Pasteis de nata (jednotné číslo je pastel de nata) jsou košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem ne nepodobným pudinku. Pocházejí z Portugalska a jejich nejslavnější verzi si můžete koupit v lisabonském Belému - říká se jim také pasteis de Belém. Recept na tuto sladkost vymyslely údajně v 18. století tamní jeptišky. Podle Wikipedie pochází mnoho receptů na dezerty se žloutkovým krémem právě z klášterů, protože se hledalo využití žloutků, které zůstaly poté, co se bílky se použily například na škrobení prádla.
Původní recept, podle kterého se pasteis připravují například v Belému, je tajný. Přesto lze ale na internetu najít mnoho verzí - doporučuji alespoň jednu vyzkoušet, pasteis za to rozhodně stojí! A koneckonců proč si potom neudělat výlet do Portugalska na ty pravé pasteis, jen tak pro srovnání...?
listové těsto
200 ml smetany
100 ml mléka
5 žloutků
3 lžíce cukru
2 lžíce mouky
kousek celé skořice
citronová kůra
Listové těsto nechte rozmrazit a vyválejte na nepříliš tenký plát dlouhý přibližně 48 cm (nebo na dva pláty po 24 cm). Následně ho srolujte a nakrájejte na 12 kousků, každý dlouhý přibližně 4 centimetry. Vytvarujte košíčky na pasteis: palec vtlačte doprostřed a prsty vytahujte těsto. Košíčky se snažte utvořit co nejtenší.
Košíčky dejte do formy na muffiny.
Náplň:
Všechny ingredience dejte do kastrolku, zamíchejte a vařte na mírném plameni do zhoustnutí. Vyjměte skořici a náplň nechte vychladnout.
Poté náplň rozdělte rovnoměrně do košíčků - v každém případě ne až po okraj, protože krém při pečení trochu nabyde.
Pečte na 220° C 10-12 minut, poté teplotu na několik minut (2-4) zvyšte na 250° C (nebo zapněte gril) a nechte pasteis lehce připálit. Poslední fázi doporučuji hlídat, jakmile začnou hnědé skvrny na povrchu tmavnout, pasteis jsou hotové!
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
Něco se chystalo, něco se dlouho peklo - a teď je to konečně venku!
Před časem přišel MJ s nápadem, že by šly propojit jeho fotky lidí a moje fotky dortů. Autentické záběry z ulice v kombinaci s naaranžovanými místními sladkostmi. Něco jsme dali dohromady z existujících fotek, něco se vymyslelo a dofotilo jen pro tyto účely. Co je ale zajímavé, že jsme se s Michalem za celou dobu přípravy fotek a textu ani jednou neviděli. Všechno jsme řešili přes mail a konečná editace článku probíhala online v Googledocs. Celkem psycho, když tak sedíte u obrazovky a před vámi se mění text tak, jak ho ten druhý na dálku přepisuje. :-)
Dost řečí, na článek se můžete podívat tady.
Dnes jen telegraficky nejen slovem, ale i obrazem.
Korpus:
200 g polohrubé mouky
125 g másla
30 g hnědého cukru
1 vejce
Náplň:
1 Salko
2 žloutky
šťáva ze 3 limetek
Sníh:
2 bílky
75 g krupicového cukru
Z ingrediencí vypracujte těsto korpus, vyložte jím formu a dejte alespoň na půl hodiny do lednice. Poté korpus na několika místech propíchněte vidličkou a pečte ho na 180° C přibližně 15 minut.
Žloutky vyšlehete do světlé barvy, vmíchejte Salko a limetkovou šťávu. Směs nalijte na korpus a pečte dalších 10 minut na 200° C.
Z bílků a cukru vyšlehejete tuhý sníh a ozdobte jím koláč. Pečte přibližně 4 minuty na 220° C (případně pod grilem). Sníh hlídejte, hnědne až nebezpečně rychle!
