Když jsem se někdy v únoru rozhodla, že se budu snažit až do Velikonoc představovat postní jídla, myslela jsem, že nebude nic snazšího než v době internetu lehce zagooglit a dostanu se okamžitě na přehledný seznam velikonočních postních jídel. Ale chyba lávky. Články o půstu jsou jako přes kopírák a jejich fantazie končí u pučálky.
Historická kuchařka (v mém případě ta od Luisy Ondráčkové) také dvakrát nepomohla. Ta tradiční, obyčejná postní jídla byla zkrátka příliš prostá na to, aby si zasloužila dostat se do knih určených pro měšťanské domácnosti. Sekce nazvaná Postní jídla je plná pokrmů z raků a hlemýžďů a vzorový jídelníček obsahuje vždy tři chody včetně dezertu; slavnostní postní jídelníček je dokonce pětichodový.
Nezbývalo mi tedy nic jiného, než se odpíchnout od surovin a vyjít z toho, že základem postního jídelníčku bývaly polévky, kaše a další jednoduché pokrmy.
Dnes to bude tedy ve znamení brambor a jídla, které zbožňuji už od dětství: škubánků.
U škubánků se u nás doma vždycky ukázalo, že můj otec nepochází ze středních Čech. Nikdy neřekl škubánkům jinak než šustka, což je výraz, který se používá v jižních Čechách. Někdo je může znát i pod jménem kucmoch, kucmouch. Právě z tohoto regionálního pojmenování pochází jednoduchá říkanka - pomůcka popisující zásadní krok pracovního postupu při přípravě škubánků: Sedm šťouchů do kucmouchu (vysvětlení v receptu).
cca 1 kg brambor
cca 15 dkg hrubé mouky
rozpuštěné máslo na polití
mletý mák s cukrem na posypání
Brambory uvařte v osolené vodě doměkka. Vodu z brambor slijte do hrnku - ještě se později použije.
Brambory rozšťouchejte, obrácenou vařečkou do nich udělejte sedm děr ("sedm šťouchů do kucmouchu"), nasypte do nich hrubou mouku, vše zalijte vodou z brambor (není nutné použít všechnu!) a nechte zakryté pokličkou zhruba deset minut propařit. Poté znovu rozšťouchejte.
Lžící namočenou do másla vykrajujte škubánky, na talíři posypte mákem s cukrem a polijte máslem.
Pokud uděláte škubánků víc, než sníte, můžete dát škubánky do pekáčku a upéct v troubě k večeři nebo druhý den k obědu. Dají se podávat opět nasladko s mákem, nebo i naslano, například s dušeným špenátem.
Škubánky vykrajujte opravdu lžící namočenou v másle - jinak se bude škubánková hmota nechutně lepit na lžíci.
Na fotkách je posyp velice decentní - já sama si posypávám škubánky, ale třeba i švestkové knedlíky, mnohem velkoryseji. Zkrátka ta kombinace máku, cukru, másla a těsta je pro mě neodolatelná.
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
Škubánky vykrajujte opravdu lžící namočenou v másle - jinak se bude škubánková hmota nechutně lepit na lžíci.
Na fotkách je posyp velice decentní - já sama si posypávám škubánky, ale třeba i švestkové knedlíky, mnohem velkoryseji. Zkrátka ta kombinace máku, cukru, másla a těsta je pro mě neodolatelná.
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
Zkusím prosadit škubánky na úkor šulánků, vypadají méně pracně. A opravdu mák+těsto+cukr+máslo je jízdenka do nebe.
OdpovědětVymazatA co teprve tvarohové knedlíky se švestkami! Hlavně těsto lehce ochucené šťávou ze švestek, ale o to více obalené v máku a cukru a zalité máslem...!
OdpovědětVymazatKdyž už se u nás mají zpracovat švestky jinak než na slivovici, tak jedině kule. Polité smetanou, máslem a posypané cukrem opět zabalené v bramborovém těstě. Když se smíchá kyselost trnek, sladkost polevy a chuť těsta. Už aby bylo léto.
OdpovědětVymazatjojo, šubánky jsme nedávno dělali a znovu jsem si ověřila, že jím hlavně ten mák cukr máslo s troškou těsta, tzn. za mě by stačilo půl brambory, bez práce, fajn. škoda námahy na lepvé škubánky.
OdpovědětVymazatale švestkové knedlíky hlavně z bramborového těsta, mňam!!!
tradičně se škubánky mastí sádlem a lžíce, kterou se škubánková hmota nabírá, se máčí v sádle, aby se jednotlivé škubánky hezky ze lžíce vyklopily. Zbylé škubánky lze opéct na pánvi.
OdpovědětVymazatUplně nahodou jsem narazila na tento blog a tento članek. Su sice z Moravy a škubanky jsou tu nezname jídlo, ale rodiče mojí mamky byli z čech - Babička z jihu a děda od Kolína, oba už nežijí a ted jste mi je připomněla: kucmouch a šustka (protože je to hotový až když to šustí). Znáte i další exotickou specialitu: přesbidlo?
OdpovědětVymazatJo, hoďpřesbidlo jsme doma dělali. To jsou krupky s brambory nebo tak něco, že jo?
OdpovědětVymazatTeda to je vlastně nastavovaná kaše... Hoďpřesbidlu je podobný grenadýrmarš, který naprosto zbožňuju (jako ostatně cokoli z brambor...)!
OdpovědětVymazatnene, u nás přesbidlo byly brambory s knedlíkem a cibulkou... nejlépe zbytky ;) na jaře k tomu okurkový salát, ach to bylo! Aspon babička z jižních čech tomu říkala přesbidlo děda od kolína to znal taky ale pod jiným nazvem... nastavovaná kaše, je br.kaše s kroupama, aspon jak to znám. Jééé to jsou všechno tak dobré věci (navíc za pár korun). Ovšem na východě naprosto neznámé ;o)
OdpovědětVymazatSladké škubánky nejsou můj šálek čaje, já k nim mám raději maso. Jinak nastavovaná kaše tu: http://mlsnakocka.blog.cz/0901/candat-a-nastavovana-kase a ostatní hvězdy kuchyně našich babiček jsou tam také, třeba bramborové placky... :-)
OdpovědětVymazatP.