Kdyby byli všichni jako já, mohla by se jít vydavatelství kuchařských knih zahrabat. Valná většina kuchařek, které používám, byla vydaná ještě v minulém století - dokonce ještě před mým narozením. Abych se přiznala, dost dobře nevím, proč bych si měla kupovat jakoukoli jinou kuchařku v češtině, když už mám Kuchařku naší vesnice, ve které je naprosto všechno i s podrobnými postupy... Kuchařské knihy v zásadě kupuji jako suvenýry ze zahraničních cest s autentickými recepty místní kuchyně - a i z těch vařím v nejlepším případě jednou za uherský měsíc.
Nicméně kdybych si měla koupit jednu či dvě "moderní" kuchařky, byly by to bezesporu knihy od Yotama Ottolenghiho. V Británii to je hvězda s pravidelným sloupkem v Guardianu a několika vlastními restuaracemi, já ho objevila teprve nedávno díky receptu v britském Vogue. Časopis jsem vyhodila, to číslo byla slabota, ale tu stránku s receptem jsem si vytrhla a schovala.
Čím mi je Yotam Ottolenghi sympatický? Jeho recepty jsou z velké částu vegetariánské a nabízejí velice zajímavý pohled na zeleninu a (pro mě) netradiční kombinace chutí inspirované Blízkým východem (Yotam Ottolenghi pochází z Izraele). Zároveň se v receptech často nabízejí alternativy k použitým surovinám, pokud by tyto nebyly k sehnání. Po mě to je impuls k tomu, abych se nechala recepty Yotama Ottolenghiho třeba jen inspirovat - v závěru tedy uvádím původní recept s mým komentářem k úpravám.
1 kg nových brambor300 g řeckého jogurtu
100 ml olivového oleje
2 stroužky česneku
4 lžíce nasekaného šťovíku/rukoly
25 g strouhaného křenu
25 g řeřichy (nebo jiných výhonků)
2 jarní cibulky na plátky
mořská sůl a pepř
Omyjte brambory, ale neloupejte je. Uvařte je v osolené vodě, po uvaření slijte a ještě za tepla je rozmačkejte v míse.
V misce smíchejte jogurt, olivový olej, česnek, křen a pepř podle chuti. Dresinkem polijte brambory, přidejte šťovík a promíchejte. Podle potřeby dochuťte.
Mé úpravy:
Vynechala jsem česnek, protože ho nesnáším.
Naklíčenou řeřichu jsem neshnala, přidala jsem klíčky ředkvičky, které ale byly na mě příliš ostré.
Byla jsem příliš líná na to, abych někde na louce hledala šťovík, a nahradila jsem ho podle rady Yotama Ottolenghiho rukolou.
Z čistě estetických důvodů jsem brambory nemačkala, ale jen nakrájela na osminky.
Jéje, to vypadá zase úžasně. Ostatně jako vždycky. Ale na návštěvu sem musím chodit najedená, jinak vybílím lednici :-)
OdpovědětVymazat"Jeho recepty jsou z velké částu vegetariánské a nabízejí velice zajímavý pohled na zeleninu a (pro mě) netradiční kombinace chutí inspirované Blízkým východem (Yotam Ottolenghi pochází z Izraele)."
OdpovědětVymazatTohle mě nalákalo, hlavně ten jiný pohled na zeleninu. Děkuju za tip.