Když jsem v rámci hurá akce Yarndale sháněla ubytování, vybrala jsem si jeden bed and breakfast v Harrogate. Z hlediska místa konání akce to nebylo nejšikovnější, protože byť je Harrogate na mapě jen kousek vpravo od Skiptonu, neexistuje mezi těmito městy přímé spojení a musí se jet nejdřív na jih do Leedsu, přestoupit na jinou trať a jet zase na sever do Skiptonu. Místo tak bratru dvaceti minut autobusem strávíte ve vlaku pomalu hodinu a půl.
Ovšem další výhody převažují: Harrogate má přímé autobusové spojení s letištěm v Leedsu, neskutečný výběr ubytování typu bed and breakfast a pak ještě pár dalších věcí, které se budu - možná trochu chaoticky - snažit vysvětlit na následujících fotkách a kvůli kterým bych se do Harrogate velice ráda jednou vrátila.
V první řadě (a když říkám v první řadě, myslím tím na prvním místě, pak dlouho nic, pak pořád ještě nic a pak možná teprve někde v dálce je místo druhé) je pro mě Harrogate městem tureckých lázní. Bohužel nemám přímo zevnitř žádnou fotku, protože mi přece jen bylo žinantní fotit někde, kde se prohání ženské v plavkách (i bez), ale pokud se budete chtít podívat na dobový a tématický interiér, stačí se mrknout na oficiální stránky lázní. Fotky ale nedovedou zprostředkovat samotnou proceduru, při které si je možné skutečně skvěle odpočinout a pročistit hlavu. Během minimálně hodiny a půl nemáte totiž na starost nic jiného, než se jít sednout do první místnosti s párou, pak se osprchovat, zaplavat si v bazénku, jít do další místnosti s párou, pak sprcha, bazének, místnost s nejteplejší párou, sprcha, bazének a tak pořád dokola. Největší intelektuální výkon můžete předvést při čtení Cosmopolitanu, který je k dispozici zdarma. V týdnu je několik půldnů, kdy jsou lázně pouze pro ženy (a není třeba mít plavky), v ostatních časech je otevřeno i pro pány a plavky jsou nutností.
Vchod do tureckých lázní je z boku této majestátní budovy, v níž se nyní nalézá - jak naznačuje nápis - čínská restaurace... |
Harrogate je pro mě také městem viktoriánské architektury a zelených ploch. Místní si zvláště zakládají na květinové výzdobě. Kde to jen jde, vysázejí se záhonky s květinami a růžovými keři. Obří trávníky (tak obří, že by bylo potřeba extraširokoúhlý objektiv, aby se dal zachytit jeden vcelku) při slunečném počasí oživají rodinami, které si vyrazí ven zahrát fotbal, páníčky s pejsky nebo třeba jen turisty, kteří si koupí čaj s sebou a udělají si oběd venku (= já). Po tureckých lázních je právě toto využití zelených ploch další věc, která mi bude u nás chybět. Nevím, jak by se lidi tvářili, kdybych se usadila v Poděbradech na kolonádě na trávníku před vodotryskem a chystala se piknikovat...
Valley Garden - lázeňská minulost města se nazapře |
Na tomto záhonku k žádné válce růži nedochází a i v Yorkshiru jsou červené růže vítány! |
Harrogate je pro mě městem, kde lavičky podpírají hadi a sponzorují důvtipní příbuzní.
Harrogate je pro mě městem, kde oko s potěšením spočine na oknech penzionů, a to i když mají plno.
Harrogate je pro mě městěm, kde jsem utratila majlant za knoflíky. Řekněte, jak se tam dá odolat...?
Harrogate je pro mě městem, kde je i z obyčejné cedulky na dveřích obchodu baa ram ewe jasné, že tady se prodává vlna!
Harrogate je pro mě městem, kde jsem ochutnala yorkshirský způsob podávání fish & chips - s omáčkou (gravy). Chutná to úplně stejně, jako vypadá. Příště zůstanu věrná hranolkům s octem.
Harrogate je pro mě městem, kde v obchodě Farrah's prodávají úžasné karamely s clotted cream - bohužel zjištěno až doma, jak skvěle chutnají. Věčná škoda!
Ve stejném obchodě jsem zakoupila místní specialitu pork pies. Je to ta nejstrašnější věc, kterou jsem kdy v Anglii / Skotsku / Irsku / Walesu jedla. Uvnitř koláče ze slaného těsta je cosi jako uzené v aspiku. Fuj.
Harrogate je městem, kde mají Betty's Cafe Tea Rooms, kde bývá v neděli na odpolední čaj tak našlapáno, že fronta stojí až ven na ulici. Doporučuji frontu přeskočit, místo doleva jít doprava do jejich obchodu, koupit si jídlo s sebou a sníst ho venku na louce. Třeba sladkou specialitu fat rascal - koláč s obličejem z kandovaných třešní a mandlí (velmi dobré a velmi velké)
Harrogate je městem, jehož nejslavnějším návštěvníkem byla Agatha Christie, která v roce 1926 záhadně na jedenáct dnů zmizela a nikdo nevěděl, kde je. Náhodně ji objevil personál hotelu Old Swan v Harrogate, kde pobývala pod cizí identitou. Hotel stále stojí a stále je obrovský a luxusní.
Není lepšího místa na autoportrét než při přecházení rušné silnice v pátek odpoledne.A na závěr ještě jeden montypythonovský vzkaz od příbuzných na lavičce.
0 komentářů