• Home
  • O mně
    • Rozhovor Generace 21
    • Rozhovor Fler Mag
    • Ona Dnes
    • Rozhovor na blogu Lenky Veverkové
  • Recepty
    • Sladká jídla
    • Slaná jídla
  • Kurzy

inspiromat banalit

Jsem vysokoškolsky vzdělaná žena krátce po třicítce, fyzický stav přímo úměrný sedavému zaměstnání a časté pěší chůzi, psychicky vyrovnaná, s přiměřeným sebevědomím. Na světě ale existuje jeden člověk, kterému se mě podaří bezpečně složit na kolena - zdravotní sestře u mého gynekologa.

Důvod se vždy najde: tu zapomenuté návleky (takovej ten hnus igelitovej modrej), nezaklepání na dveře, zaklepání na dveře, vynadá mi za to, že jsem nebyla na krvi, vynadá mi za to, že už se zase hlásím o krev (cožpak nevíte, že teď se chodí po osmnácti měsících a vy chcete už po roce), a když už neví co by, postaví mě na váhu.

Vrchol všeho přišel před časem, kdy jsem dorazila v 18.05 do ordinace, načež mi sdělila, že zastupující pan doktor byl jen do 18.00, cožpak jste to nečetla, paní profesorko (už víc než pět let neučím). Ona mi ten recept nenapíše, protože musí na autobus. A na ten rozpis ordinačních hodin se prý nemám dívat, ten neplatí. Kdy pan doktor bude, to neví, on to taky dopředu neví, ale když bude, tak to ráno vyvěsej na dveře, že se mám přijít podívat. V tu chvíli jsem byla malá, maličká, ani vidět jsem nebyla, a jen špitla něco o tom, že já ale pracuji v Praze, takže ranní informace o přítomnosti lékaře mi jsou nanic. No tak to si budete muset najít doktora asi v Praze!, děla ta osoba.

Ona dotyčná ví, že si může dovolit takhle se mnou mluvit, protože gynekologů je pomálu a najít na maloměstě nějakého s ordinačními hodinami alespoň jednou týdně po šesté odpoledne je prakticky nemožné. A tak mi nezbývá nic jiného než toto chování překousnout a doufat, že se příště dočkám lepšího přístupu. Koneckonců, když jsem se v ordinaci dočetla, že vystavení receptu je podmíněno vyšetřením, například změřením tlaku (!), a tudíž i na něj se vztahuje onen poplatek třicet korun, tak by sestra třeba mohla být milejší, co?
Původně publikováno na blogu iDnes.
Docela mě rmoutí to, co se momentálně děje na blogu iDnes, tedy ne na mém blogu, ale tak nějak obecně. Pár vykuků zjistilo, že je děsně bezva psát o tom, jací jsou Romové neřádi, protože to lidi čtou a karma letí strmě vzhůru. Z tohoto prostého důvodu jsem se rozhodla dnes psát na velmi lehké téma, protože si myslím, že se nemusí rmoutit i všichni ostatní.

Tak tedy: v posledním týdnu přibyly do mé sbírky marnivostí dva velmi povedené kousky.

Nejprve jsem si koupila nový parfém. Dlouho jsem se rozmýšlela, očichávala vše možné v Sephoře, Marionnaudu, Douglasovi i Fann, ale teda nic moc. Jó, když má člověk jako srovnávací hodnotu Gardénii od Chanelu, tak to je fakt těžký. Byla jsem z toho všeho celá přešlá, když už se konečně dokopu k nákupu něčeho nového voňavého, prošoupu si při tom pomalu boty a kde nic tu nic? Tak jsem zariskovala a objednala si parfém přes internet. Bez zkoušení. Dostatečnou zárukou mi byly nadšené recenze a sentimentální vzpomínání dam z Makeupalley a Nowsmellthis. A přiznám se, jistou roli v tom hrála i ješitnost, neboť mnou zvolený parfém se jmenuje Calèche, což je pěkná přesmyčka mého příjmení. Asi mám víc štěstí než rozumu, protože tato vůně od společnosti Hermés se mi líbí velice, a to přestože byla na světě už čtrnáct let přede mnou. Když o tom tak přemýšlím, tak se mi vůbec líbí vůně staršího data, koneckonců Gardénia je z roku 1925!

