Veselé Vánoce všem!
1 díl cukru
2 díly másla
3 díly mouky (namíchala jsem hladkou a polohrubou)
brusinky
hladká mouka na podsypání
1 díl cukru
2 díly másla
3 díly mouky (namíchala jsem hladkou a polohrubou)
brusinky
hladká mouka na podsypání
Z cukru, másla a mouky vypracujte těsto, přidejte brusinky a nechte půl hodiny vychladit v lednici. Těsto vyválejte (není třeba příliš tence), vykrájejte tvary a pečte přibližně 20 minut na 150° C. Pocukrujte.
Doporučuji vykrajovat jednodušší tvary. S hvězdičkami jsem se hrozně natrápila, brusinky v těstě překážely. Řešením by bylo nedávat je do těsta, ale ozdobit jimi už vykrájené sušenky.
Na metodologii angličtiny se mi jednou dostalo do rukou dvacetibodové pojednání Můžete být učitelem, pokud..., v němž byla velice vtipně vylíčena úskalí povolání učitele. Jasně si vzpomínám na jeden bod, který varoval, že jako učitel je lepší být bezdětný, protože stejně nenajdete pro své dítě jméno, které by vám neevokovalo nějakého nepodařeného žáka.
Po své krátké pedagogické kariéře bych mohla přidat bod jednadvacátý: Můžete být učitelem cizího jazyka, pokud Vám nebude vadit, že si zhnusíte vánoční písně.
A přitom to začalo tak nevinně.
Chtěla jsem zpestřit poslední hodinu před Vánocemi. Když jsem chodila na gymnázium, vždycky jsme zpívali na poslední hodině cizího jazyka v daném roce nějakou vánoční píseň. Představa, že bych měla nyní v roli učitele ostatním předzpěvovat, mě ale poněkud děsila. Vyřeším to kazetou. Zároveň jsem chtěla být velice nekonvenční a místo obligátních Jingle Bells či White Christmas jsem zvolila modernější Happy Christmas od Johna Lennona a Yoko Ono. (Ne že by pro mé studenty nepatřili někam do pravěku spolu se Sinatrou a Crosbym.) Zároveň poučena výše uvedenou metodologií jsem věděla, že tupý poslech je k ničemu, je třeba vymyslet něco aktivnějšího. Zkopírovala jsem tedy text písně a vymazala některá slova – při prvním poslechu budou studenti doplňovat chybějící text, společně to zkontrolujeme, při druhém poslechu vše ověříme a potřetí si studenti píseň sami zazpívají.
Bezva plán, dalo by se říct. Jenže je tady velké JENŽE. Učila jsem osm skupin. Poslední hodina byla rozprostřena do dvou dnů. Za ty dva dny jsem Happy Christmas slyšela nejméně čtyřiadvacetkrát. V plné verzi. Někde mě ukecali a zazpívali si ji dokonce dvakrát.
Při poslechu a zpěvu v první skupině jsem byla takřka dojatá nad tou krásou. Nejen dětský sbor v nahrávce, ale skupina mých patnácti studentů zpívá s Lennonem o Vánocích! Ve čtvrté skupině jsem si řekla, že bych je možná neměla nechat zpívat vůbec a raději pohovořit déle o vánočních zvycích. Večer jsem usínala a hlavou se mi honilo So this is Christmas and what have you done. Druhý den to začalo nanovo. V šesté skupině jsme začala být alergická na vytí Yoko Ono a pochopila, proč se Beatles rozpadli. Poslední skupinu jsem přetrpěla z posledních sil a zařekla se, že žádné vánoční písně už nikdy pouštět nebudu. Čert vem Lennona! Čert vem Yoko Ono! Čert vem dětský sbor!
Kdo mému znechucení nevěří, může si to zkusit na vlastní kůži a dát si následující klip za dva dny čtyřiadvacetkrát. A pěkně od začátku až do konce.
Kdo mému znechucení nevěří, může si to zkusit na vlastní kůži a dát si následující klip za dva dny čtyřiadvacetkrát. A pěkně od začátku až do konce.
P.S. Veselé Vánoce!
Pokud chcete zažít vskutku historickou událost a přečíst si můj první (a zřejmě taky poslední) rozhovor v životě, podívejte se na blog Lenky Veverkové na iDnes.
Když se v obchodech objeví granátová jablka, je to jasné znamení toho, že mé narozeniny jsou už za rohem. Letos jsem sice ze svých oslav-neoslav vynechala jednohubky ozdobené právě zrníčky granátového jablka, ale na Kocourkův narozeninový cheesecake jsem zakoupila jablka rovnou dvě. A takhle to dopadlo.
