• Home
  • O mně
    • Rozhovor Generace 21
    • Rozhovor Fler Mag
    • Ona Dnes
    • Rozhovor na blogu Lenky Veverkové
  • Recepty
    • Sladká jídla
    • Slaná jídla
  • Kurzy

inspiromat banalit

Jsem levák. Nevím, kde se to ve mně vzalo, protože oba mí rodiče jsou praváci a ani v široké daleké rodině není jediný levák. Existují sice jisté pochybnosti kolem mámina strýce Vendy, ten ale žil bohužel v takové době, kdy se leváctví jednoduše netolerovalo, a navíc byl truhlář, takže měl smůlu. Byl z něj pravák. Ale i když já jsem vyrůstala v době, kdy mě nikdo na praváka nepřeučoval, trvalo mi dost dlouhou dobu, než jsem své leváctví vzala na milost a začala hrdě prohlašovat: Jsem levák!

První krize nastala v první třídě. Ve chvíli, kdy děti odložily tužky, aby se vrhly na psaní plnicím perem, vrazilo se levákům do ruky čínské pero. Já jako správné dítě toužící splynout s davem jsem také chtěla psát inkoustem, a protože v té době mi psaní levou i pravou rukou šlo podobně dobře, uvolila jsem se, že tedy zkusím psát pravou rukou. Co by člověk neudělal pro inkoust (a zmizík). Ale záhy jsem zjistila, že mi to tou pravou rukou asi nejde úplně stejně jako levou, a když jsem ze psaní písmene „r" dostala trojku, vrátila jsem se pokorně k číně a jedničkám.

Školní docházka mě jakožto leváka poznamenala ještě ve dvou směrech (opominu to, že třídy jsou směrovány tak, že si leváci při psaní permanentně stíní). Leváci obvykle seděli na levé straně lavice, aby nedrkali do souseda. Když ale takhle sedíte nějakých sedmnáct let, vleze vám to pěkně pod kůži, a jak jsem vypozorovala, i po opuštění školy si automaticky sedám na levou stranu stolu. Holt zvyk je železná košile.

Mnohem pitomější je ale to, že teprve ve škole jsem si začala plést strany. Ve třídě jsme byli leváci všehovšudy dva, a tak se na nás nebral moc ohled. Ještě dodnes si vybavuji nejrůznější pokyny třeba z tělocviku: „Granát vezměte do pravé ruky" nebo „Odrazíte se pravou nohou", přičemž já jsem vzala granát pochopitelně do levé ruky a odrazila se levou nohou. Pak už člověk neví, čí je. Dodnes si strany pletu, a když si chci být stoprocentně jistá, že někoho naviguji správně, používám neutrální „Tam!" doplněné gestem příslušné ruky. Raději pomlčím o tom, jak vypadaly mé jízdy v autoškole...

Když jste levák, narazíte na praktické problémy při používání různých předmětů. Třeba takové nůžky jsou pouze pro použití v pravé ruce, nebo když chcete oloupat brambory škrabkou, levou rukou vám to také nepůjde. Než jsem se kupříkladu naučila krájet brambory na kousky v ruce, přiváděla jsem svou matku k šílenství: bramboru jsem oloupala pravou rukou, pak si přehodila nůž do levé ruky a na prkénku bramboru nakrájela. Náš učitel dílen na základce měl vždy děs v očích, když mě viděl s pilkou nebo pilníkem v levé ruce, a musím se přiznat, že když vidím manuálně pracovat leváka já, také mi to přijde divné - natolik mám realitu kolem sebe spojenou s praváky.

Velký zlom v mém vnímání leváků, a tedy i mě samotné, přišel na začátku devadesátých let.

Zaprvé jsem zjistila, že tehdejší prezident Spojených států Bill Clinton je levák. Nevídané - hlava mocnosti a píše tou vysmívanou kelkou! Zadruhé se mi do rukou dostala kniha o Leonardovi da Vincim - taktéž levákovi, který psal zrcadlově zprava doleva. Zjistila jsem, že ani mně to nedělá problémy a že to je možná pohodlnější než psát tradičně zleva doprava. Když jsem se ve škole nudila, psala jsem si tak k úžasu svého okolí i zápisy do sešitu. Zatřetí se začal vysílat seriál Simpsonovi, seriál to levákům zaslíbený! Mimo jiné se v něm vyskytuje i obchod pro leváky, což mí vrstevníci považovali za vynikající vtip, ale v mých očích to bylo cosi jako sen. Nůžky pro leváky, pera pro leváky, pravítka pro leváky, otvíráky na konzervy pro leváky. Dneska se podobné věci dají pořídit i u nás, i když se obávám, že pro mě je už pozdě.