No a abych dostatečně vyjádřila svou hudební závislost i dalšími prostředky, zakoupila jsem na eBayi rtěnku od Francois Narse, která se jmenuje... tamtadadá! Gipsy.
Toť jsou mé marnivé novinky uplynulého týdne.
Nedávno se mou virtuální kamarádkou na MySpace stala Alison Mackieová, spisovatelka a autorka knihy s názvem The Gypsy Chronicles, cosi jako Cikánské letopisy. Přemohla mě zvědavost (Alisonina stránka je plná frenetických výkřiků obdivu od žen i mužů…) a zatoužila jsem si toto dílko přečíst, ale ouha: jediné místo, kde se dá na internetu koupit, je Amazon.com, který nemá právě vstřícnou politiku poštovného pro evropské země. Poštovné a balné by mě vyšlo pomalu na cenu knihy. Nelenila jsem a napsala Alison, která se právě chystala The Gypsy Chronicles uvést v Londýně, jestli bych si je nemohla objednat odtamtud. Alison se mě zželelo a rozhodla se mi svou knihu poslat.

Začátkem ledna tak na mě doma čekal balíček, z něhož jsem vyndala knihu zabalenou do bílého hedvábného papíru navoněného egyptským pižmem a s červenou pečetí: jak efektní!

Na obálce jsem se dočetla, že uvnitř mě čekají příběhy plné lásky, což ve mně zpočátku nevyvolávalo zrovna nadšení - vždyť to znělo jako nějaká šestáková literatura pro ženy. Místo toho jsem se ale dočkala mozaiky příběhů několika obyvatel a návštěvníků andaluského města Ronda v čele s Gitanou a jejím manželem Tsiganym, v jehož dílně na výrobu manželských postelí se jednotlivé příběhy protínají.

Již jen jejich archetypální jména, odkazující na dvě v Evropě nejrozšířenější označení romského etnika, naznačují nadsázku, s níž jsou historky vyprávěny, ale i značnou míru romantizování, které se zřejmě nevyhne žádná kniha s romskou tematikou psaná neromem. Postavy jako by žily vytrhnuté z času a od okolního světa, zcela zabrané do svého mikrosvěta plného slunce, flamenka, hudby, vína a vášní. Alison Mackieové se ale naštěstí daří vybalancovat sentiment a ironii, dokonce i pár odvážnějších scén vygraduje s humorem. Při čtení se člověk jen těžko ubrání srovnání s filmovou Amélií z Montmartru – ani zde nechybí stylizace, hravost a překvapivé zvraty v ději, které vyloudí úsměv na tváři. A je klidně možné, že po přečtení knihy se budete chtít stejně jako já vydat na jih Španělska hledat ducha Gitany a Tsiganyho… Hopá!
Podle zpráv z 11. ledna 2008 chce ministr školství Ondřej Liška změnit tabulkové platy učitelů a posílit pravomoci ředitelů škol tak, aby mohli sami odměňovat nejschopnější členy sboru. Což o to, myšlenka to je hezká, ale tak nějak si neumím představit, jak to bude vypadat v praxi.

Velmi bych si přála být objektivní, ale cítím, že vzhledem k mé krátké pedagogické kariéře to asi nepůjde. Ještě mám v příliš živé paměti, jak jsem se na jaře 2000 ucházela o místo učitele angličtiny na gymnáziu, a když přišla řeč na platové podmínky, byla jsem ujištěna, že informace o mizerných učitelských platech jsou jen fáma. Tabulky jsou tabulky, ale osobní ohodnocení může plat zvednout třeba i o 30 %. Bohužel to nemohu potvrdit, protože mě takové štěstí nepotkalo.

