Nijak se netajím tím, že mám hodně ráda britskou vlnu. Je mi i sympatické, jak se v Británii v poslední době rozvíjí malé firmy zaměřené na zpracování nebo barvení vlny. A tak když jsem se začátkem srpna na Facebooku dozvěděla o akci jménem Yarndale, kde se představí právě výrobci a prodejci vlny a vlněných výrobků, mrkla jsem se do kalendáře, jestli se termín opravdu shoduje s mou dovolenou, zkontrolovala si na mapě, jestli se tam dostanu letadlem (ano!), zarezervovala ubytování a na konci září vyrazila.
Yorkshire mě po pravdě řečeno nikdy moc nelákal. Až příliš jsem si ho spojovala s literárními postavami a představovala si ho jako kraj bodrých, červenolících farmářů z Herriotovy série o trampotách veterináře, lehce šmrcnutých temným, osudovým Heathcliffem.
Stačilo mi ale jedno přistání na letišti v Leedsu a cesta vlakem do Skiptonu, abych té takřka pohlednicové krajině propadla.
Skipton je čtrnáctisícové městečko asi půl hodiny vlakem od Leedsu, které od maloměstské nudy zachraňují především trhy, které se zde konají třikrát týdně. Městem vede Liverpoolský kanál, který se dříve používal na přepravu zboží a vlny do továren (slyšíte ve jméně Skipton Sheep Town...?) a dnes slouží k rekreaci.
O moc více než tento kanál jsem z města neviděla, ale stačilo mi to, abych si Skipton okamžitě oblíbila. Jakmile je někde voda, řeka, jezero, jsem spokojená.
Yarndale připravovali organizátoři rok a půl a bylo to poznat (velké, velké díky!). Aby se nikdo neztratil, lemovalo cestu z nádraží na výstaviště nepřeberné množství vlněných vlaječek, kytiček, dek a opletených sloupů.
A kdo nemohl nebo nechtěl po svých, mohl se svézt červeným doubledeckerem. Zdarma.
Za stromy již vykukuje výstaviště a já se kochám krajinou.
Kamenné zídky, s nimiž se tolikrát potýkal Herriotův veterinář (omlouvám se, ale nemůžu si pomoct!).
Vánoční inspirace pro pletaře! (Další naleznete dále.)
Vlaječky na tuto psychedelickou perníkovou chaloupku dodali sami příznivci Yarndale.
Další ze skvělých nápadů: vidíte, z kolika zemí přijeli návštěvníci? A to byl teprve první ročník!
Můj špendlík zabral celé Čechy.
Kdyby vám třeba připadalo, že následující fotky zas až tak moc neukazují, budiž mi omluvou, že v tomto davu se fotilo setsakramentsky špatně. Tady vidíte část jedné uličky, celkem tam byly čtyři, přičemž ten dřevěný domek byl zhruba uprostřed plochy.
Skvělý tah několika výrobců vlny. Věděli jste, že vlna alpaka pochází z lam, jako jsou tyto? Ti, co si je na Yarndale pohladili či vyfotili, to už asi nezapomenou.
A co angora? Vzpomínáte na ony chlupaté angorské svetry z osmdesátek? Víte, že tato vlna je vlastně z králíků? A kdo chtěl, mohl si koupit třeba šálu z angory od králice Venus...
Další otázka: jakou barvu má přírodní ovčí rouno? Pouze bílou nebo světlou? Cha chá.
Opačná filozofie: příze hrající všemi barvami duhy.
Patrný trend poslední doby: prezentace vlny jako luxusu s patřičně sexy balením.
Opět důraz na náležitou a nápaditou prezentaci netuctového zboží. (Poznámka: jsem velice potěšená, že nejsem jediná, kdo si při zkoušení vlny přikládá přadénko k obličeji. V baa ram ewe to dělají taky!)
A jehlice! Potřebuju je všechny!
Na Yarndale se daly koupit i hotové výrobky. Tipuju, že se ty ponožky z alpaky za víkend prodaly úplně všechny.
