Zapomeňte na mikulášské figurky z pochybné čokolády, dnešní speciál vás vezme na výlet do země, kde si umějí Mikuláše užít - do Nizozemska.
K Mikuláši sob nepatří, jen bylo potřeba zaplnit volné políčko... |
V Nizozemsku je Mikuláš (neboli Sinterklaas) obrovský svátek, srovnatelný s Vánocemi.
Je jasné, že se česká a nizozemská podoba oslav Mikuláše diametrálně liší. Zatímco v Čechách je příchod Mikuláše rodinnou záležitostí a Mikuláš obvykle předává dárky osobně spolu se svými pomocníky, andělem a čertem, v Nizozemsku je příchod Mikuláše takřka národní událostí. Nizozemský Mikuláš totiž nepříchází, nýbrž připlouvá na lodi po řece, a to už v polovině listopadu. Údajně má připlouvat ze Španělska, nepodařilo se mi dohledat, proč právě odtud, ale prý nemůže připlout odjinud, protože typickým ovocem v době kolem Mikuláše jsou mandarinky a mandarinky = Španělsko.
Příchod Mikuláše přenáší v přímém přenosu televize. Aby Mikuláš nebyl na tu mediální slávu sám, má pomocníka. Je to mouřenín a jmenuje se Zwarte Piet, tedy Černý Petr, a kdyby vás náhodou napadlo, že to je tedy cosi jako náš čert, jste vedle jak ta jedle. Zwarte Piet děti nestraší, nýbrž jim dává bonbóny a další sladkosti a celkově pomáhá Mikulášovi při nadílce. Aby bylo ale výchovnému efektu učiněno zadost, má Zwarte Piet u sebe metličku na zlobivé děti.
Samotná nadílka je ale spíše virtuální. Děti dostávají 5. prosince večer dárky, které jim Mikuláš doma nechal, v Belgii dárky nacházejí až 6. prosince ráno.
Jednou z typických mikulášských sladkostí je banketletter, pečivo z listového těsta plněné mandlovou pastou. Závin se tvaruje do písmene S jako Sinterklaas, ale může mít i tvar počátečního písmena jména obdarovaného. Na přípravu je velice jednoduché (pokud máte blanšírované madle...) a je veeelice sladké a veeelice jedlé. To jen jako varování předem.
Když jsem byla malá, měli jsme doma takové hnědo-žluté plechové krabice s obrázky a nápisem Spekulatius. Ten název mě fascinoval, znala jsem slovo spekulace, ale tohle bylo tak... jiné. Znělo to jako jméno kouzelníka. Že prý v ní byly sušenky. Krabice byla prázdná, a tak jsem musela čekat až do dvaceti let (a kousek), než jsem se na hodině nizozemštiny dozvěděla, že speculatius neboli speculaas (v Belgii speculoos) jsou kořeněné sušenky, které se pečou v době kolem Mikuláše.
K jejich výrobě se používají speciální dřevěné formy, které mají na sobě obrázky s výjevy ze života sv. Mikuláše. Nebo i jiné ornamenty - větrné mlýny atd. Při pečení se forma vysype moukou, vtlačí se do ní těsto a vyklepne se sušenka s reliéfem, které se pak upeče na plechu. Já jsem se o speculaas pokusila, místo tradiční formy jsem použila kovovou formičku na tlapky, leč pečení se tak zcela nepovedlo... Možná to chtělo trochu tužší těsto...? Tak jako tak chutnají tyto sušenky skvěle!
Hledala jsem, co k banketletter a speculaas udělat na pití. Nabízelo se obligátní kakao, k sušenkám chuťově neutrální čaj, ale pak jsem ve své nizozemské minikuchařce narazila na anýzové mléko. S kořeněnými sušenkami to je celkem nářez, ale proč to nevyzkoušet?
Eet smakkelijk!
BANKETLETTER
1 listové těsto
200 g mletých mandlí
200 g moučkového cukru
1 bílek
sůl
1 vejce na potření
Z mandlí, cukru, bílku a špetky soli vypracujte tuhou hmotu, kterou dejte přes noc odpočinout do chladu.
Druhý den rozválejte listové těsto na dlouhý pás.
Mandlovou pastu rozválejte na dlouhý váleček (z lednice bude asi lehce ztuhlá, ale teplem povolí a dá se s ní velice dobře pracovat). Váleček dejte na listové těsto a zabalte, těsto na konci k sobě přitiskněte a založte dospodu. Vytvarujte do písmena S. Potřete vajíčkem a pečte přibližně půl hodiny na 180° C.
Kupovala jsem chlazené listové těsto (500 g), použila jsem polovinu, ze které jsem udělala dvě písmena S, která se přesně vešla vedla sebe na plech.
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
SPECULAAS
250 g mouky
půl prášku do pečiva
125 g hnědého cukru
125 g másla
2 polévkové lžíce mléka
sůl
1,5 lžíce koření: směs mleté skořice, bílého pepře, hřebíčku, kardamomu, zázvoru a muškátového květu
Z všech ingrediencí vypracujte těsto, zabalte do fólie a nechte nejméně přes noc, ideálně 24 hodin, odpočívat v chladu.
Formičku vysypte moukou, vtlačte do ní kousek těsta a tvar vyklepněte a dejte na plech. (Pochopitelně je také možné těsto vyválet a vykrájet z něj ozdobné tvary.) Pečte na 150° C 20 minut do světle hněda.
Sice jsem se patlala s formičkou a vyklepáváním, při pečení se ale sušenky roztekly a z původního ozdobného tvaru zůstaly jen náznaky. Kde se jen stala chyba...? Sušenky jsou ale moc dobré. Nedoporučuji je ovšem jíst v kombinaci s jinými sladkostmi - vše ostatní se vám pak bude zdát chťově nevýrazné.
ANIJSMELK
1 l mléka
1 zarovnaná lžíce anýzu
4 zarovnané lžíce cukru
(půl lžíce škrobu)
Anýz zabalte do gázy nebo jemné látky a důkladně zavažte Vložte do mléka a asi 20 minut ohřívejte na mírném plameni. Anýz vyjměte. Nasypte cukr.
Mléko můžete zahustit škrobem - škrob rozpusťte v trošce mléka, nalijte nazpět do nádoby s mlékem, povařte do lehkého zhoustnutí.
Anno, vypada to bajecne... Speculaas mam moc rada a chystam se na ne, jen bych potrebovala poradit s tim kardamonem... Mam ho z M&S, jsou to takove zelene tobolky. Mam je mlit cele nebo vydloubat ta zrnka a ta umlit?
OdpovědětVymazatJá měla kardamom kupovaný už mletý... Ale mám doma i kardamom celý a to jsou jen černá zrnka.
OdpovědětVymazat... tak zrejme vydloubat... diky
OdpovědětVymazat