Pasteis de nata (jednotné číslo je pastel de nata) jsou košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem ne nepodobným pudinku. Pocházejí z Portugalska a jejich nejslavnější verzi si můžete koupit v lisabonském Belému - říká se jim také pasteis de Belém. Recept na tuto sladkost vymyslely údajně v 18. století tamní jeptišky. Podle Wikipedie pochází mnoho receptů na dezerty se žloutkovým krémem právě z klášterů, protože se hledalo využití žloutků, které zůstaly poté, co se bílky se použily například na škrobení prádla.
Původní recept, podle kterého se pasteis připravují například v Belému, je tajný. Přesto lze ale na internetu najít mnoho verzí - doporučuji alespoň jednu vyzkoušet, pasteis za to rozhodně stojí! A koneckonců proč si potom neudělat výlet do Portugalska na ty pravé pasteis, jen tak pro srovnání...?
listové těsto
200 ml smetany
100 ml mléka
5 žloutků
3 lžíce cukru
2 lžíce mouky
kousek celé skořice
citronová kůra
Listové těsto nechte rozmrazit a vyválejte na nepříliš tenký plát dlouhý přibližně 48 cm (nebo na dva pláty po 24 cm). Následně ho srolujte a nakrájejte na 12 kousků, každý dlouhý přibližně 4 centimetry. Vytvarujte košíčky na pasteis: palec vtlačte doprostřed a prsty vytahujte těsto. Košíčky se snažte utvořit co nejtenší.
Košíčky dejte do formy na muffiny.
Náplň:
Všechny ingredience dejte do kastrolku, zamíchejte a vařte na mírném plameni do zhoustnutí. Vyjměte skořici a náplň nechte vychladnout.
Poté náplň rozdělte rovnoměrně do košíčků - v každém případě ne až po okraj, protože krém při pečení trochu nabyde.
Pečte na 220° C 10-12 minut, poté teplotu na několik minut (2-4) zvyšte na 250° C (nebo zapněte gril) a nechte pasteis lehce připálit. Poslední fázi doporučuji hlídat, jakmile začnou hnědé skvrny na povrchu tmavnout, pasteis jsou hotové!
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
Uzasne, jednoduche a skvele fotky. Uz vim jaky bude dezert u zitrejsiho obeda :)
OdpovědětVymazatHmmmm, po tech se urcite zaprasilo... Brzy vyzkousim!
OdpovědětVymazatEva
Ano ano, pasteis jsou velice jedlé - já sama jsem snědla tři, než jsem vykousla ten srpek na poslední fotce! :-D
OdpovědětVymazatSnímky a recepty z tohoto blogu jsou úžasné. Domácí jogurt vyrábím pravidelně, onehdy jsme pekly cheesecake. Anno, jak to, prosím Vás, děláte se štíhlou linií?
OdpovědětVymazatVeronika
:-D Se štíhlou linií to je dost blbý, ale za to nemůže sobotní pečení - to je jen jednou týdně. Spíš je vražedná kombinace sedavé zaměstnání - stravování v závodní jídelně, což mě přimělo k jistým opatřením, o kterých se zmíním příští sobotu.
OdpovědětVymazatVypadaji skvele!Taky jsem ochutnala ty v Belemu a musim rict, ze zatim jsem nikde nenasla srovnatelny ekvivalent:-)Taky by me zajimalo, jak to delate se stihlou linii?!Vase fotky a vubec cely blog je bezva.Mejte se!Marketa
OdpovědětVymazatNo to je právě ono. Sedavé zaměstnání, jídlo v jídelně či za počítačem (jako právě teď, kdy čtu v polední pauze)...
OdpovědětVymazatna jistá opatření se těším :)
Veronika
Je to prosté: přestala jsem chodit na obědy do závodní jídelny. (Vzhledem ke vřelému vztahu zaměstnanců k závodní jídelně a udiveným reakcím na mé rozhodnutí mám pocit, že mi brzy v práci věnují pamětní desku...) Sice jsem se připravila o teplé jídlo, ale taky jsem se vzdala omáček z prášku, mastných rizot, černých brambor, univerzální rajčatové omáčky na vše atd. :-)
OdpovědětVymazatVařit si sám, je bezva, ale stojí to dost peněz a času. Jakub
OdpovědětVymazatOn je asi hlavní problém v tom, že závodní jídelny vaří jídla naprosto nevhodná pro lidi se sedavým zaměstnáním. Pokud budu nadále využívat pohodlí hromadného stravování, budu mít další výdaje za spalování energie přijaté ve všech těch omáčkách, těstovinách a smažených pokrmech. Takže to je vlastně jedno, jestli mě stojí víc příprava jídla doma.
OdpovědětVymazatZkoušela jsem pasteis de nata včera v osm večer... Teď už jsou na talířku poslední dvě. Vyrábění těch košíčků mi přišlo jako malinko piplačka. Zato ale byly hrozně moc dobré. Někdy určitě zopakuju. Díky za inspiraci a super recept.
OdpovědětVymazat