Yarndale je i skvělá příležitost seznámit se s prodejci, které jste dosud znali jen virtuálně. Tady je Lindsay z Attica Yarns, od které jsem koupila vlnu na svůj svetr se sovami a už jsem jí zůstala věrná. Všechna vlna na Ingmary je právě z jejího obchodu. A jak vidíte, stánek Attiky zdobil zase pro změnu Ingmar a Mačka, které si Lindsay pořídila jako talismany.
Ještě jednou stánek baa ram ewe inspirovaný Letopisy Narnie. Tento obchod má skvěle rozjeto, dokonce už nabízí i vlnu pod svou vlastní značkou a já se musím takhle veřejně přiznat, že jsem u nich nechala nejednu uspořenou libru.
Amanda z The Natural Dye Studio. Neměla jsem šanci si s ní promluvit, její stánek byl neustále v obležení zakaznic, a tak se nedozvěděla, že má fanynku v České republice, která si z jí obarvené vlny upletla super šálu a která jí děsně drží palce v podnikání (Amandin příběh o tom, kterak se její "pidibyzns pro zábavu" nečekaně stal během krize a recese hlavním zdrojem obživy celé rodiny, si můžete přečíst na jejím starém blogu. Varuji, že to je místy dosti drásavé čtení.)
Součástí Yarndale byly i workshopy s výukou pletení ponožek, výroby broží a dalších všelijakých věcí....
... a také vánočních ozdob. Cute!
Tento chlapeček si vyzkoušel, jak se češe vlna (a že se dá použít i jako vousy pro hippie Santa Clause).
A nadešel čas nasednout do autobusu a nechat se odvézt na nádraží.
Pravdu díte.
Závěrem ještě pár pohlednicových fotek z vlaku.
Večerní rekapitulace a bilance: ovčí vlna, alpaka a angora připravené na transformaci do vánočních dárků. Zkrátka budu plést, dokud nepadnu.
Kdo jede za rok na Yarndale se mnou?
P.S. Velké množství akci na podporu vlnařského průmyslu jakožto tradiční součásti britského hospodářství se koná v říjnu, kdy probíhá takzvaný Týden vlny (Wool Week). Jedním z nejznámějších regionálních Týdnů vlny je ten na Shetlandách, které jsou na chovu ovcí a produkci vlny existenčně závislé a kde počet ovcí vysoce převyšuje počet obyvatel. Týden vlny na Shetlandách a všechny doprovodné akce bývají vyprodány celkem dlouho dopředu, tak pokud byste se tam chtěli někdy vydat (a neodrazuje vás ta dálka a komplikovanost dopravy...), je třeba začít konat už na jaře, protože už tak v květnu bývá pozdě!
P.S. Velké množství akci na podporu vlnařského průmyslu jakožto tradiční součásti britského hospodářství se koná v říjnu, kdy probíhá takzvaný Týden vlny (Wool Week). Jedním z nejznámějších regionálních Týdnů vlny je ten na Shetlandách, které jsou na chovu ovcí a produkci vlny existenčně závislé a kde počet ovcí vysoce převyšuje počet obyvatel. Týden vlny na Shetlandách a všechny doprovodné akce bývají vyprodány celkem dlouho dopředu, tak pokud byste se tam chtěli někdy vydat (a neodrazuje vás ta dálka a komplikovanost dopravy...), je třeba začít konat už na jaře, protože už tak v květnu bývá pozdě!
Super, krasa :-) mala si zbehnut do ilkley, to je zo skiptonu par minut ;-) mozno sa o rok vidime :-) zuzana
OdpovědětVymazatSuper, říkala jsem si, že by se Sophii určitě králíci a lamy líbili!
OdpovědětVymazatwow, my s kamarádkou jedem.
OdpovědětVymazathledala jsem nějaké reakce na loňský festival
dík za příspěvek
Bezva! Já jedu tentokrát taky s kamarádkou a jsem celkem zvědavá, na kolik Čechů tam narazíme, protože už loni se mi pár lidí ozvalo, že je tahle akce zaujala. A jak se zdá, letos to bude ještě větší a zorganizovanější!
OdpovědětVymazat