Korpus:
200 g polohrubé mouky
125 g másla
30 g hnědého cukru
1 vejce
Krém:
900 g krémového sýra
100 g cukru
3 vejce
60 g kysané smetany
vanilka
citronová kůra
Horní vrstva krému:
120 g kysané smetany
30 g cukru
vanilka
Poleva:
šťáva z jednoho granátového jablka
30 g cukru
1 lžíce škrobu
šťáva z jednoho citronu
zrníčka z jednoho granátového jablka na ozdobu
Z ingrediencí na korupus vypracujte rychle těsto a vyložte jím formu (i po stranách). Dejte alespoň na půl hodiny do lednice.
Připravte krém: vyšlehete vejce s cukrem, vmíchejte krémový sýr, kysanou smetanu a vanilku s citronovou kůrou. Krém nalijte na korpus, několikrát formou poklepejte o pracovní desku, aby se z krému dostal vzduch, a dejte péct přibližně na hodinu na 170° C. (Pokud nechcete, aby byl povrch nahnědlý, pečte cheesecake ve vodní lázni.)
Zatímco se cheesecake peče, připravte si vrchní vrstvu krému smícháním kysané smetany, cukru a smetany. Jakmile je cheesecake upečený, polijte ho a dejte zapéct na dalších 10 minut.
Dort nechte vychladnout a dejte na další 4 hodiny, nejlépe ale přes noc, do lednice.
V malém kastrolku smíchejte šťávu z granátového jablka (rozmačkejte zrníčka a přeceďte - jen se připravte na kapky šťávy úplně všude), citronovou šťávu, cukr a škrob a povařte do zhoustnutí.
Před podáváním posypte cheesecake zrníčky granátového jablka a zalijte sirupem.
Vánoční trh na Römeru za denního světla i v noci.
Vánoční strom mají ve Frankfurtu decentní |
Co by byl vánoční trh bez svařáku? |
Ovoce v čokoládě na špejli |
...a jeho rozšafní prodejci |
Pečené kaštany |
Bramboráky |
Köhler Küsse lehce připomínající indiánky. Jen asi tak dvakrát tak velké. Na základě vlastní zkušenosti nedoporučuji konzumovat v rukavicích - pokud je tedy potom nechcete prát. |
Netuším, co to je, nevyzkoušela jsem to, protože z jedné této megakoule by se najedla asi tak čtyřčlenná rodina. Ale vypadají hezky. |
Obligátní perník |
Kyblíky s cukrovou vatou |
Louskáček a spol. |
Betlém vedle vánočního stromu. Na stejném pódiu se konaly i koncerty a bylo roztomilé pozorovat, jak mezi členy pěveckého sboru vykukuje tu oslík, tu ovečka |
Vánoční trh v centru Frankfurtu začíná u Zeilu, v ulici Neue Kräme, a táhne se kolem Paulskirche a přes Römer až k řece. Desítky a desítky stánků nabízejí vánoční gastronomické speciality ke konzumaci na místě i s sebou a všude je plno. A když říkám plno, myslím tím situaci, kdy vás dav unáší a občas někde vyplivne. Focení jsem moc nedala, se zrcadlovkou se tam pohybuje dost špatně, navíc je pořád v záběru nějaká nežádoucí hlava či ruka. Následující fotky - navozující mylný pocit, že kromě mě a stánkařů tam už nikdo další nebyl - jsou dílem šťastné náhody a okamžiku.
Perníková srdce, jak je známe z pouti, ale tentokrát i s vánočně laděnými nápisy. A pochopitelně i perníková chaloupka! |
Asi navždy si budu Frankfurt spojovat s vůní badyánu a anýzu |
Vážený perník |
Bonbóny Betmännchen - frankfurtská marcipánová specialita nazvaná na počest bankéře Betmanna (já jim říkám "betmenky") |
Mikuláš! |
Zdá se, že i popkorn patří k trhům, měli ho všude |
Patrová chaloupka na okraji trhu nabízela v přízemí výrobky z medu, v patře se dalo vše ochutnat |
Medovina s různými příchutěmi a pálenky z medu |
Všelijaké druhy medu - například kaštanový |
Sobota odpoledne - ale ani jiné dny a v jinou denní dobu tam nebylo méně lidí |
Große Bockenheimer Straße je spíše známá pod jménem Fressgasse - tedy ulice, kde se dá dobře nadlábnout. |
Sem se vydejte, když dostanete chuť na fantaskní dortík. |
Nebo na vánoční dortík. |
Nebo na velice domácky vypadající dortík. |
Koupíte tady i něco, na co ten dortík dáte. |
Polévky a omáčky jako od maminky. |
Jen sem nechoďte v neděli, a to ani během adventu. Ve všech obchodech bude zavřeno. (Některé restaurace jsou ale otevřené.) |
A proto typický zimní obrázek Fressgasse v neděli vypadá nějak takto. |
Jedna věc se musí obchodnímu domu IKEA nechat: není lepší propagace švédské kuchyně! Jen řekněte, kdo z vás nezná masové kuličky? Kdo z vás si nevyvinul závislost na sušenkách zvaných pepparkakor?
