• Home
  • O mně
    • Rozhovor Generace 21
    • Rozhovor Fler Mag
    • Ona Dnes
    • Rozhovor na blogu Lenky Veverkové
  • Recepty
    • Sladká jídla
    • Slaná jídla
  • Kurzy

inspiromat banalit

Pomegranate

Granátové jablko, které vzniklo jako součást setu k dortu Pavlova.

Odborníci na focení jídla by se mé partyzánštiny asi zhrozili. Fotím z ruky (stativ nemám). Fotím za přirozeného světla; když je venku pod mrakem jako v tomto případě, vypomůžu si plastovým prostíráním z IKEA, jehož zadní strana má zrcadlový efekt (odraznou desku nemám). Pokud není žádoucí kovový lesk, snažím se najít cokoli bílého (byla jsem zatím líná koupit si kus polystyrenu). Pohled na mě při focení musí být opravdu skvostný, jak s foťákem v jedné ruce a prostíráním v druhé hledám ten správný úhel a správné světlo. Pravda, občas si vypomůžu a postírání opřu o varnou konvici... Je skoro zázrak, že se mi vůbec podaří ostrá fotka!
6 žloutků
150 g cukru
1 kondenzované mléko (Salko)
0,5 l mléka
1,5 dcl rumu

V mixéru vyšlehejte žloutky a cukr, postupně přidávejte kondenzované mléko, mléko a rum. Přelijte do lahví a přibližně dva týdny nechte uležet v lednici. A neupíjet! ;-)

Povánoční dovětek: Vaječný koňak měl letos maximální úspěch, mnohem větší než cukroví. Jednu půllitrovku jsem dala jako dárek a jen se po ní zaprášilo. Zazněly hlasy, že je tento koňak tak dobrý, protože z něj tolik nečpí alkohol. Rum či jinou lihovinu proto dávkujte lehkou rukou. Plus úkol na příští rok: udělat nejméně dvojité množství!


RECEPT K VYTIŠTĚNÍ

Šťastné a veselé!
Včera jsem měla sick day a upekla vánočku.
Dneska jsem měla dovolenou a upekla kachnu na jablkách a černém pivu.
It's sick, indeed.


Kyjovské hody

Momentka z kyjovských hodů. Původně jsem přijela jen na kachnu, koláčky a víno, ale když jsem se dozvěděla, že se v neděli koná průvod v krojích, vzala jsem foťák a vyrazila (a litovala, že mám jen jediný objektiv...).

Ten den se vyvedlo počasí, svítilo sluníčko a já si říkala, že by se alespoň pár fotek mohlo podařit. Hlavně se mi líbilo, jak v protisvětle září kosárky okrojovaných mládenců. Udělala jsem asi tři fotky, z nichž tahle byla nejlepší.

Bohužel mám z toho dne všehovšudy tři desítky fotek. Jakmile se průvod dal do pohybu, zjistila jsem, že všichni z mého doprovodu zmizeli. Popadla mě panika: když půjdu s průvodem po Kyjově, budu schopná se vrátit zpátky? (Odpověď byla spíše záporná.) Vrátila jsem se tedy do domu Kocourkových rodičů, kde se Kocourek divil, proč nefotím, on že šel domů, protože ho to nebaví a navíc viděl, jak jsem plně zaujatá děním, a říkal si, že mě nechá jít s původem samotnou. V první chvíli bych ho fakt zabila, ale pak si řekla, že za rok budou hody znova a třeba bude zase přát počasí...
Vosí hnízda, ládú, nepovedené makronky naplněné marmeládou, "griláš", šuhajdy. Zkrátka nepečené cukroví.



Pumpkins

S Kocourkem jsme se vydali k jeho rodičům do Kyjova, a když jsme se ráno probudili a Kocourek odtemnil jednu z žaluzií, všimla jsem si zajímavého efektu šerosvitu na okrasných dýních. Fotka to je technicky velice nedokonalá, i když to tak možná nebude vypadat, byla kolem tma a já musela nastavit šileně vysoké ISO, aby se mi dýně podařilo zachytit (z ruky) jakž takž ostře. Všechno to je tedy takové celé zrnité, ale tématu Dýně bylo učiněno zadost!
Varování: Následující text může obsahovat sentiment. Osoby s alergií nebo přecitlivělostí na sentiment by se mu měly vyhnout, ale mohou si alespoň prohlédnout obrázky.

Moje máma pekla a vařila celý svůj život podle receptáře své mámy, tedy mojí babičky. Byl to obyčejný sešit v tvrdých deskách snad ještě z předválečného období, který ale lety postupně ztrácel svůj tvar, jak se do něj vlepovaly a vkládaly další a další stránky. V závěru to byl naprostý galimatyáš, vyznat se v tom nedalo a najít nějaký konkrétní recept byl úkol pro detektivy.

