• Home
  • O mně
    • Rozhovor Generace 21
    • Rozhovor Fler Mag
    • Ona Dnes
    • Rozhovor na blogu Lenky Veverkové
  • Recepty
    • Sladká jídla
    • Slaná jídla
  • Kurzy

inspiromat banalit


Za posledního tři čtvrtě roku, co mám tablet, zapínám velký počítač (čti: notebook) jen sporadicky - když potřebuji editovat fotky, nebo když něco tisknu (propojení tabletu s mou zastaralou tiskárnou se nezdařilo). Což tak trochu také vysvětluje, proč blog v poslední době poněkud spal.

Výjev, který je u nás doma od posledních Vánoc nejčastější, zahrnuje mě v posteli s pletením a s tabletem, na kterém běží do úmoru některý z detektivních/kriminálních seriálů v angličtině nebo němčině. Sjela jsem Vraždy v Midsomeru, Hercula Poirota, slečnu Marplovou, Vraždy v zahradách, podstatný kus Dalziela a Pascoa a mnoho dílů Místa činu, zejména těch z Münsteru, Kolína nad Rýnem, Stuttgartu a Kostnice.

A teď uvidíte, co jsem při těch všech vraždách upletla!

Šálu z příze od firmy Shibui podle jejich vlastního vzoru. Velice teplá vlna a alpaka.

Šátek z merina opět od Shibui podle tohoto návodu. Poprvé v životě jsem experimentovala s barvením vlny barvou na potraviny. Byla to celkem sranda: poměrně pevně namotané klubíčko se namočí do barevné lázně, dokud nevsákne všechno barvivo, pak se propláchne vodou a vloží se do druhé lázně. Tím se vytvoří batikovaný efekt: vrchní vrstva vlny je barevně nejsaturovanější, směrem ke středu barvy ubývá a střed zůstane neobarvený. Při pletení vznikne zajímavý efekt - když o tom tak přemýšlím, asi jediná forma batiky, kterou jsem ochotná nosit. (Šátek je upletený celkem ze dvou klubíček, jednoho obarveného a druhého s původní barvou.)
Opět šátek, který bude letos asi mým favoritem. Příze je od The Natural Dye Studio s efektem stříbrné nitě (bohužel se již nevyrábí). Na denním světle je si toho člověk ani nevšimne, ale pod umělým osvětlením se šátek nádherně rozzáří. Vlna je v tloušťce lace, dost dlouho jsem přemýšlela, jestli zvolit klasický krajkový vzor, ale přišlo mi, že by se hodně tloukl s tím stříbrným třpytem, a navíc to není ani moc můj styl. Klubíčko (no, klubíčko, vlny v něm bylo 800 metrů, to je spíš pořádné klubko!) jsem převinula a upletla z dvojité nitě superjednoduchý a univerzálně nositelný vzor.

Inspirací mi byla norská stránka Pickles, jeden z mých největších objevů v  poslední době. Nekomplikované svetry a doplňky, na nichž vynikne špičkový materiál. Interiérové doplňky, u kterých si pomyslíte: proč mě tohle nenapadlo??? A nakonec bezkonkurenční vzory na pletení pro děti. U většiny návodů bývá jedna velikost zdarma, ostatní je třeba dokoupit. Nebo pracně přepočítat, to je už na vás... (Pozor při případném objednávání vlny z této stránky: Norsko není členem EU, tudíž při placení se vám odpočítá DPH, kterou ale následně musíte zaplatit v ČR, pokud zakoupené zboží přesáhne limit ekvivalentu 22 EUR.)
Svetry!
Poznámka: Poučila jsme se, že fotit svetry pověšené na mé oblíbené židli není nejlepší nápad, pokud nestojím o komický efekt! Vidíte ty malé nožičky, co ze svetru vykukují...? :-D

Klasický propínací svetr z merina s raglánovými tříčtvrtečními rukávy a mírným projmutím v pase. Nosím ho už půl roku. Pořád.
Svetr ze směsi alpaky a hedvábí podle stejného návodu jako svetr nahoře. Příze je ale silnější a těžší, takže efekt je zcela jiný. Ani jsem nepřišívala knoflíky a nosím ho jako oversized cardigan.
Svetr s krátkými rukávy z merina a alpaky podle vzoru z Purl Bee. Tak trochu se obávám, že jsem ho posledně při praní zničila, protože jsem ho namočila spolu se zeleným svetrem a zapomněla na něj. Zezadu je pár nazelenalých míst... Ach jo.
 Každopádně nápad s dírkovaným sedlem je skvělý!
A jelikož má paranoia ohledně molů stále pokračuje, našila jsem ze zbytků látek preventivní antimolové polštářky plněné levandulí a každý nový vlněný kousek v mé garderobě obdrží jeden. Já těm malým mrchám ukážu!


