
Krém:
2 lžíce škrobu
2 lžíce cukru
200 ml smetany
3 žloutky
vanilková esence (já použila mletou vanilku...)
V misce smíchejte škrob, žloutky a cukr a přidejte asi čtvrtinu smetany.
V kastrolku přiveďte na mírném plameni k varu zbytek smetany. Nalijte ji do misky se žloutkovou směsí a smíchejte. Vše vraťte zpět do kastrolku a opět na mírném plameni míchejte do zhoustnutí. Stáhněte z plamene a vmíchejte vanilku. Nechte vychladnout (když přes kastrolek přetáhnete potravinovou fólii, nevytvoří se na povrchu škraloup) a poté dejte vychladit do ledničky.
Dokončení:
malinový džem
300 ml smetany
500 g marcipánu
zelené barvivo
Vyšlehejte smetanu. Třetinu odložte stranou a zbývající dvě třetiny zašlehejte do krému.
Korpus rozřízněte na tři pláty.
Na tác, na kterém budete dort servírovat, rozložte dva pruhy papíru na pečení a doprostřed dejte okruží z dortové formy. Vložte do něj spodní plát. Potřete ho malinovým džemem, naneste polovinu krému, přiklopte prostřední plát, opět potřete džemem a druhou polovinou krému a přiklopte vrchní plát. Po celém povrchu dortu rozetřete šlehačku a vše dejte na hodinu ztuhnout do lednice.
Obarvěte marcipán, měl by mít pastelově zelenou barvu. Marcipán rozválejte mezi dvěma kusy potravinové fólie na požadovanou velikost - je lepší pár centimentrů velkoryse přidat a později je odříznout, než aby se nedostávalo.
Dort vyndejte z lednice, odstraňte formu a vytáhněte papír na pečení.
Dort potáhněte marcipánem, ostrým nožem odřízněte přebývající marcipán. Lehce pocukrujte moučkovým cukrem.
(Nějak jsem si špatně napsala, kolik smetany je třeba koupit, a místo tří kelímků domů donesla jen dva. Vrstva krému není tudíž tak vysoká, jak by měla být, a čistá šlehačka vyšla jen tak tak na potření. Ale i tak dort chutnal náramně a myslím, že se na mém pomyslném žebříčku dortů bude statečně prát o zlato s penovou tortou...)
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
(Nějak jsem si špatně napsala, kolik smetany je třeba koupit, a místo tří kelímků domů donesla jen dva. Vrstva krému není tudíž tak vysoká, jak by měla být, a čistá šlehačka vyšla jen tak tak na potření. Ale i tak dort chutnal náramně a myslím, že se na mém pomyslném žebříčku dortů bude statečně prát o zlato s penovou tortou...)
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
O mně
-
Anna Bednaříková - Pletu, šiju, vařím, peču, fotím.
Archiv
-
▼
2010
(157)
-
▼
května
(15)
- 72 - V obchodě
- Prague Food Festival - 29. 5. 2010
- Sweettoothday - medovník
- Gipsy.cz - Lucerna Music Bar, 24. 5. 2010
- ---
- 75 - Něco na prodej
- Saltytoothday - knedlíky
- Sweettoothday - štrúdl z pivního těsta
- 15 - Mušle
- Sweettoothday - princeznin dort
- 33 - Pták
- Jets & Sharks
- Sweettoothday - srnčí hřbet/biskupský chlebíček
- 32 - Stuha
- Sweettoothday - muffiny
-
▼
května
(15)
Rádi jste si přečetli
-
Na Vánoce jsem pekla pepparkakor, zůstala mi po něm v lednici takřka plná láhev zlatého sirupu. Na štědrovečerního kapra mi zůstala památ...
-
Když jsem se někdy v únoru rozhodla, že se budu snažit až do Velikonoc představovat postní jídla, myslela jsem, že nebude nic snazšího než v...
-
V rámci udržování fyzické kondice vystupuji z metra už o dvě stanice dříve a ony zhruba dva kilometry chodím pěšky. To udržování kondice má ...
-
V souvislosti s avizovanou stavbou domu podle návrhu Jana Kaplického se objevil zajímavý jazykový úkaz. Připomíná vila svým tvarem platýze ,...
-
Sweettoothday speciálně pro Yrenaisnu. Vždycky jsem si myslela, že pišingr je cosi jako piškot. Z omylu mě vyvedla kamarádka, která Pischi...
-
Letos mi Ježíšek přinesl pod stromeček mimo jiné Čapkovy Povídky z jedné a druhé kapsy a v nich jsem v povídce „Balada o Juraji Čupovi“ nara...
-
Na dnešním receptu se ukáže, jaký skluz mám s editací fotek. Semlor jsou švédské vdolky plněné marcipánovou pastou a šlehačkou, které jsou ...
-
Autoři textů často používají takovou fintu na čtenáře: použijí nějaký přitažlivý nadpis, který ale - jak se později ukáže - je vlastně zcela...
-
Nechci z Inspiromatu dělat nějakou poradnu pro spotřebitele, ale jelikož posledních pár týdnů jsem měla co do činění s návrhem, dopravou a m...
-
INFO NA ÚVOD: Ve čtvrtek jsem se na svém blogu na iDnes pokusila rozjet nominace do ankety o nejoblíbenější moučník čtenářů blogu. Moc se ne...