S věcmi pro praváky jsem se naučila žít, snažím se používat levou i pravou ruku a troufám si říct, že má pravá ruka je šikovnější než levá ruka většiny praváků. Své leváctví již dávno nepovažuji za handicap: třeba když ovládám počítačovou myš pravou rukou, ještě pořád mi zbývá volná levá ruka, kterou mohu zároveň něco psát, nebo při fotografování mohu při manuálním ostření využít větší cit v levé ruce... Také se už nemusím rozčilovat nad pravorukým ovládáním mobilního telefonu, protože jsem si našla značku, u které je všechno obráceně, což je pro nás leváky jako dělané.

Za ta léta jsem si zvykla, že se svou levou rukou budu v pravorukém světě menšinou. Smířila jsem se s tím, že když budu chtít psát reprezentativním perem, budu mít vždycky ušmudlaný hřbet ruky. Jsem srovnaná s tím, že mě někdo může považovat za pitomce, když ve svém věku zaměňuji levou a pravou stranu. Už mi přijde normální, že mé myšlení ovlivňuje pravá mozková hemisféra. A mí kolegové v práci se zase naučili, že si u oběda nemají sedat na mé místo vlevo! :-)

Původně publikováno na blogu iDnes.


O víkendu jsem byla zase u známých na Slovensku a v sobotu dopoledne napadlo mě a Tomáše, že je možná načase vyzkoušet kotlík na fondue. Je vidět, že jsme oba narozeni ve stejný den, jen já mám mírný náskok (pouhých čtrnáct let), a tak občas uvažujeme stejně. Tady je reportáž z našeho pokusu. Dělba práce byla spravedlivá: Tomáš vařil a já fotila. :-)

Krok č. 1: Suroviny. Čokoládu, cukr, skořici, citrón, mléko a jahody jsme si pěkně nachystali, ať na nic nezapomeneme. Ale jak se později ukáže, ani to není zárukou úspěchu!Krok č. 2: Tomáš zapálil oheň a já nalámala čokoládu. Smíchali jsme hořkou a mléčnou.Krok č. 3: Přidali jsme mléko a míchali a míchali.Krok č. 4: Čokoládu jsme dochutili skořicí, ale klidně by šlo přidat i mé oblíbené chilli.Krok č. 5: Trocha citrónové šťávy pro lesk.Krok č. 6: Zjistili jsme, že jsme zapomněli na cukr. V této fázi ale ještě není nic ztraceno, jen jsme místo krupice měli dát moučku. Cukr se nestihl rozpustit a fondue nám pak poněkud křoupala...Krok č. 7: Hotovo! Stačí namočit jahody a jíst!Jedna z mých soukromých fotografických zásad zní: nikdy nefotit lidi při jídle. A tak i když fotky z ochutnávky fondue existují, sem je nedám, protože tam všichni vypadají jako vlašťovky a navíc není jasné, jestli jim to fakt chutná, nebo jestli se to právě chystají vyzvrátit. Místo toho sem dám fotky těch, na které se skutečně nedostalo:

Kuře.Kocour.Pes.Ale že vypadají naštvaně, co? :-)
Minulý skoročtvrtečník byl výjimečně v sobotu, protože jsem byla na služební cestě ve Frankfurtu. Vzala jsem s sebou i Viktorku, že jako nafotíme nějaké ty mrakodrapy. Několik těch spíše konvenčnějších fotek jsem dala minulý týden na iDnes a sem jsem se rozhodla dát pár svých frankfurtských oblíbených.

Ti, co mě znají, vědí, že pohlednicových fotek se člověk ode mě nedočká. Jsem vysazená na detail a věci, kterých si většina lidí možná ani nevšimne. Miluju momentky a reportážní fotky nebo když se na fotce objeví mimoděk nějaký ten vtípek. Nebo jako v Antonioniho Zvětšenině, když fotograf na fotce objeví něco, čeho si původně nevšiml, a pak už jen zvětšuje a zvětšuje a fotku zkoumá lupou, to je lahůdka! Nedávno jsem zjistila, že má orientace na detail možná souvisí s mou dominantní pravou mozkovou hemisférou, která prý dává vynikající pozorovací schopnosti. I když mi někdy připadá, že přes dříví nevidím les...

Můj nejoblíbenější mrakodrap Japan Center (vyrůstá z něj Main Tower, no jó nó...). Pro mé známé opět žádné překvapení, exotika s nádechem Japonska, to je moje. Mrzí mě, že jsem měla spoustu práce a opět se nedostala do Muzea filmu nebo do uměleckoprůmyslového muzea, kde právě probíhala výstava o manga. Tato fotka je výjimečná i tím, že jsou na ní rozkvetlé magnolie, věc to nevídaná. Vždycky, když jsem ve Frankfurtu, je hnusně a všichni mě ujišťují, že to vůbec není běžné a že ve městě je naopak mírné klima. Už jim nevěřím. Minulé pondělí sněžilo, v úterý jsem fotila v rukavicích a ve čtvrtek jsem odlétala v zimním kabátě, abych pak v Praze vypadala mezi jarně oblečenými lidmi jako trotl.