Když jsem byla po tříměsíční zkušební době osobně ohodnocena částkou 500 Kč, napadlo mě, že nejspíš nejsem v očích ředitele kvalitním učitelem. Ale počkat... Kdyby tomu opravdu tak bylo, tak by mi snad v prvním roce mé praxe nenaložil úvazek 26 vyučovacích hodin oproti standardním 21 (díky tomu byla i má první výplata vyšší než obvykle, pěkných 6400 Kč čistého). Nebo že bych dostala tolik hodin, protože další angličtinář dal ke konci prázdnin výpověď, nového se nepodařilo sehnat, a tak se ten jeden úvazek jednoduše rozdělil mezi ostatní ...?!

Buď jak buď, mé osobní ohodnocení se mi zvýšilo až tři měsíce před odchodem ze školství, a to na plných 800 Kč, čímž můj plat činil po dvou letech praxe 11 900 Kč hrubého a byl stále hluboko jak pod průměrem na tomto gymnáziu, tak pod průměrem celostátním (jen pro informaci, podle dobových tabulek srovnávajících průměrné mzdy v jednotlivých oborech jsem se svým platem sice přeskočila průměrného brašnáře, ale na průměrného rybáře mi ještě pětistovka chyběla). Když jsem měla štěstí a odučila dostatek hodin za nemocné kolegy, atakovala jsem i desetitisícovou hranici v čistém. Úžasné! A kdybych nebyla tvrdohlavá, mohla jsem si platově ještě polepšit: za třídnictví mi bylo ředitelem nabízeno "třeba i 300 Kč navíc"! Také se mi jistě divíte, proč jsem to odmítla, že?

Jistě, můžete namítnout, že mé informace jsou prehistorické, vždyť dnešní nástupní plat je pěticiferný (předpokládám i v čistém)... Ráda bych věřila, že i osobní ohodnocení mladých učitelů je atraktivnější, ale tak trochu se obávám, že bude stále pokulhávat za osobním ohodnocením učitelů s delší praxí. Pokud ředitelé dostanou více financí na osobní ohodnocení učitelů, kdo a jak určí, který z učitelů je ten schopnější a zaslouží si tedy vyšší plat? Podle oblíbenosti u žáků, podle počtu a umístění studentů na olympiádách, podle kvalitně odvedených nástěnek? Nebudou náhodou v důsledku více odměňováni ředitelští favorité?

Původně publikováno na blogu iDnes.


Korálky mám ráda už od dětství, kdy jsem byla schopná si s nimi hodiny hrát, buď je dokolečka navlékat jako náhrdelník a zase vysypávat nebo je obsesivně jako Popelka rozdělovat podle barvy a typu (jó, pořádek muší bejt!).

Na střední jsem od spolužačky Táni dostala igelitový pytlík s droboučkými korálky, ze kterých jsem metodou tkaní vyráběla kvazi-indiánské náramky. Na vysoké jsem pochopila, že v pytlíku od Táni jsou i takové korálky, ze kterých se dají vyrábět šperky, které na první pohled nevypadají, že jsem právě opustila komunitu hippies. J
eště dnes si pamatuji to rozechvění, které ve mně vyvolal náhodně objevený obchod v Paříži, jakýsi korálkový ráj, kde se daly pořídit nejen korálky nejrozličnějších tvarů a barev, ale také zapínání a další polotovary na výrobu náušnic a dalších šperků.

A tak když jsem na internetu narazila na zprávu o projektu Korálky dětem, v rámci něhož se děti z dětského domova s pomocí Jablonexu učí vyrábět korálkové šperky, které lze poté zakoupit (autorovi příslušného šperku jde přitom na účet 80 % prodejní ceny), věděla jsem, že to je to pravé pro mne! Toto jsou mé první kousky a jsem si jistá, že jim brzy přibudou další kamarádi. Nové objednávky se podle informací na internetové stránce přijímají od 16. ledna.

Pro nelétavce: BTS je IATA kód bratislavského letiště, a toto je historka, která se mi tam stala loni v létě.