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
Ostrava, Sokolská třída. Chodník před Vysokou školou báňskou se jmény absolventů. (12. 1. 2011)
Tento zvyk jsem neznala, nevím, jestli to je jen ostravská specialita nebo jestli se jedná o novinku posledních několika let. Tak jako tak se musím usmívat snaze studentů zanechat po sobě co nejtrvalejší stopu na chodnících v okolí univerzity a kolejí a zejména zdůrazňování čerstvě nabytého titulu v kombinaci s domáckým tvarem křestního jména. Serióznost sražená infantilitou. Trochu mi to připomíná jména vesnických dýdžejů. :-)
Jak jsem se nechala inspirovat důmyslnou formou.
Na letošním Designsupermarketu jsem se nezdržela dlouho, protože mě přepadla migréna. Otupena práškem proti bolesti jsem prolétla patro s módou a dopňky, objednala si sukni u Zuzany Veselé, zakoupila další náušnice od Věry Novákové a hlavně! koupila silikonovou formu od Martina Žampacha jako vánoční dárek po Kocourka. No řekněte, nebude tetrisový led vypadat skvostně v ginu s tonikem...?
Jenže ona silikonová forma ve mně vyvolala inspiraci. Sice ležela pod stromečkem zabalená ve vánočním papíru, já jsem ale v duchu koumala, jak bych ji potom využila i já. Nabízela se čokoláda, ale to je tak... očividné. Možná by z toho šly udělat želatinové bonbóny. Použiju šťávu z borůvek, to bude vypadat na fotkách pěkně. Zakoupila jsem tedy borůvkový kompot, který jsem ale záhy zapomněla v Poděbradech. Ach jo.
A pak jsem seděla u vánočního stromečku se sklenicí vína v ruce... Víno... Moment...!
A tak došlo na vinné želé. Jenže jak se ohřívalo víno s cukrem a agarem, stačilo jen přidat skořici a hřebíček a svařákové bonbony byly na světě.
300 ml vína
2-3 lžíce cukru
celá skořice
hřebíček
10 g agaru
Smíchejte víno a agar, přidejte koření a přiveďte k varu. Vyjměte koření, nalijte do formy a nechte ztuhnout (v lednici, ale je možno i při pokojové teplotě).
Bonbony s agarem jsou vhodné i pro vegetariány, protože agar je na rozdíl od želatiny rostlinného původu.
Mé letošní okouzlení dýní pokračuje. Proč ji nepoužít místo brambor a neudělat z ní noky...?
600 g vařené dýně
300 g hrubé mouky
1 vejce
sůl
Dýni rozmačkejte vidličkou, přisypte mouku a sůl, přidejte vejce a vypracujte těsto.
Rozválejte dlouhý váleček, nakrájejte noky a vidličkou do nich udělejte vroubky.
Vařte v osolené vodě, dokud noky nevyplavou na povrch.
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
29. 12. 2010, Café Sladkovský, Praha.
Zase po delší době focení
lidí, kteří se
hýbou. A tma v sále taková, že se ani můj nejlepší objektiv se superrychlým ostřením nechytal...
www.kalicerchen.com
Na kaštanové pyré mě naučila před lety má tehdejší pařížská spojka Christine a od té doby si pokaždé odvážím z Paříže v kufru několik hnědo-zelených piksliček od Faugiera. Ve Frankfurtu měli pyré z Itálie, jen jednu jedinou skleničku - určitě čekala jen na mě!
Kaštanové pyré řadím vedle lemon curd a arašídového másla k těm nejzáludnějším poživatinám. Lze na nich lehce vypěstovat závislost a pouhá zmínka u mě vyvolává rozzářené oči, spiklenecký úsměv a lžíci v pohotovosti.
Ale protože jsem už velká holka, rozhodla jsem se tentokrát z pyré něco vytvořit. Po vánočním pečicím maratonu se budu troubě chvíli vyhýbat, a tak rozhodnutí padlo na jednoduchou kaštanovou pěnu.
Jako rekvizitu jsem k tomu použila jsem Kocourkův čajový set.
200 g mascarpone
100 ml šlehačky
150 g slazeného kaštanového pyré
Ušlehejte šlehačku.
Mascarpone vymíchejte s pyré a přidejte šlehačku.
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