Jednoho dne se máma odhodlala k zásadnímu kroku. Koupila blok s kroužkovou vazbou a papíry a po večerech a nocích probírala a přepisovala vybrané recepty z původního sešitu. Systematicky, pěkně podle druhu receptu. Zvlášť dorty, slavnostní řezy, obyčejné buchty, vánoční cukroví. Dokonce vytvořila i obsah. 

Teď podle toho mámina receptáře peču hlavně na Vánoce já. A pokaždé, když ten blok v zelených deskách otvírám, vzpomenu si, jak máma sedávala v kuchyni u stolu, kolem sebe hromádky papírů, červenou a modrou propisku, cigarety a psala a psala.

Čas od času do receptáře něco přihodím. Recepty na volných listech, které chci vyzkoušet nebo které se mi už osvědčily. Stane se, že sem tam z desek i něco vypadne. A já vím, že až přijde ten správný čas, koupím i já nový blok s kroužkovou vazbou, červenou a modrou propisku a začnu třídit a přepisovat.


Velevážené publikum, dámy a pánové, drazí internetoví publicisté, blogeři a diskutující! Vítejte v obludáriu Cirkusu Gramatika. Uvidíte úkazy, které jsou dechberoucí, dráždivé a vskutku šokující svou přehnanou vybraností a korektností. Ano, představujeme vám náš proslulý HYPERKOREKTNÍ SPEKTÁKL!

Zde máme slečnu Podpadkovou. Byla by to pěkná holka, ale přišla, chudinka, na internetu o té. A tak tu teď místo dámy, která má pod každou patou podpatek, vidíte nemehlo, které místo ladné chůze na jehlách neustále padá. Brrr!

Tito dva pánové jsou skutečná rarita. Pan Hold a pan Holt. Když promluví, znějí jako dvojčata. Vypadají takřka stejně. Ale pozor, každému z nich je od přírody dán jiný um. Povšimněte si, jak pan Hold stojí pěkně vzpřímeně, vypnutá prsa, bradu vzhůru, jako by vzdával úctu. Pan Holt umí jen povzdechy a pořád opakuje: „Inu...“ Pan Hold ale na internetu zmutoval a každou chvíli se tváří, že je pan Holt. Chodí a vzdychá, snaží se vloudit místo něj do vět a myslí si, že tak to je zcela v pořádku. Naprosto úděsné!

Paní Dvěmi, hříčka kyberprostoru a ozdoba všech hyperkorektních obludárií. Publikum od ní nikdy nemůže odtrhnout zrak – natolik dráždivý pohled nabízí. Považte, všechno má dvakrát! Ano, je to tato žena se dvěma nohama, dvěma rukama, dvěma (významné zamrkání) prsy a... dvěma hlavami!

A zde o vaši pozornost bojuje pan Standartní, jedna z největších hrůz našeho spektáklu. Standardně ho poznáte podle standarty, tedy vlajky, kterou drží v ruce. Nebojte, fyzicky vám neublíží, ale nemohu zaručit, že si neodnesete újmu duševní.

Pohled na následující dámu vás zaručeně zbaví klidu. Stejně jako paní Dvěmi se i ona vymyká běžnému chápání. Svou deformací vzbuzuje odpor i soucit. Narostla jí dvě, i když by ve skutečnosti měla mít jen jedno. Paní Čtennost s dvěma en!

A tady máme naprostý hřeb naší přehlídky, jehož přítomnost v naší sbírce mnohé z vás možná překvapí: pan Aby jste! Říkáte si, co je na něm divného? Že ho dobře znáte z internetu? Že i v reklamě jste ho viděli? Že ho sami máte na svých stránkách? Pan Aby jste je zřejmě největší hyperkorektní monstrum vystupující záludně pod rádoby autenticky znějícím pseudonymem. Proto si zapamatujte jeho pravé jméno: pan Abyste!

Velevážení návštěvníci, jsme na konci obludária Cirkusu Gramatika. Právě jste viděli přehlídku několika zrůdností, kterých se dennodenně na internetu dopouštíte. Bojíte se, že uděláte chybu, ale místo toho svou přehnanou korektností zasazujete češtině další ránu. Zkuste při psaní přemýšlet, prosím. Prosím.

(Publikum tleská, souhlasně přikyvuje a cestou domů si polohlasem mumlá: podpatky, holt, hold, dvěma, standard, standarta, čtenost, abyste....)

Věnováno těm, kteří věří v existenci výrazu "podpadky" (Google: 37 300 výskytů), "čtennost" (28 800 výskytů), "standartní" (348 000 výskytů), "dvěmi" (298 000 výskytů) a "aby jste" (694 000 výskytů), a všem těm, kteří se snaží první uvedené poněkud donkichotsky přesvědčovat o opaku.