Letěla jsem se svými slovenskými kamarády na výlet do Londýna, a jelikož to pro ně byla první cesta letadlem, nechtěla jsem je zbytečně stresovat ještě přesunem do Prahy a navrhla jako místo odletu Bratislavu. Sraz jsme měli přímo na letišti a jak se to tak stává, nakonec jsem z nás třech byla nejvíc vystresovaná já. Odlet posunuli o pět hodin, došlo k několikahodinovému výpadku Skype a ještě jsem těsně před svým odchodem z domova dostala SMS, že můj let do Basileje je přesunut, takže telefonát na Slovensko a dohadování, že do žádné Basileje neletím, nikdy jsem tam nebyla a ani se tam nechystám. Do Bratislavy jsem pak přijela mírně vyvedená z míry a zřejmě z toho důvodu jsem si pak u stánku koupila pouze JEDNU jízdenku na MHD, což se později ukázalo jako fatální chyba.

Za několik dnů přistáváme zpět v Bratislavě a vzhledem k pouhému půlhodinovému zpoždění to vypadá, že do Levic pojedeme autobusem, protože nejbližší vlak jede až někdy za tři hodiny. Ach, jak jen může být výraz „až" relativní, pokud nemáte jízdenku na MHD!

Na zastávce autobusu linky 61 se dozvídáme, že řidič jízdenky neprodává a automat je u letištní budovy. Tato informace je vyvedena pěkně mezinárodně, slovensky i anglicky. Vracíme se tedy zpět. Automat je pouze na drobné (no jo, co jsme si my zmlsanci z Londýna mysleli?). My drobné nemáme. Jdeme do odletové haly, snad někde rozměníme. Kupuji nekřesťansky drahou vodu, ale nazpět dostávám papírové dvacky. Kovové mince mi nedají, nerozměňují - cedule s tímto oznámením jsou po celém letišti. V peněženkách, taškách a kapsách se snažíme nalézt nějaké pozapomenuté drobné, na tři jízdenky to ale zdaleka nestačí.

V rohu haly jsem objevila trafiku, kde naposledy malovali asi ještě za socialismu, ale kdyby jenom to. Prodavače zjevně rozladilo, že jsme mu tam vlezli a přerušili jeho konverzaci se známým. Prodáváte jízdenky? Ne. A mohl byste mi alespoň rozměnit? Trafikant škubne hlavou směrem k ceduli Na drobné nerozmieňame. Hmm. A jak si mám teda koupit tu jízdenku z automatu? Další poškubnutí hlavou. V neverbální komunikaci je tenhle pán fakt machr. Na mně se podepisuje ranní vstávání ve čtyři hodiny a začínám se vytáčet. Dobře, tak co si mám u vás koupit, abych dostala drobné? Odpovědí mi je zasyčení, za to, jak jste to řekla, bych vám to vysázel v padesátníkách. Začínám tušit, proč se horor Hostel odehrává v Bratislavě: tvůrci prošli místním letištěm a chtěli si koupit jízdenky na MHD. A nejspíš zabloudili i do této trafiky.

V obchodě v patře kupuji čokoládu v naději, že dostanu nazpět drobné. Ne, zase ty dvacky. A drobné nerozměňují. Slečna prodavačka se podivuje, proč si jízdenky nekoupíme v příletové hale. Příletová hala? Kde? My jsme prošli pasovkou a celnicí a už byli na ulici. Hledáme tedy příletovou halu a... voilá! Řadíme se do fronty u turistických informací, vypadá to na dlouho, ale slečna pracovnice je milá a posílá nás do stánku na parkovišti, hned vedle další zastávky autobusu MHD, o které jsme do této chvíle neměli tušení. Kvůli cedulím Na drobné nerozmieňame se asi nikam nevejdou informační tabule a směrovky.

V novinovém stánku mají sice jen lístky na půl hodiny, ale vzhledem k pokročilé době je stejně jasné, že na autobusové nádraží nemá cenu jet a musíme tak jako tak vlakem. Koneckonců ani nevíme, jak se na Mlynské nivy dostat, protože u zastávky je jen jakási nepřehledná mapa všech linek, ve které se nevyznám, a informace typu „Úřední hodiny kanceláří, v nichž si je možné vyřídit průkazku na MHD" jsou nanic.

