Ve Frankfurtu je podél Mohanu čtvrť muzeí. Nikdy jsem se do nich nedostala - buď mi to pracovní vytížení nedovolilo, nebo se muzea zrovna rekonstruovala.
Tentokrát jsem měla ale štěstí. Byl totiž poslední víkend víkend v srpnu a konal se Museumsuferfest. Třídenní slavnosti, během kterých je vstup do muzeí za hubičku (člověk si koupí za 4 eura placku a má vstup volný) a navíc se nabízí zvláštní program. Komentované prohlídky, workshopy, soutěže pro děti.
Kolem řeky vyrostou stovky stánků s občerstvením a pódia pro živou hudbu. Dost mě zaujalo, že se pití čepovalo do zálohovaných sklenic, a ne plastových pohárků. Žádné přetékající popelnice a odpadkové koše, žádný plast povalující se na zemi. A kupodivu ani žádné střepy.
Na slavnosti během oněch tří dnů dorazí až tři miliony návštěvníků. Já jsem se šla podívat až v neděli, kdy určitě nebývá takový nával jako v sobotu, navíc pršelo. I tak bylo všude dost lidí, ale překvapivě žádné nesnesitelné fronty nebo strkanice.
Následující fotky jsou jen z dopoledne, pak jsem se musela dojít převléknout (jak tradičně jsem si nevzala deštník) a foťák už nechala na hotelu...
Jako první mě v programu zaujal kurz výroby oděvů, i vydala jem se do Uměleckoprůmyslového muzea.
Tam mě čekal kulturní šok. Další následoval po kurzu, kdy jsem doslova vrazila do stánku s trdelníkem. Vedle čepovali Krušovice.
Mohlo mě napadnout, že "kurz výroby oděvů" bude něco jako "potiskněte si vlastní plátěnou tašku". Rozpomněla jsem se na školní léta, chopila se brambory a nožíku...
A vyrobila tašku se stříbrnými a černými trojúhelníky. Popravě řečeno, vypadá, jako by ji dělalo dítě. Bramborový tisk nebude má silná stránka. Ale byla to sranda.
Do Muzea komunikace jsme zamířila za dvou důvodů: venku lilo a taky jsem si přečetla, že si tam člověk může vyrobit vlastní LED lampu. Kurz byl bohužel jen pro děti a mně bylo poněkud žinantní se mezi ně vmísit. Prošla jsem si tedy skvělou výstavu o komunikaci různých kultur a pak se kochala telefonními ovcemi. To žluté vpravo je stánek německé pošty, která nabízela mimo jiné obálku se speciálním razítkem u příležitosti Museumsuferfestu. Jasně, že jsem si ji koupila!
Ve stálé expozici se mi rozbušilo srdce. Tu pokladničku, co vypadá jako konzerva, jsem měla jako malá doma! Kolem dokola měla různé motivační obrázky na téma spoření a máma mi ji koupila, když jsme byli u Baltu. Naprosto si dovedu představit, jak jsem o ni asi tak škemrala.
A ještě jedna telefonní ovce.
Nezachycena zůstala má návštěva stánku Židovského muzea, kde se mohl každý naučit napsat své jméno hebrejsky. Byla to fakt sranda, jak dospělí seděli u stolků a snaživě kroužili tvary podle předlohy. Po nácviku bylo možné jméno vykroužit ještě jednou fixou na kulatou šablonu, z níž se záhy stala placka. Nosila jsem ji připnutou na tašce snad ještě týden poté.
Museumuferfest je super také v tom, že se člověk dostane do muzea, do kterého by ho asi za normální okolností vůbec nenapadlo jít. Mně se to takhle stalo s Domem Bible. Ne že bych tedy vůbec tušila, že ve Frankfurtu něco takového existuje. V programu mě ale zaujala přednáška na téma biblických plodin, což tak trochu slibovalo, že by se tam mohlo dát něco pojíst. A bylo to skutečně špičkové. Od přivonění k bylinkám, přes ochutnávku suchých plodů po aromatické oleje. K tomu výklad na hony vzdálený suchopárnému recitování faktů.
Konečně jsem se také podívala do Muzea filmu. Komentovaná prohlídka byla dlouhá tak akorát, protože toho na mě bylo za celý den až až. Vypotácela jsem se před večerem ven, dala si něco k jídlu a pití, mrkla ze břehu na závod dračích lodí a řekla si, že by to snad už pro jeden den stačilo.
Takže to by byl ode mě jeden tip na výlet do Frankfurtu - poslední týden v srpnu na Museumsuferfest!
0 komentářů