Když jsem v rámci hurá akce Yarndale sháněla ubytování, vybrala jsem si jeden bed and breakfast v Harrogate. Z hlediska místa konání akce to nebylo nejšikovnější, protože byť je Harrogate na mapě jen kousek vpravo od Skiptonu, neexistuje mezi těmito městy přímé spojení a musí se jet nejdřív na jih do Leedsu, přestoupit na jinou trať a jet zase na sever do Skiptonu. Místo tak bratru dvaceti minut autobusem strávíte ve vlaku pomalu hodinu a půl.

Ovšem další výhody převažují: Harrogate má přímé autobusové spojení s letištěm v Leedsu, neskutečný výběr ubytování typu bed and breakfast a pak ještě pár dalších věcí, které se budu - možná trochu chaoticky - snažit vysvětlit na následujících fotkách a kvůli kterým bych se do Harrogate velice ráda jednou vrátila.

V první řadě (a když říkám v první řadě, myslím tím na prvním místě, pak dlouho nic, pak pořád ještě nic a pak možná teprve někde v dálce je místo druhé) je pro mě Harrogate městem tureckých lázní. Bohužel nemám přímo zevnitř žádnou fotku, protože mi přece jen bylo žinantní fotit někde, kde se prohání ženské v plavkách (i bez), ale pokud se budete chtít podívat na dobový a tématický interiér, stačí se mrknout na oficiální stránky lázní. Fotky ale nedovedou zprostředkovat samotnou proceduru, při které si je možné skutečně skvěle odpočinout a pročistit hlavu. Během minimálně hodiny a půl nemáte totiž na starost nic jiného, než se jít sednout do první místnosti s párou, pak se osprchovat, zaplavat si v bazénku, jít do další místnosti s párou, pak sprcha, bazének, místnost s nejteplejší párou, sprcha, bazének a tak pořád dokola. Největší intelektuální výkon můžete předvést při čtení Cosmopolitanu, který je k dispozici zdarma. V týdnu je několik půldnů, kdy jsou lázně pouze pro ženy (a není třeba mít plavky), v ostatních časech je otevřeno i pro pány a plavky jsou nutností.
Vchod do tureckých lázní je z boku této majestátní budovy, v níž se nyní nalézá - jak naznačuje nápis - čínská restaurace...
Harrogate je pro mě také městem viktoriánské architektury a zelených ploch. Místní si zvláště zakládají na květinové výzdobě. Kde to jen jde, vysázejí se záhonky s květinami a růžovými keři. Obří trávníky (tak obří, že by bylo potřeba extraširokoúhlý objektiv, aby se dal zachytit jeden vcelku) při slunečném počasí oživají rodinami, které si vyrazí ven zahrát fotbal, páníčky s pejsky nebo třeba jen turisty, kteří si koupí čaj s sebou a udělají si oběd venku (= já). Po tureckých lázních je právě toto využití zelených ploch další věc, která mi bude u nás chybět. Nevím, jak by se lidi tvářili, kdybych se usadila v Poděbradech na kolonádě na trávníku před vodotryskem a chystala se piknikovat...



Valley Garden - lázeňská minulost města se nazapře


Na tomto záhonku k žádné válce růži nedochází a i v Yorkshiru jsou červené růže vítány!
Harrogate je pro mě městem, kde lavičky podpírají hadi a sponzorují důvtipní příbuzní.


Harrogate je pro mě městem, kde oko s potěšením spočine na oknech penzionů, a to i když mají plno.

Harrogate je pro mě městěm, kde jsem utratila majlant za knoflíky. Řekněte, jak se tam dá odolat...?


Harrogate je pro mě městem, kde je i z obyčejné cedulky na dveřích obchodu baa ram ewe jasné, že tady se prodává vlna!
Harrogate je pro mě městem, kde jsem ochutnala yorkshirský způsob podávání fish & chips - s omáčkou (gravy). Chutná to úplně stejně, jako vypadá. Příště zůstanu věrná hranolkům s octem.