Jenže pak se vracíte domů z dovolené ve Švédsku a nevíte, co za gastronomický suvenýr si přivézt s sebou - všechno tradiční a typické znáte z IKEA. A tak jsem si na letišti koupila vykrajovátko na pepparkakor a řekla si, že na Vánoce si udělám vlastní.
Takto dopadl první pokus.
450 g mouky
150 g másla
225 g cukru
3 lžíce zlatého sirupu
100 ml vody
1 lžíce mleté skořice
půl lžíce mletého hřebíčku
půl lžíce mletého zázvoru
1 lžíce mletého kardamomu
1 prášek do pečiva
Z přísad vypracujte těsto a nechte ho uležet v chladu přes noc, nejlépe však 24 hodin.
Poté rozválejte na tenko, vykrájejte tvary a pečte na 200° C 4-5 minut.
Zlatý sirup dodává sušenkám typickou karamelovou chuť. Pokud chcete mít pepparkakor tmavší, použijte sirup tmavé barvy. Místo sirupu lze použít med, sušenky budou ale chutnat trochu jinak.
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
O mně
-
Anna Bednaříková - Pletu, šiju, vařím, peču, fotím.
Archiv
-
▼
2010
(157)
-
▼
prosince
(18)
- p-ro f-anoušky
- Sweettoothday - shortbread s brusinkami
- Vánoce pro kočku
- Jak si znechutit Lennona
- Rozhovor
- Sweettoothday - cheesecake s granátovým jablkem
- Weihnachtsmarkt II.
- Weihnachtsmarkt I.
- Frankfurter Karussel
- Fressgasse am Sonntag
- Sweettoothday - pepparkakor
- Schaufensterbummel
- Ganz aus dem Häuschen
- Rossmarkt3
- Commerz(bank)
- Srdíčkáři
- Anděl z Zeilu
- Sweettoothday - mikulášský speciál
-
▼
prosince
(18)
Rádi jste si přečetli
-
Na Vánoce jsem pekla pepparkakor, zůstala mi po něm v lednici takřka plná láhev zlatého sirupu. Na štědrovečerního kapra mi zůstala památ...
-
Když jsem se někdy v únoru rozhodla, že se budu snažit až do Velikonoc představovat postní jídla, myslela jsem, že nebude nic snazšího než v...
-
V rámci udržování fyzické kondice vystupuji z metra už o dvě stanice dříve a ony zhruba dva kilometry chodím pěšky. To udržování kondice má ...
-
V souvislosti s avizovanou stavbou domu podle návrhu Jana Kaplického se objevil zajímavý jazykový úkaz. Připomíná vila svým tvarem platýze ,...
-
Sweettoothday speciálně pro Yrenaisnu. Vždycky jsem si myslela, že pišingr je cosi jako piškot. Z omylu mě vyvedla kamarádka, která Pischi...
-
Letos mi Ježíšek přinesl pod stromeček mimo jiné Čapkovy Povídky z jedné a druhé kapsy a v nich jsem v povídce „Balada o Juraji Čupovi“ nara...
-
Na dnešním receptu se ukáže, jaký skluz mám s editací fotek. Semlor jsou švédské vdolky plněné marcipánovou pastou a šlehačkou, které jsou ...
-
Autoři textů často používají takovou fintu na čtenáře: použijí nějaký přitažlivý nadpis, který ale - jak se později ukáže - je vlastně zcela...
-
Nechci z Inspiromatu dělat nějakou poradnu pro spotřebitele, ale jelikož posledních pár týdnů jsem měla co do činění s návrhem, dopravou a m...
-
INFO NA ÚVOD: Ve čtvrtek jsem se na svém blogu na iDnes pokusila rozjet nominace do ankety o nejoblíbenější moučník čtenářů blogu. Moc se ne...