Původně publikováno na blogu iDnes.
Chestnuts

Na začátku jsem si říkala, že toto téma příliš prostoru pro fantazii nenabízí. Stačí najít třeba nějakou nasprejovanou značku na zemi nebo na stěně. Jenže pak jsem jednoho dne vytáhla z trouby upečené kaštany a všimla si toho kříže, do něhož byla nakrojena slupka, aby se kaštany daly po upečení loupat.

Foceno v otřesných světelných podmínkách pod stolní lampičkou během několika minut, protože má chuť na kaštany byla větší než touha po laborování s osvětlením...
Před lety jsem tlumočila jednomu Australanovi a doprovázela ho na schůzku na Praze 4. Když jsme se vraceli metrem zpátky do centra, na stanici I. P. Pavlova mu tak zvláštně zazářily oči. „Pavlova?“ Přikývla jsem. Jo. I. P. Pavlova. „Pavlova – jako ta primabalerína? Pavlovu miluju! Hlavně na vánoce!“ Zablekotala jsem něco v tom smyslu, že to bude spíš podle podle toho ruského vědce, jak pracoval s těmi psy. Podmíněné reflexy a tak. O tajích českého skloňování a koncovce -a v mužském příjmení ve druhém pádu jednotného čísla jsem pomlčela.
Vrtalo mi to ale hlavou. Že by nějaká australská vánoční tradice? U nás máme Mrazíka a v Austrálii dávají nějaký film o slavné ruské baletce? Jen ta reakce na jméno Pavlova mě zarazila. Nic bych za to nedala, ale měla jsem pocit, že se mu snad udělala i slina v koutku úst. Ta Pavlovová tam musí mít teda děsnej kult, když po ní chlapi tak slintaj'. Vždyť už je navíc pěkných pár desítek let mrtvá!
Byla jsem zvědavá, jak to s tou Pavlovovou jakožto idolem australských vánoc je. Stačila tři klíčová slova ve vyhledávači: Australia, Christmas, Pavlova, a můj omyl se rázem vysvětlil.

Ruská primabalerína Anna Pavlovová se vydala ve dvacátých letech minulého století na turné po Austrálii a Novém Zélandu. Na její počest byl během jejího pobytu připraven speciální dezert, lehounký jako peříčko, vhodný i pro striktní dietní režim baletky: pusinkový korpus potřený šlehačkou a bohatě nazdobený ovocem – dnes známý jako dort Pavlova. Přestože se dodnes Austrálie a Nový Zéland dohadují, kdo ho vlastně vymyslel a kde, nemění to nic na tom, že to je jeden z oblíbených slavnostních zákusků v těchto končinách, například o vánocích.
Člověk se holt pořád něco učí. Třeba že Pavlov není Pavlova a Pavlova nemusí být to samé jako Pavlovová. A že dort Pavlova je absolutně fantastický. Celoročně.
Od mého příběhu s Australanem uplynulo už pěkných pár let, ale vzpomenu si na něj pokaždé, kdy projíždím stanicí I. P. Pavlova. A věřte tomu nebo ne, při pohledu na slovo Pavlova cítím, jak mi začínají zářit oči a v koutku úst se mi tvoří taková malá, maličká kapička.

3 bílky
150 g cukru
1 lžíce škrobu
1 lžička octa
1 šlehačka
ovoce na ozdobení

Vyšlehejte bílky a postupně přidávejte cukr. Do vzniklé hmoty vmíchejte škrob a ocet.

Na pečící papír vyznačte kruh o průměru přibližně 20 cm a rozetřete do něj pusinkovou hmotu. Pečte na 125° C přibližně hodinu.

Na korpus navršte ušlehanou šlehačku a ozdobte ovocem. Oblíbené jsou kombinace kyselého a sladkého ovoce, například jahod a kiwi.

(Vnitřek korpusu nemá být křupavý, jak to známe z pusinek, ale žvýkačkovitě gumový - proto se do hmoty přidává škrob a ocet. Pokud tuto gumovitost nesnášíte, udělejte korpus jen z bílků a cukru.

Protože porcování Pavlovy nevypadá dvakrát vábně, dají se místo jednoho velkého dortu udělat jednotlivé minidorty. Dobu pečení pak zkraťte na přibližně 35 minut.)


RECEPT K VYTIŠTĚNÍ
  • Starší příspěvky →
  • ← Novější příspěvky

O mně

Anna Bednaříková
Pletu, šiju, vařím, peču, fotím.