Harrogate je pro mě městem, kde v obchodě Farrah's prodávají úžasné karamely s clotted cream - bohužel zjištěno až doma, jak skvěle chutnají. Věčná škoda! 
Ve stejném obchodě jsem zakoupila místní specialitu pork pies. Je to ta nejstrašnější věc, kterou jsem kdy v Anglii / Skotsku / Irsku / Walesu jedla. Uvnitř koláče ze slaného těsta je cosi jako uzené v aspiku. Fuj.
Harrogate je městem, kde mají Betty's Cafe Tea Rooms,  kde  bývá v neděli na odpolední čaj tak našlapáno, že fronta stojí až ven na ulici. Doporučuji frontu přeskočit, místo doleva jít doprava do jejich obchodu, koupit si jídlo s sebou a sníst ho venku na louce. Třeba sladkou specialitu fat rascal - koláč s obličejem z kandovaných třešní a mandlí (velmi dobré a velmi velké)

Harrogate je městem, jehož nejslavnějším návštěvníkem byla Agatha Christie, která v roce 1926 záhadně na jedenáct dnů zmizela a nikdo nevěděl, kde je. Náhodně ji objevil personál hotelu Old Swan v Harrogate, kde pobývala pod cizí identitou. Hotel stále stojí a stále je obrovský a luxusní.
 Není lepšího místa na autoportrét než při přecházení rušné silnice v pátek odpoledne.
 A na závěr ještě jeden montypythonovský vzkaz od příbuzných na lavičce.

Nijak se netajím tím, že mám hodně ráda britskou vlnu. Je mi i sympatické, jak se v Británii v poslední době rozvíjí malé firmy zaměřené na zpracování nebo barvení vlny. A tak když jsem se začátkem srpna na Facebooku dozvěděla o akci jménem Yarndale, kde se představí právě výrobci a prodejci vlny a vlněných výrobků, mrkla jsem se do kalendáře, jestli se termín opravdu shoduje s mou dovolenou, zkontrolovala si na mapě, jestli se tam dostanu letadlem (ano!), zarezervovala ubytování a na konci září vyrazila.

Yorkshire mě po pravdě řečeno nikdy moc nelákal. Až příliš jsem si ho spojovala s literárními postavami a představovala si ho jako kraj bodrých, červenolících farmářů z Herriotovy série o trampotách veterináře, lehce šmrcnutých temným, osudovým Heathcliffem.

Stačilo mi ale jedno přistání na letišti v Leedsu a cesta vlakem do Skiptonu, abych té takřka pohlednicové krajině propadla.


Skipton je čtrnáctisícové městečko asi půl hodiny vlakem od Leedsu, které od maloměstské nudy zachraňují především trhy, které se zde konají třikrát týdně. Městem vede Liverpoolský kanál, který se dříve používal na přepravu zboží a vlny do továren (slyšíte ve jméně Skipton Sheep Town...?) a dnes slouží k rekreaci. 

O moc více než tento kanál jsem z města neviděla, ale stačilo mi to, abych si Skipton okamžitě oblíbila. Jakmile je někde voda, řeka, jezero, jsem spokojená.
Yarndale připravovali organizátoři rok a půl a bylo to poznat (velké, velké díky!). Aby se nikdo neztratil, lemovalo cestu z nádraží na výstaviště nepřeberné množství vlněných vlaječek, kytiček, dek a opletených sloupů. 

A kdo nemohl nebo nechtěl po svých, mohl se svézt červeným doubledeckerem. Zdarma.





Za stromy již vykukuje výstaviště a já se kochám krajinou.
Kamenné zídky, s nimiž se tolikrát potýkal Herriotův veterinář (omlouvám se, ale nemůžu si pomoct!).
Vánoční inspirace pro pletaře! (Další naleznete dále.)

