Nikdy jsem nedržela velikonoční půst. Veškeré masopustně-velikonoční gastonomické tradice pro mě znamenaly masopustní koblihy a pak až mazanec, jehněčí a vejce.
Letos jsem se rozhodla experimentovat. Je mi víceméně jasné, že se mi nepodaří vyhýbat se čtyřicet dnů masu, sladkému či alkoholu. Ale mohu se inspirovat tradičnímu postními jídly, která dnes přežívají možná tak ve skanzenech.
Jako první přišla na řadu pučálka - po ní je pojmenována první postní neděle.
Do dnešního dne jsem měla pučálku spojenou s postavou pana Pučálky z dětské knížky. (Pamatuje si někdo na ten příběh, kdy pan Pučálka přinese domů pejska, ze kterého se záhy vyklube žirafa...?) Pučálka psaná s malým p není nic jiného než naklíčený opražený hrách, který je možné podávat na slano i na sladko.
Recept to je prajednoduchý, leč poněkud časově náročný. Počítejte s dvěma až třemi dny, než naklíčí hrách.
1. den večer: Hrách nasypte do nádoby (pokud možno tak, aby byl hrách v jedné vrstvě), zalijte vodou a nechte přes noc v teple bobtnat.
2. den: Vodu z hrachu slijte, nalijte novou, ale tentokrát hrách nebude zalitý úplně. Vodu během dne alespoň jednou vyměňte.
3. den: Hrách už bude mít nejspíš klíčky - můžete ho již použít, nebo ho nechte ještě den klíčit (opět měňte vodu).
4. den: Hrách naposledy slijte, dejte na plech s trochou oleje/másla a dejte do trouby upražit. Hrách nasypte do mísy, posypte cukrem a skořicí.
Podávejte teplé!
Pučálka na slano: opražený hrách osolte a opepřete a promíchejte s rozmačkaným česnekem.
Jedno z mych nejoblibenejsich jidel :-)
OdpovědětVymazatE.
Ty fotky jsou suprový!A lákavý:-)
OdpovědětVymazat