Je třeba držet krok s dobou! A tak vám ukážu, jak teď stále častěji vařím:
Ne, tu láhev s vínem jsem nemyslela. Podívejte se výš, nad zásuvky. Toto je můj tablet Google Nexus, jedna z nejlepších investic do techniky, jakou jsem kdy učinila. Používám ho každý den, vozím si ho do práce, čtu si na něm ve vlaku knížky, doma na něm sjíždím při háčkování a pletení nejroztodivnější detektivní seriály z YouTube (mám už za sebou nepřekonatelného Hlavního podezřelého, Christie's Marple, Christie's Poirot, pár dílů Místa činu, ale ty mě moc neba, a už se pomalu blížím ke konci Midsomer Murders - kdo má nějaké tipy na další jakž takž inteligentní detektivky...?), do Kindlu si ukládám PDF s návody na pletení a také jsem si koupila první kuchařku v elektronickém formátu. Ottolenghiho, jak jinak.
A také jsem zjistila, že tablet drží nad pracovní deskou skvěle o kořenky a dá se podle něj vařit.
Dnešní recept je trochu takový pejsek s kočičkou. Vyšla jsem z receptu na afgánské jídlo (opět z Ethnocateringu) Qabuli palau - kuře s rýží basmati s výrazným tónem kardamomu.
Jak už ale bývá mým zvykem, recept jsem si upravila. Hlavně jsem měla kuře vcelku a byla jsem příliš líná ho vykosťovat. Sáhla jsem tedy po tom nejjednodušším receptu na pečené kuře, jaký znám. Kuře na soli. Blbuvzdorné a výborné.
Rýži jsem pak uvařila podle původního receptu, s mrkví, rozinkami a kardamomem.
Hotové jídlo je díky mrkvi a rozinkám spíš dosladka, což může být někomu nepříjemné. Mně to ale přišlo jako fajn zpestření obvyklých chutí a určitě se k tomuto receptu - třeba i v jeho původní podobě! - po čase ještě vrátím.
Kuře na soli
1 kuře
1 kg soli
(paprika, kari)
1 kuře
1 kg soli
(paprika, kari)
Do pekáče vysypte sůl, na ni položte kuře. Seshora ho potřete solí a okořeňte dle vlastní chuti - já obvykle používám papriku a kari.
Pečte na 200° C 1 hodinu.
Poté kuře vyjměte z pekáče, seškrábněte případnou sůl zespodu kuřete a naporcujte.
Během pečení nepodlévat a není třeba ani obracet. Upečené kuře je dietní, protože se připravuje zcela bez tuku a šťáva z kuřete se vsákne do soli (která se posléze vyhodí...).
Rýže
150 g mrkve nakrájené na dlouhé tenké nudličky
1,5 hrsti rozinek
1 lžíce krupicového cukru
200 g rýže basmati
půl lžičky mletého kardamomu
sůl podle chuti
Rýži zalijte studenou vodou (v jiné nádobě, než ve které budete nakonec rýži vařit).
Na oleji osmahněte mrkev, po pěti minutách k ní přisypte cukr, rozinky a kardamom a promíchejte. Přidejte rýži a sůl a společně duste přibližně 15 minut (do změknutí rýže).
Rýže v tomto množství bohatě stačila pro 3 osoby.
Původní recept na Qabuli palau je tady.
Ahoj Aničko,
OdpovědětVymazatdíky za inspirující recept (vyzkouším o víkendu) a taky za tip na Ottolenghiho - neodolal jsem a už jsem zakoupil kuchařku (papírovou), je fakt dobrá !
Těším se na další Saltytoothday !
:-)
Vilda
To je dobře, že se počet Ottolenghiho fanoušků rozrůstá!
OdpovědětVymazatJeho knihy jsou velice inspirativní - dokládá to i to, že já, která normálně kuchařky vůbec nekupuji, mám od něj už dvě. :-D Vařím a peču podle něj relativně často, jen sem nedávám recepty, protože mi přijde nefér přepisovat na blog recepty z knihy, kterou si může teoreticky kdokoli koupit.
A.
..to máš naprostou pravdu !
OdpovědětVymazatAle nafotit jídlo umíš líp Ty.... ;-)
V.
Uz nejakou dobu vaham nad koupi jeho kucharky a precteni Vaseho clanku me zase nakoplo :-)
OdpovědětVymazatNemohu se rozhodnout mezi Plenty a The Cookbook. Nevite nahodou, jaky je v nich zhruba rozdil a jestli jsou vsechny recepty doprovazene fotkou?
Diky moc, Eva
Do začátku bych doporučila The Cookbook, přijde mi univerzálnější, včetně základních receptů na různé druhy těst. Plenty je zaměřená na zeleninu. Fotky podle mě ke každému receptu nejsou, v Cookbook jich je hodně přímo z provozu Ottolenghiho restaurace, ať už z výroby nebo z výdejního pultu. Což mi přijde sympatické - žádné nakašírované fotky z ateliéru!
OdpovědětVymazatDiky moc za bleskovou odpoved :-) Jeste vaham nad kindle verzi, ale recepty vypadaji jinak skvele, tak snad se konecne rozhoupu.
OdpovědětVymazatE.