Vlaječky na tuto psychedelickou perníkovou chaloupku dodali sami příznivci Yarndale.
Další ze skvělých nápadů: vidíte, z kolika zemí přijeli návštěvníci? A to byl teprve první ročník!
Můj špendlík zabral celé Čechy.
Kdyby vám třeba připadalo, že následující fotky zas až tak moc neukazují, budiž mi omluvou, že v tomto davu se fotilo setsakramentsky špatně. Tady vidíte část jedné uličky, celkem tam byly čtyři, přičemž ten dřevěný domek byl zhruba uprostřed plochy. 
Skvělý tah několika výrobců vlny. Věděli jste, že vlna alpaka pochází z lam, jako jsou tyto? Ti, co si je na Yarndale pohladili či vyfotili, to už asi nezapomenou.
A co angora? Vzpomínáte na ony chlupaté angorské svetry z osmdesátek? Víte, že tato vlna je vlastně z králíků? A kdo chtěl, mohl si koupit třeba šálu z angory od králice Venus...
Další otázka: jakou barvu má přírodní ovčí rouno? Pouze bílou nebo světlou? Cha chá.
Opačná filozofie: příze hrající všemi barvami duhy.
Patrný trend poslední doby: prezentace vlny jako luxusu s patřičně sexy balením.
Opět důraz na náležitou a nápaditou prezentaci netuctového zboží. (Poznámka: jsem velice potěšená, že nejsem jediná, kdo si při zkoušení vlny přikládá přadénko k obličeji. V baa ram ewe to dělají taky!)
A jehlice! Potřebuju je všechny!
Na Yarndale se daly koupit i hotové výrobky. Tipuju, že se ty ponožky z alpaky za víkend prodaly úplně všechny.
Yarndale je i skvělá příležitost seznámit se s prodejci, které jste dosud znali jen virtuálně. Tady je Lindsay z Attica Yarns, od které jsem koupila vlnu na svůj svetr se sovami a už jsem jí zůstala věrná. Všechna vlna na Ingmary je právě z jejího obchodu. A jak vidíte, stánek Attiky zdobil zase pro změnu Ingmar a Mačka, které si Lindsay pořídila jako talismany.
Ještě jednou stánek baa ram ewe inspirovaný Letopisy Narnie. Tento obchod má skvěle rozjeto, dokonce už nabízí i vlnu pod svou vlastní značkou a já se musím takhle veřejně přiznat, že jsem u nich nechala nejednu uspořenou libru.
Amanda z The Natural Dye Studio. Neměla jsem šanci si s ní promluvit, její stánek byl neustále v obležení zakaznic, a tak se nedozvěděla, že má fanynku v České republice, která si z jí obarvené vlny upletla super šálu a která jí děsně drží palce v podnikání (Amandin příběh o tom, kterak se její "pidibyzns pro zábavu" nečekaně stal během krize a recese hlavním zdrojem obživy celé rodiny, si můžete přečíst na jejím starém blogu. Varuji, že to je místy dosti drásavé čtení.)
Součástí Yarndale byly i workshopy s výukou pletení ponožek, výroby broží a dalších všelijakých věcí....
... a také vánočních ozdob. Cute!
Tento chlapeček si vyzkoušel, jak se češe vlna (a že se dá použít i jako vousy pro hippie Santa Clause). 
A nadešel čas nasednout do autobusu a nechat se odvézt na nádraží.
Pravdu díte.
Závěrem ještě pár pohlednicových fotek z vlaku.

Večerní rekapitulace a bilance: ovčí vlna, alpaka a angora připravené na transformaci do vánočních dárků. Zkrátka budu plést, dokud nepadnu.
Kdo jede za rok na Yarndale se mnou?

P.S. Velké množství akci na podporu vlnařského průmyslu jakožto tradiční součásti britského hospodářství se koná v říjnu, kdy probíhá takzvaný Týden vlny (Wool Week). Jedním z nejznámějších regionálních Týdnů vlny je ten na Shetlandách, které jsou na chovu ovcí a produkci vlny existenčně závislé a kde počet ovcí vysoce převyšuje počet obyvatel. Týden vlny na Shetlandách a všechny doprovodné akce bývají vyprodány celkem dlouho dopředu, tak pokud byste se tam chtěli někdy vydat (a neodrazuje vás ta dálka a komplikovanost dopravy...), je třeba začít konat už na jaře, protože už tak v květnu bývá pozdě!
  • Starší příspěvky →
  • ← Novější příspěvky

O mně

Anna Bednaříková
Pletu, šiju, vařím, peču, fotím.