Platany. Jelikož je ve Frankfurtu, jak ho znám, vždycky zima, znám i platany jenom v téhle podobě a fakt si myslím, že by třeba zrovna tahle alej mohla od hodiny účinkovat v nějaké hororové pohádce.

Trocha těch pamětihodností à la Dulique. Historické náměstí Römer, které je historické jenom naoko, protože bylo na konci války zničeno jako většina města a v šedesátých letech ho nanovo postavili polští zedníci. Na některých domech jsou i plastová okna. Uprostřed stojí kašna se sochou Spravedlnosti, při vinobraní z ní prý obvykle teklo víno. U mě kde se vzal, tu se vzal holub, a ze Spravedlnosti se tak stala Spravedlnost-holubářka.

S mým objektivem 50mm si nemohu moc vyskakovat, panorama do něj nenarvu, i kdybych se na hlavu postavila, tak alespoň takhle.

Jediné odpoledne, kdy svítilo slunce, bylo po našem příletu. Když jsem se vyšplhala na terasu Zeilgalerie, zjistila jsem, že slunce svítí zrovínka proti mně. Jsem fakt šťastná to žena.

Křižovatka z 33. patra.

V době mého pobytu ve Frankfurtu se konal veletrh osvětlení a iluminace a ukázky byly vidět live i ve městě. Byl to velmi vděčný cíl pro fotografy a já jsem během dvouhodinové procházky podél řeky zjistila, že ve Frankfurtu fotí asi každý druhý. Na určitých místech byl přímo přetlak stativů.

Kostel ve čtvrti Sachsenhausen a mé oblíbené platany.

Festival osvětlení a iluminace byl doprovázen i několika happeningy jako tady. Ještě jsme potkali peleton lidí na kolečkových bruslích s blikátky na nejrůznějších částech těla. Že by se bankovní úředníci ve Frankfurtu uměli odvázat? :-)

Dům na Kaiserstraße.And that's all folks!
Jelikož příští čtvrtek budu pryč, dávám sem pár fotek z otevření sezóny v pražské zoo už dnes.
Do zoo jsme se vydali zejména z toho důvodu, že jsem rodině mého boyfrienda dala loni pod stromeček zviřátko. Tedy ne zviřátko živé, alébrž v zoo adoptované. Po loňském neúspěšném pátrání po taktéž adoptovaném lori štéhlém jsme doufali, že tentokrát bychom timálii čínskou mohli najít.

Podařilo se nám to jen tak napůl. Timálii jsme správně lokalizovali, ba i mezi ostatními drobnými opeřenci identifikovali. Jenže to nebyla ta naše (tedy jejich) timálie čínská, ale timálie sečuánská, což očividně není stejné. No nic, snad se se zviřátkem trefím alespoň příští Vánoce...

Ještě bych měla jeden soukromý vzkaz těm pitomcům, co se mnou fotili myšky: je hezké, že jste se naučili vypnout si na svém kompaktu blesk, ale příště si prosím vypněte i červené světlo přisvícení autofokusu. Chudáci myši!

Tak tady je pár fotek z dneška.
Ti, kteří sledují oba mé blogy, již vědí, že jsem minulý týden byla na Slovensku na festivalu Oživené tance a také u svých přátel
v Devičanech (u těch s nejlepší slaninou a klobásami pod sluncem).
V sobotu se v Devičanech konala ochutnávka vín z místní produkce a
u toho jsem nemohla s Viktorkou chybět!


Ochutnávalo se celkem 60 vzorků vín a tempo to bylo tak ďábelské, že mi například během krátkého odskočení si na toalety uniklo asi dvanáct druhů, mezi nimi i budoucí vítěz v kategorii bílých vín a současně i šampión ochutnávky...

Tak toto vše se testovalo:

Důležitá osoba v celém procesu. Tento pán vzorky naléval a mě si získal zejména tím, že nás vzhledem k průměrnému věku účastníků oslovoval "mládeži". :-)

Komise vše ochutnala a své dojmy přetavila do bodového hodnocení.

V pauzách nám hrála cimbálovka z Martina.

Na zdraví!
  • Starší příspěvky →
  • ← Novější příspěvky

O mně

Anna Bednaříková
Pletu, šiju, vařím, peču, fotím.