Shrnuto a podtrženo: tři jízdenky nás vyšly asi na sto padesát slovenských korun a jejich nákup trval hodinu. Dnes se této epizodce jen usmívám, ale tehdy mě pouhé pomyšlení na toho trafikanta, trůnícího jako paša v tom zaplivaném kamrlíku na bratislavském letišti, žhavilo doruda. Je ale zvláštní, že setkání s ním se zapíše do paměti asi každému: onehdá mi má kamarádka z Bratislavy barvitě popisovala, jak letěla s rodinou na dovolenou a dětem chtěla koupit na cestu nějaký časopis a jak šla v odletové hale do takové trafiky...

P.S. Naše cestovatelské martyrium tímto bohužel neskočilo, protože nám cestou na nádraží poněkud vyhládlo. Dovolím si parafrázovat samu sebe: Aby si člověk na bratislavském hlavním nádraží koupil něco k jídlu, musí být opravdu dostatečný dobrodruh. Nebo mít hlad jako vlk. Ale o tom zase třeba někdy příště.

Původně publikováno na blogu iDnes.

Na počátku nového roku by se slušelo alespoň v krátkosti zhodnotit rok uplynulý. V mém případě to bude velice jednoduché: rok 2007 byl zřejmě jedním z nejlepších roků mého života.

Dosytosti jsem si zacestovala, užila si kultury (pravda, poněkud jednotvárné, ale bůhví, jak dlouho ještě budou Gipsy.cz hrát), absolvovala další kurz u bohyně Marty na právech, začala se učit romsky a založila si dva blogy, soukromý tady na Blogspotu a veřejný na iDnes, a vedle toho ještě stránku na MySpace. V důsledku všech těchto aktivit zel můj bankovní účet sice před vánoci prázdnotou, ale doufám, že mi zůstanou krásné vzpomínky, tedy alespoň do doby, než je odnese Alzheimer.
Letos mi Ježíšek přinesl pod stromeček mimo jiné Čapkovy Povídky
z jedné a druhé kapsy a v nich jsem v povídce „Balada o Juraji Čupovi“ narazila na toto:


Poslouchejte, tihle cikáni, já nevím, co je to za pronárod; ale já myslím, že to je pokolení Chámovo. Když tak člověku hrají do ouška, pořád blíž a pořád tišeji, krysy mizerné, když mu tak čarují do ucha, tu... tu... tu vám zrovna vytahují duši z těla; já vám říkám, ta jejich hudba, to je nějaká strašná a tajemná neřest. A když se tak přisáli ke mně, já brečel, já řval jako jelen, bajonetem stůl jsem probodal, skleničky rozbíjel, zpíval a hlavou do zdi bil, chtěl někoho zabít nebo někoho milovat - páni, takové věci vyvádí člověk, když mu cikáni učarovali.


Do nového roku Vám tedy přeji, ať si i vy najdete ty své „cikány“ - něco, co je tak krásné, až z toho mráz lítá po zádech, a stojí za to žít!
  • Starší příspěvky →
  • ← Novější příspěvky

O mně

Anna Bednaříková
Pletu, šiju, vařím, peču, fotím.

