Cheesecake patří i tady u nás mezi velice oblíbené moučníky. Nicméně mám tak trochu pocit, že se kolem jeho přípravy vytváří jakýsi podivný kult. Kult sýru Philadephia. Zavilí strážci receptu na cheesecake omdlévají, když slyší, že se někdo odvážil použít něco jiného. protože cheesecake = Philadelphia, víme?
Ona to ale není tak docela pravda. Do některých typů cheesecaku se tradičně dává krémový sýr, chcete-li: čerstvý sýr. Philadelphia je jednou z značek tohoto sýra. Pokud se dnes zdá, že při výrobě cheesecaku drží jakýsi monopol, je toho hlavně díky marketingové zdatnosti firmy Kraft, které značka Philadelphia patří.
Proto pokud budete péct cheesecake např. newyorského typu, klidně použijte jakýkoli jiný krémový sýr....
Nebo když už ho budete mít koupený, vykašlete se na tradiční cheesecake a vyrobte jeho japonskou variantu. Je to totiž bomba.
Na první pohled je viditelný rozdíl: japonský cheesecake nemá žádnou základnu ze sušenek. Je to jen úžasný, úchvatný, lehoulinký piškot s přídavkem krémového sýra. A když já pochválím piškot, tak to už něco znamená, protože piškotové dortové korpusy z duše nesnáším a kupříkladu takový dort s ovocem v želatině mi je naprosto odporný. U tohoto dortu se vyloženě těším na sezónu ovoce, protože k tomuto piškotu bude nějaká ovocná omáčka skvělý společník!
Zatím se tedy budeme muset spokojit s dortem samotným. Ne že by to byl zas až takový problém: první dort zmizel rychleji, než jsem ho stihla vyfotit, a při opáčku jsem musela hlasitě zdůrazňovat, ať se nikdo toho jednoho odloženého kousku ani nedotkne, je-li mu život milý!
Jak dlouho vydržel japonský cheesecake u vás?
140g cukru krupice
6 bílků
6 žloutků
50 g másla
250 g krémového sýra
100 ml čerstvého mléka
1 lžíce citronové šťávy
60 g hladké mouky
20 g škrobu
1/4 lžičky soli
Ve vodní lázni rozpusťte krémový sýr, máslo a mléko. Směs nechte vychladnout. Vmíchejte mouku, škrob, žloutky, citronovou šťávu a dobře promíchejte.
Vyšlehejte bílky do pěny, přidejte cukr a šlehejte, až se vytvoří sníh.
Sníh přidejte ke směsi se žloutky a dobře promíchejte.
Pokud použijete dortovou formu o průměru 20 cm, doporučuji nastříhat dva pruhy pečicího papíru, které budou o něco vyšší než forma, a vyložit jimi obvod - cheesecake totiž trochu povyskočí a mohl by z formy utéct... Přes okraje formy (nebo pečicího papíru) doporučuji přehodit kus alobalu - dort má tendenci nadměrně hnědnout. Alobal stačí odklopit tak 10 minut před koncem doby pečení.
Dort pečte ve vodní lázni 70 minut na 160°C. (Pozor! je třeba vyzkoušet špejlí, jestli je dort už upečený - já jsem například proti receptu musela ještě 15 minut přidat.)
Původní recept obsahuje ještě čtvrt lžičky vinného kamene, který se přidává v počáteční fázi šlehání k bílkům. Pokud se vám ho nechce shánět jako mně, klidně ho vynechejte. Nestane se vůbec nic.
Místo mléka můžete klidně použít smetanu.
Je to mňami! Měla jsem dost obavu, jak dopadne pečení ve vodní lázni, vím, že moje forma dokonale netěsní (kdysi mě karamel z tarte tatin vytekl do celé trouby). Formu jsem tedy obalila dvakrát alobalem, ale i tak jsem během pečení byla jako na trní. Nicméně se povedlo, trauma z vodní lázně překonáno. Koláč chutnal dospělým i dětem. Jen mám zvědavý dotaz: opravdu recept pochází z Japonska?
OdpovědětVymazatAno, toto je japonská verze tohoto koláče. K pečení ve vodní lázni: existuje docela dobrá vychytávka, kdy se forma s těstem nedává přímo na plech s vodou, ale na jednu úroveň pod cheesecake se umístí plech např. se čtyřmi formičkami na tartaletky, do kterých se dá voda. Koláč se pak peče v páře, a pokud náhodou forma dokonale netěsní, zachytí se to právě o to patro níž.
OdpovědětVymazatWow, takový cheesecake "proti proudu" :) A báječná inspirace, rozhodně má místo u mě na pořadníku! Já si dosud oblíbila ty nepečené, aktuálně mám za sebou jeden melounový.
OdpovědětVymazathttp://kulturnikulinarium.blogspot.cz/2013/07/melounovy-cheesecake.html