Facebook

Archiv

  • ►  2018 (1)
    • ►  srpna (1)
  • ►  2015 (14)
    • ►  září (2)
    • ►  července (2)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (3)
    • ►  března (1)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2014 (41)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (11)
    • ►  září (4)
    • ►  srpna (3)
    • ►  července (3)
    • ►  června (3)
    • ►  května (3)
    • ►  dubna (5)
    • ►  března (2)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (3)
  • ▼  2013 (34)
    • ►  prosince (2)
    • ►  listopadu (3)
    • ▼  října (3)
      • Já sobě: pletu
      • Harrogate
      • Yarndale 2013
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (1)
    • ►  července (1)
    • ►  června (4)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (4)
    • ►  března (3)
    • ►  února (3)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2012 (43)
    • ►  prosince (5)
    • ►  listopadu (4)
    • ►  října (4)
    • ►  září (2)
    • ►  srpna (10)
    • ►  července (2)
    • ►  června (3)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (2)
    • ►  března (6)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2011 (132)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (5)
    • ►  října (7)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (16)
    • ►  července (17)
    • ►  června (10)
    • ►  května (30)
    • ►  dubna (13)
    • ►  března (9)
    • ►  února (7)
    • ►  ledna (11)
  • ►  2010 (157)
    • ►  prosince (18)
    • ►  listopadu (12)
    • ►  října (10)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (9)
    • ►  července (20)
    • ►  června (11)
    • ►  května (15)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (15)
    • ►  února (13)
    • ►  ledna (14)
  • ►  2009 (179)
    • ►  prosince (12)
    • ►  listopadu (15)
    • ►  října (11)
    • ►  září (11)
    • ►  srpna (14)
    • ►  července (23)
    • ►  června (21)
    • ►  května (20)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (12)
    • ►  února (11)
    • ►  ledna (15)
  • ►  2008 (109)
    • ►  prosince (18)
    • ►  listopadu (11)
    • ►  října (10)
    • ►  září (7)
    • ►  srpna (6)
    • ►  července (14)
    • ►  června (8)
    • ►  května (8)
    • ►  dubna (5)
    • ►  března (8)
    • ►  února (6)
    • ►  ledna (8)
  • ►  2007 (20)
    • ►  prosince (8)
    • ►  listopadu (5)
    • ►  října (7)

Rádi jste si přečetli

  • Sweettoothday - melasový koláč
    Na Vánoce jsem pekla pepparkakor, zůstala mi po něm v lednici takřka plná láhev zlatého sirupu. Na štědrovečerního kapra mi zůstala památ...
  • Cena montáže kuchyně IKEA (Černý Most)
    Nechci z Inspiromatu dělat nějakou poradnu pro spotřebitele, ale jelikož posledních pár týdnů jsem měla co do činění s návrhem, dopravou a m...
  • Platýs
    V souvislosti s avizovanou stavbou domu podle návrhu Jana Kaplického se objevil zajímavý jazykový úkaz. Připomíná vila svým tvarem platýze ,...
  • Sweettoothday - pišingr
    Sweettoothday speciálně pro Yrenaisnu. Vždycky jsem si myslela, že pišingr je cosi jako piškot.  Z omylu mě vyvedla kamarádka, která Pischi...
  • Sweettoothday - pasteis de nata
    Pasteis de nata (jednotné číslo je pastel de nata) jsou košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem ne nepodobným pudinku. Pocházejí ...
  • 47 - Schody
    Fotka schodů ve Vítkovicích byla původně pořízená z tramvaje cestou do IKEA. Nebyla nijak pozoruhodná, ale nesmazala jsem ji, co kdyby se ...
  • Seznam receptů - sladká jídla
    Bábovka Banánové brownies Banketletter Berliner Luft (dort) Berliner Luft (pěna) Bezinkové želé Biskupský chlebíček Bolas de Berlim...
  • Vlakem do Londýna
    Během Open House Praha se mi má souputnice Magda zmínila, že se v létě chystá do Londýna na výstavu Alexandra McQueena. Netušila, jakého bro...
  • Já sobě: svetr Sáry Lundové
    Pletení a detektivky. Jde to k sobě? Vezměte si takovou slečnu Marplovou, ta bez pletení nedá ani ránu a nejeden případ rozlouskává něk...
  • Seznam receptů - slaná jídla
    Bramboračka  Bramborový salát s křenem Cizrna na paprice Cuketový salát s lískovými ořechy  Červená čočka s tamarindem Dýňová polévka ...
  • Domovská stránka
Created by ThemeXpose. All Rights Reserved.