Facebook

Archiv

  • ►  2018 (1)
    • ►  srpna (1)
  • ►  2015 (14)
    • ►  září (2)
    • ►  července (2)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (3)
    • ►  března (1)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2014 (41)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (11)
    • ►  září (4)
    • ►  srpna (3)
    • ►  července (3)
    • ►  června (3)
    • ►  května (3)
    • ►  dubna (5)
    • ►  března (2)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (3)
  • ►  2013 (34)
    • ►  prosince (2)
    • ►  listopadu (3)
    • ►  října (3)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (1)
    • ►  července (1)
    • ►  června (4)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (4)
    • ►  března (3)
    • ►  února (3)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2012 (43)
    • ►  prosince (5)
    • ►  listopadu (4)
    • ►  října (4)
    • ►  září (2)
    • ►  srpna (10)
    • ►  července (2)
    • ►  června (3)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (2)
    • ►  března (6)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2011 (132)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (5)
    • ►  října (7)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (16)
    • ►  července (17)
    • ►  června (10)
    • ►  května (30)
    • ►  dubna (13)
    • ►  března (9)
    • ►  února (7)
    • ►  ledna (11)
  • ►  2010 (157)
    • ►  prosince (18)
    • ►  listopadu (12)
    • ►  října (10)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (9)
    • ►  července (20)
    • ►  června (11)
    • ►  května (15)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (15)
    • ►  února (13)
    • ►  ledna (14)
  • ►  2009 (179)
    • ►  prosince (12)
    • ►  listopadu (15)
    • ►  října (11)
    • ►  září (11)
    • ►  srpna (14)
    • ►  července (23)
    • ►  června (21)
    • ►  května (20)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (12)
    • ►  února (11)
    • ►  ledna (15)
  • ▼  2008 (109)
    • ►  prosince (18)
    • ►  listopadu (11)
    • ►  října (10)
    • ►  září (7)
    • ►  srpna (6)
    • ►  července (14)
    • ►  června (8)
    • ►  května (8)
    • ►  dubna (5)
    • ►  března (8)
    • ►  února (6)
    • ▼  ledna (8)
      • Sesterská rada
      • Na velmi marnivou notu
      • The Gypsy Chronicles
      • A teď jeden ze školství
      • Korálky
      • O BTS, jízdence na MHD a jednom trafikantovi
      • Bilancování
      • Bachtalo nevo berš 2008!
  • ►  2007 (20)
    • ►  prosince (8)
    • ►  listopadu (5)
    • ►  října (7)

Rádi jste si přečetli

  • Sweettoothday - pišingr
    Sweettoothday speciálně pro Yrenaisnu. Vždycky jsem si myslela, že pišingr je cosi jako piškot.  Z omylu mě vyvedla kamarádka, která Pischi...
  • Cena montáže kuchyně IKEA (Černý Most)
    Nechci z Inspiromatu dělat nějakou poradnu pro spotřebitele, ale jelikož posledních pár týdnů jsem měla co do činění s návrhem, dopravou a m...
  • Sweettoothday - melasový koláč
    Na Vánoce jsem pekla pepparkakor, zůstala mi po něm v lednici takřka plná láhev zlatého sirupu. Na štědrovečerního kapra mi zůstala památ...
  • Platýs
    V souvislosti s avizovanou stavbou domu podle návrhu Jana Kaplického se objevil zajímavý jazykový úkaz. Připomíná vila svým tvarem platýze ,...
  • Sweettoothday - pasteis de nata
    Pasteis de nata (jednotné číslo je pastel de nata) jsou košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem ne nepodobným pudinku. Pocházejí ...
  • 47 - Schody
    Fotka schodů ve Vítkovicích byla původně pořízená z tramvaje cestou do IKEA. Nebyla nijak pozoruhodná, ale nesmazala jsem ji, co kdyby se ...
  • Seznam receptů - sladká jídla
    Bábovka Banánové brownies Banketletter Berliner Luft (dort) Berliner Luft (pěna) Bezinkové želé Biskupský chlebíček Bolas de Berlim...
  • Vlakem do Londýna
    Během Open House Praha se mi má souputnice Magda zmínila, že se v létě chystá do Londýna na výstavu Alexandra McQueena. Netušila, jakého bro...
  • Já sobě: svetr Sáry Lundové
    Pletení a detektivky. Jde to k sobě? Vezměte si takovou slečnu Marplovou, ta bez pletení nedá ani ránu a nejeden případ rozlouskává něk...
  • Seznam receptů - slaná jídla
    Bramboračka  Bramborový salát s křenem Cizrna na paprice Cuketový salát s lískovými ořechy  Červená čočka s tamarindem Dýňová polévka ...
  • Domovská stránka
Created by ThemeXpose. All Rights Reserved.