Facebook

Archiv

  • ►  2018 (1)
    • ►  srpna (1)
  • ►  2015 (14)
    • ►  září (2)
    • ►  července (2)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (3)
    • ►  března (1)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2014 (41)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (11)
    • ►  září (4)
    • ►  srpna (3)
    • ►  července (3)
    • ►  června (3)
    • ►  května (3)
    • ►  dubna (5)
    • ►  března (2)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (3)
  • ►  2013 (34)
    • ►  prosince (2)
    • ►  listopadu (3)
    • ►  října (3)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (1)
    • ►  července (1)
    • ►  června (4)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (4)
    • ►  března (3)
    • ►  února (3)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2012 (43)
    • ►  prosince (5)
    • ►  listopadu (4)
    • ►  října (4)
    • ►  září (2)
    • ►  srpna (10)
    • ►  července (2)
    • ►  června (3)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (2)
    • ►  března (6)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2011 (132)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (5)
    • ►  října (7)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (16)
    • ►  července (17)
    • ►  června (10)
    • ►  května (30)
    • ►  dubna (13)
    • ►  března (9)
    • ►  února (7)
    • ►  ledna (11)
  • ►  2010 (157)
    • ►  prosince (18)
    • ►  listopadu (12)
    • ►  října (10)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (9)
    • ►  července (20)
    • ►  června (11)
    • ►  května (15)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (15)
    • ►  února (13)
    • ►  ledna (14)
  • ▼  2009 (179)
    • ▼  prosince (12)
      • 41 - Co roste na stromě
      • Sweettoothday - vaječný koňak
      • To tajemné kouzlo Vánoc
      • Sick day
      • 14 - Posvícení/pouť/karneval
      • Sweettothday - cukroví II.
      • Bowling (16. 12. 2009)
      • 13 - Dýně
      • Sweettoothday - cukroví
      • Obludárium aneb hold standartní podpadky
      • 80 - Místo označené křížkem
      • Sweettoothday - Pavlova
    • ►  listopadu (15)
    • ►  října (11)
    • ►  září (11)
    • ►  srpna (14)
    • ►  července (23)
    • ►  června (21)
    • ►  května (20)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (12)
    • ►  února (11)
    • ►  ledna (15)
  • ►  2008 (109)
    • ►  prosince (18)
    • ►  listopadu (11)
    • ►  října (10)
    • ►  září (7)
    • ►  srpna (6)
    • ►  července (14)
    • ►  června (8)
    • ►  května (8)
    • ►  dubna (5)
    • ►  března (8)
    • ►  února (6)
    • ►  ledna (8)
  • ►  2007 (20)
    • ►  prosince (8)
    • ►  listopadu (5)
    • ►  října (7)

Rádi jste si přečetli

  • Sweettoothday - melasový koláč
    Na Vánoce jsem pekla pepparkakor, zůstala mi po něm v lednici takřka plná láhev zlatého sirupu. Na štědrovečerního kapra mi zůstala památ...
  • Platýs
    V souvislosti s avizovanou stavbou domu podle návrhu Jana Kaplického se objevil zajímavý jazykový úkaz. Připomíná vila svým tvarem platýze ,...
  • Cena montáže kuchyně IKEA (Černý Most)
    Nechci z Inspiromatu dělat nějakou poradnu pro spotřebitele, ale jelikož posledních pár týdnů jsem měla co do činění s návrhem, dopravou a m...
  • Vlakem do Londýna
    Během Open House Praha se mi má souputnice Magda zmínila, že se v létě chystá do Londýna na výstavu Alexandra McQueena. Netušila, jakého bro...
  • Sweettoothday - černý rybíz
    Černý rybíz je přesně ten typ ovoce, který ve mně vyvolává otázku: co s ním? Nikdy ho není dost na marmeládu, bublanina se věčně jíst nedá ...
  • Já sobě: svetr Sáry Lundové
    Pletení a detektivky. Jde to k sobě? Vezměte si takovou slečnu Marplovou, ta bez pletení nedá ani ránu a nejeden případ rozlouskává něk...
  • Seznam receptů - slaná jídla
    Bramboračka  Bramborový salát s křenem Cizrna na paprice Cuketový salát s lískovými ořechy  Červená čočka s tamarindem Dýňová polévka ...
  • Sweettoothday - pasteis de nata
    Pasteis de nata (jednotné číslo je pastel de nata) jsou košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem ne nepodobným pudinku. Pocházejí ...
  • Život na kole
    Už je to zase tady. Cyklistická sezóna. Lidi oprašují své bicykly, navlékají se do cyklistických trik a šortek, na hlavu nasazují přilby a v...
  • Sweettoothday - tvarohová zebra
    Nikdy jsem nedržela v ruce jediný časopis o jídle, ani je nečtu na internetu. Nevyměňuju si recepty. Jména lidí z foodblogové sféry znám jen...
  • Domovská stránka
Created by ThemeXpose. All Rights Reserved.