Ach, to sladké dětství

Variace na téma naťuknuté předminule.

Byly doby, kdy rodiče pro své dítě psali deník: první zoubek, první krůček, neštovice, spála a spol. Zdá se, že v dnešní době je něco podobného přežitek – moderní rodič za své dítě bloguje!

Možná i vy máte doma knížku či sešit nazvaný Deník našeho děťátka nebo nějak podobně. Má matka mi ho také vedla. Čas od času, když na mě sedne sentimentální nálada, si ho otevřu a začtu se do zápisků, které mi sdělují, za jakých okolností jsem začala chodit, které roky byly pro mě z hlediska dětských nemocí kritické a jak se jmenovala má učitelka v první třídě (kdybych to náhodou zapomněla). Je tedy pravda, že má matka byla v tomto směru velice nesystematická, psát ji nebavilo a záznamy jsou v některých letech jako noty na buben. Ale co, stačí to. Už jen to, že vše psala ručně, takže si kromě oněch událostí mohu vybavit i její rukopis, mě může v určitém rozpoložení dojmout.

Dneska jsem se dočetla, že mezi americkými rodiči se začíná rozmáhat vedení podobného deníku online na internetu. Slouží k tomu speciální stránky jako například Totspot, Kidmondo nebo Lil’Grams. Jedná se o něco podobného jako Twitter – posíláte kratší či delší zprávy o zásadních nebo (ve většině případů) zcela banálních věcech, které se udály ve Vašem životě. Tedy vlastně v životě Vašeho dítěte. Široké daleké příbuzenstvo, kamarádi a známí a případně i anonymové (podle míry nastavení soukromí) se tak mohou takřka v reálném čase dovědět, kdy se mimi poprvé usmálo, zvedlo hlavičku, převalilo na bříško či na záda, začalo lézt, udělalo první krok a tak dále a tak dále. A nejen to. Možná se rodiče při zaznamenávání každodenních událostí rozjedou a zmíní se i o množství mateřského mléka spořádaného během kojení, rychlosti odříhnutí, kvalitě stolice nebo množství kaše vyplivnuté na předměty v okolí dítěte (podle míry otevřenosti rodiče). Nehledě na to, že stejně jako u Twitteru je zde významná funkce sociální sítě, takže robě má už od nejútlejšího věku "kamarády" - děti dalších rodičů posedlých posíláním zpráv o vývoji svého dítěte.

Věřím, že podobná forma prezentace dítěte ukojí zvědavost okruhu známých a příbuzných, rodiče nemusejí jednomu každému líčit, jaké pokroky jejich potomek udělal, a ještě se při tom mohou exhibicionisticky vyřádit. Když na to budou mít tedy dost energie.

V té souvislosti mě ale napadl jeden scénář (jestli to ještě nevíte, jsem machr na černé scénáře - i když v tomto případě by mohl být klidně ještě černější, úchylové jsou všude): jak asi tak bude onomu potomkovi s exhibicionistickými rodiči, pokud se jeho deníček dostane třeba v jeho pubertě do rukou řekněme jeho spolužáků, kteří si ho pěkně zkopírují a ty nejpovedenější pasáže třeba vyvěsí ve škole...? O la la, tak v kůži toho člověka bych nechtěla být.

A ještě jedna věc. Nevím, nevím, jestli bych se dokázala rozněžnit nad deníčkem, který by pro mě o mém dětství psali mí rodiče na počítači. Nějak by mi tam chyběl ten dotek papíru, obracení stránek, úhledné učitelské písmo, prostě lidský faktor...
0 komentářů