Facebook

Archiv

  • ►  2018 (1)
    • ►  srpna (1)
  • ►  2015 (14)
    • ►  září (2)
    • ►  července (2)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (3)
    • ►  března (1)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2014 (41)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (11)
    • ►  září (4)
    • ►  srpna (3)
    • ►  července (3)
    • ►  června (3)
    • ►  května (3)
    • ►  dubna (5)
    • ►  března (2)
    • ►  února (2)
    • ►  ledna (3)
  • ►  2013 (34)
    • ►  prosince (2)
    • ►  listopadu (3)
    • ►  října (3)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (1)
    • ►  července (1)
    • ►  června (4)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (4)
    • ►  března (3)
    • ►  února (3)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2012 (43)
    • ►  prosince (5)
    • ►  listopadu (4)
    • ►  října (4)
    • ►  září (2)
    • ►  srpna (10)
    • ►  července (2)
    • ►  června (3)
    • ►  května (2)
    • ►  dubna (2)
    • ►  března (6)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2011 (132)
    • ►  prosince (1)
    • ►  listopadu (5)
    • ►  října (7)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (16)
    • ►  července (17)
    • ►  června (10)
    • ►  května (30)
    • ►  dubna (13)
    • ►  března (9)
    • ►  února (7)
    • ►  ledna (11)
  • ►  2010 (157)
    • ►  prosince (18)
    • ►  listopadu (12)
    • ►  října (10)
    • ►  září (6)
    • ►  srpna (9)
    • ►  července (20)
    • ►  června (11)
    • ►  května (15)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (15)
    • ►  února (13)
    • ►  ledna (14)
  • ►  2009 (179)
    • ►  prosince (12)
    • ►  listopadu (15)
    • ►  října (11)
    • ►  září (11)
    • ►  srpna (14)
    • ►  července (23)
    • ►  června (21)
    • ►  května (20)
    • ►  dubna (14)
    • ►  března (12)
    • ►  února (11)
    • ►  ledna (15)
  • ▼  2008 (109)
    • ►  prosince (18)
    • ►  listopadu (11)
    • ►  října (10)
    • ►  září (7)
    • ►  srpna (6)
    • ►  července (14)
    • ►  června (8)
    • ►  května (8)
    • ▼  dubna (5)
      • Jsem levák!
      • Fondue
      • Mainhattan aneb Co se na iDnes nevešlo
      • Zoo
      • Ochutnávka vín v Devičanech
    • ►  března (8)
    • ►  února (6)
    • ►  ledna (8)
  • ►  2007 (20)
    • ►  prosince (8)
    • ►  listopadu (5)
    • ►  října (7)

Rádi jste si přečetli

  • Sweettoothday - melasový koláč
    Na Vánoce jsem pekla pepparkakor, zůstala mi po něm v lednici takřka plná láhev zlatého sirupu. Na štědrovečerního kapra mi zůstala památ...
  • Platýs
    V souvislosti s avizovanou stavbou domu podle návrhu Jana Kaplického se objevil zajímavý jazykový úkaz. Připomíná vila svým tvarem platýze ,...
  • Cena montáže kuchyně IKEA (Černý Most)
    Nechci z Inspiromatu dělat nějakou poradnu pro spotřebitele, ale jelikož posledních pár týdnů jsem měla co do činění s návrhem, dopravou a m...
  • Seznam receptů - sladká jídla
    Bábovka Banánové brownies Banketletter Berliner Luft (dort) Berliner Luft (pěna) Bezinkové želé Biskupský chlebíček Bolas de Berlim...
  • Sweettoothday - pišingr
    Sweettoothday speciálně pro Yrenaisnu. Vždycky jsem si myslela, že pišingr je cosi jako piškot.  Z omylu mě vyvedla kamarádka, která Pischi...
  • Sweettoothday - pasteis de nata
    Pasteis de nata (jednotné číslo je pastel de nata) jsou košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem ne nepodobným pudinku. Pocházejí ...
  • 47 - Schody
    Fotka schodů ve Vítkovicích byla původně pořízená z tramvaje cestou do IKEA. Nebyla nijak pozoruhodná, ale nesmazala jsem ji, co kdyby se ...
  • Vlakem do Londýna
    Během Open House Praha se mi má souputnice Magda zmínila, že se v létě chystá do Londýna na výstavu Alexandra McQueena. Netušila, jakého bro...
  • Já sobě: svetr Sáry Lundové
    Pletení a detektivky. Jde to k sobě? Vezměte si takovou slečnu Marplovou, ta bez pletení nedá ani ránu a nejeden případ rozlouskává něk...
  • Seznam receptů - slaná jídla
    Bramboračka  Bramborový salát s křenem Cizrna na paprice Cuketový salát s lískovými ořechy  Červená čočka s tamarindem Dýňová polévka ...
  • Domovská stránka
Created by ThemeXpose. All Rights Reserved.